Co ty wiesz o grypie...

Już za chwileczkę, już za momencik … grypa, jak co roku zacznie zbierać swoje żniwo. Zanim jednak zaatakuje, sprawdź co musisz o niej wiedzieć.

Już za chwileczkę, już za momencik … grypa, jak co roku zacznie zbierać swoje żniwo. Zanim jednak zaatakuje, sprawdź co musisz o niej wiedzieć.

25 % zawałów serca i udarów mózgu w sezonie grypowym poprzedzonych jest ostrą infekcją wirusową.

Grypa powoduje o wiele więcej komplikacji zdrowotnych niż wcześniej sądzono. Dlatego właśnie tak istotne są szczepienia. Zmniejszają one znacznie umieralność związaną między innym z zapaleniem płuc i częstość hospitalizacji z powodu zapalenia płuc, grypy oraz z powodu wszystkich chorób układu oddechowego, a także z powodu chorób serca i udarów.


Jaki dystans do chorego trzeba zachować, aby czuć się bezpiecznym?

Aż 5m! Dlatego właśnie istnieją żelazne zasady właściwego postępowania antygrypowego: unikanie bliskich kontaktów z chorymi osobami, pozostawanie w domu w miarę możliwości, unikanie dużych skupisk ludzi.


Jak długo wirus grypy utrzymuje się na niemytym stole w barze czy restauracji?

Około 4 godzin. Ryzyko możemy zminimalizować dbając o higienę naszych dłoni. Częste mycie rąk chroni przed zarazkami. Należy również unikać dotykania oczu, nosa lub ust. Nie tylko osoby kichające są dla nas zagrożeniem. Takim samym są skażone wirusem powierzchnie stołów w restauracjach czy fotele w środkach komunikacji miejskiej.


Z jaką prędkością pędzi wirus grypy?

Kichając wirus grypy rozprzestrzenia się z prędkością 200km/h. Jeśli więc jesteś chory zostań w domu i nie zarażaj!


Czy antybiotyk poradzi sobie z grypą?

Antybiotyk nie jest lekarstwem na grypę, ponieważ grypa jest chorobą wirusową a antybiotyki leczą zakażenia bakteryjne. Antybiotyki w przypadku grypy mogą tylko zaszkodzić, niszcząc florę bakteryjną i układ odpornościowy. Jednak w przypadku powikłań pogrypowych o charakterze bakteryjnym można je stosować.

Autor: Oprac. DK