Co to znaczy być dobrą mamą

W dniu święta wszystkich mam naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili dowiedzieć się od młodych ludzi jaka, ich zdaniem, powinna być mama.

W dniu święta wszystkich mam naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili dowiedzieć się od młodych ludzi jaka, ich zdaniem, powinna być mama.

Dla nastolatków najważniejsze jest, żeby ich mamy troszczyły się o nich, rozumiały i kochały swoje dzieci niezależnie od tego co pociechy zrobią i jak się zachowują. Szesnastoletnia Meg uważa, że dobra mama powinna być "kimś kto zawsze jest blisko, komu można opowiedzieć o prawie wszystkim, ale jednocześnie kto szanuje prywatność dzieci, jest uczciwy, szczery i pomaga zawsze kiedy się tego potrzebuje". Według innej młodej osoby mama powinna być "kimś kto się dobrze dzieckiem opiekuje i kto potrafi zrozumieć jak się czujesz i spojrzeć na różne sprawy z punktu widzenia swoich dzieci. Poza tym nawet jeżeli dzieci zrobią coś złego, albo mają złe stopnie, mama nadal powinna je kochać, być szczęśliwa i troszczyć się o nie".

Ponadto dla nastolatków ważne jest żeby mamy oprócz zapewnienia opieki i wsparcia potrafiły się z nimi śmiać i dobrze bawić. Zdaniem piętnastoletniej Jessiki dobra mama "powinna zawsze umieć żartować i być uśmiechnięta". Pomimo stawianych mamom wymagań dzieci doceniają je jako ważne i wpływowe osoby w swoim życiu. Piętnastoletnia Sophie przekonuje, że jest dumna ze swojej mamy i podziwia ją ponieważ daje sobie radę z trójką dzieci.

Dr Carmen Lau Clayton tłumaczy, że większość nastolatków z którymi przeprowadzono wywiady w ramach projektu ma podobne wyobrażenie dobrej mamy, pomimo że żyją w różnych warunkach i pochodzą z różnych środowisk. Mama odgrywa w życiu młodych ludzi bardzo ważną rolę i pomaga im podejmować ważne decyzje.

Autor: Świat Zdrowia, PAP