Cudowna moc ugniatania - masaż dla każdego

Kto z nas po ciężkim dniu nie marzy o masażu? To sposób na odprężenie, relaks, dokuczliwy ból i … nudę w sypialni. Ale źle wykonany może przynieść nam więcej szkody, niż pożytku.

Kto z nas po ciężkim dniu nie marzy o masażu? To sposób na odprężenie, relaks, dokuczliwy ból i … nudę w sypialni. Ale źle wykonany może przynieść nam więcej szkody, niż pożytku.

Z reguły zabiegi i terapie lecznicze nie kojarzą się nam z czymś przyjemnym. Istnieją jednak wyjątki. Masaż to rozkoszny sposób na dobre samopoczucie i zachowanie zdrowia. Może być także formą terapii w sytuacji, gdy już cierpimy z powodu dolegliwości stawów czy układu krążenia.


Długo nie był doceniany

Gdy boli nas głowa, odruchowo dotykamy skroni i czoła. Właśnie z dotyku, nacierania i namaszczania wyodrębnił się masaż. Ta dziedzina wiedzy lekarskiej wywodzi się z Indii i Chin. Początkowo była fragmentem obrzędu religijnego. Z biegiem lat masaż oddzielił się od sfery religijnej, ale choć zauważono jego korzystny wpływ na samopoczucie, nadal był traktowany po macoszemu. Dopiero w XVI wieku we Francji, wybitny lekarz Ambroży Pare zaczął zalecać masaż jako sposób leczenia.

W XIX wieku był już oficjalnie stosowany w szpitalach. Była to zasługa holenderskiego lekarza Johana Mezgera. Jego uczniem był Polak – Izydor Zabłudowski, któremu z kolei przypisuje się zrównanie masażu z innymi dyscyplinami wiedzy lekarskiej.

Dziś masaż odzyskuje dawną popularność. Jest jedną z najpopularniejszych metod walki ze stresem, dolegliwościami stawów czy układu krążenia. Z jego dobroczynnego wpływu korzystają zarówno osoby, które mają problemy ze zdrowiem, jak i te, które przed takimi problemami chcą się uchronić.


A może z olejkami eterycznymi?

Każdy masaż wspaniale oddziałuje na układ nerwowy, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie, ciśnienie krwi i pozwala się odprężyć. Dzięki niemu uwolnimy napięcie z mięśni i wrócimy do równowagi psychofizycznej. Podczas masażu tradycyjnego czy kosmetyczno-pielęgnacyjnego wydzielają się endorfiny, nazywane hormonem szczęścia, które działają uspokajająco.

Osobom zestresowanym fizjoterapeuta poleci masaż relaksacyjny, którego głównym celem jest odprężenie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Możemy też skorzystać z masażu pobudzającego, izometrycznego - sprzyja rozwojowi masy mięśniowej, czy sportowego, który pomaga zniwelować skutki zmęczenia spowodowane intensywnym treningiem.

Masaże relaksacyjne i kosmetyczno-pielęgnacyjne najczęściej wykonuje się przy użyciu olejków eterycznych, które nie tylko pomagają się odprężyć, ale pobudzają krążenie krwi. Równocześnie w trakcie tego zabiegu przez skórę do naszego organizmu dostają się substancje lecznicze.

- Masaż może przeprowadzić tylko osoba z konkretnymi kwalifikacjami – ostrzega Wiesława Romanowska, właścicielka gabinetu „Bądź zdrów” w Toruniu. - Wyjątkiem jest masaż relaksacyjny, który może nam zrobić przyjaciółka czy mąż. Najważniejsze, żeby polegał on na głaskaniu i delikatnym klepaniu, a nie ugniataniu. Niefachowo przeprowadzony może mieć poważne konsekwencje – wywołać dyskopatię, drętwienie nóg i rąk.

Dlatego korzystajmy z usług sprawdzonych masażystów i salonów urody.

Autor: Sybilla Walczyk