Co zagraża twojemu mózgowi?

Choroby układu nerwowego mogą mieć bardzo zróżnicowaną postać. Ich objawy często dotykają wielu partii ciała, co dodatkowo utrudnia diagnozę. Bardzo ważna w ich przypadku jest dobra opieka lekarska.

Choroby układu nerwowego mogą mieć bardzo zróżnicowaną postać. Ich objawy często dotykają wielu partii ciała, co dodatkowo utrudnia diagnozę. Bardzo ważna w ich przypadku jest dobra opieka lekarska.

Oto przegląd najczęstszych chorób. Dowiedz się, jak je rozpoznać i jak możesz sobie pomóc.


Choroba Parkinsona


W przebiegu tego schorzenia stopniowo zanikają komórki nerwowe znajdujące się w niewielkim obszarze pnia mózgu. Normalnie komórki te produkują bardzo ważną substancję – dopaminę, która umożliwia przesyłanie informacji związanych z ruchem.

Choroba najczęściej ujawnia się u osób między 50. a 60. rokiem życia.

Pierwsze objawy są z pozoru dość niewinne:

  • ruchy stają się powolne,
  • pojawiają się trudności z pisaniem,
  • jedna ręka zaczyna drżeć, zwłaszcza w sytuacji stresowej lub przy zmęczeniu.


Z czasem chory zaczyna mówić coraz ciszej i wolniej, jego twarz zaczyna przypominać maskę, gdyż mimika jest ograniczona, a postawa staje się pochylona. Chodzenie sprawia coraz większą trudność, szczególnie charakterystyczne jest stawianie krótkich kroków i szuranie podeszwami butów po ziemi.


Rodzaj leczenia dobiera lekarz na podstawie objawów, wieku i innych dolegliwości, na które cierpi chory. Mimo że dzisiaj istnieje wiele leków stosowanych w parkinsonizmie, to działają one jedynie na objawy, gdyż wciąż nieznany jest dokładny mechanizm wywołujący tę chorobę. Korzystne efekty daje również rehabilitacja.Udar mózgu


Istnieją dwa rodzaje udarów mózgu. Pierwszy to udar niedokrwienny, z którym mamy do czynienia w 80 proc. przypadków. Jest on spowodowany zablokowaniem naczynia krwionośnego przez zakrzep albo zator. Jeśli natomiast w mózgu pęknie jakieś naczynko i dojdzie do krwotoku, to mówimy o udarze krwotocznym, czyli wylewie.


Kiedy krew przepływa przez mózg w nieprawidłowy sposób, nie może dostarczyć mu odpowiedniej ilości tlenu. Wtedy dochodzi do poważnego uszkodzenia tego organu. Ryzyko udaru rośnie z wiekiem, ale ma na nie również wpływ: tryb życia, dieta i aktywność fizyczna.


Objawów udaru jest sporo i mogą być one inne u różnych ludzi. Czasami pierwszym symptomem jest już silny ból głowy albo zaburzenia przytomności, którym mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Jeśli tylko podejrzewasz udar, natychmiast wezwij pogotowie, a jeśli to możliwe, zawieź chorego do szpitala. Tylko tam może otrzymać właściwą pomoc i odpowiednie leki. Pamiętaj, że czas jest w tym wypadku niezwykle ważny.


Choroba Alzheimera


Występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ujawnia się najczęściej po 65. roku życia. Naukowcy odkryli, że w przebiegu tej choroby w mózgu pojawia się śmiercionośne białko nazywane amyloidem-beta, które powoduje niekorzystne zmiany w mózgu. Zużywa on też coraz mniej glukozy, która jest jego „paliwem”.


Choroba Alzheimera objawia się przede wszystkim zaburzeniami pamięci. Chory zapomina szczególnie o tym, co zrobił przed chwilą, np. gdzie położył klucze, po co wyszedł z domu, często zdarza się błądzenie. Z czasem uszkodzenia mózgu pogłębiają się, aż dochodzi do sytuacji, gdy chory potrzebuje stałej opieki. Tak naprawdę nie istnieje lek, który zwalcza tę chorobę. Można jedynie łagodzić niektóre jej objawy.


Fot. Pixabay

Autor: Anna Piecuch