Co ci chodzi po głowie? - wszawica

Trwa okres wyjazdów na obozy i campingi. W tym czasie szczególnie powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej, tym bardziej że korzystamy wtedy z publicznych łazienek, toalet, basenów itp. Na niechcianych towarzyszy po powrocie z kolonii narażone są głównie dzieci, które, bawiąc się w większych grupach, łatwo mogą zarazić się wszawicą.

Trwa okres wyjazdów na obozy i campingi. W tym czasie szczególnie powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej, tym bardziej że korzystamy wtedy z publicznych łazienek, toalet, basenów itp. Na niechcianych towarzyszy po powrocie z kolonii narażone są głównie dzieci, które, bawiąc się w większych grupach, łatwo mogą zarazić się wszawicą.

Wszy to pasożyty zewnętrzne o charakterze kosmopolitycznym – jedynym żywicielem jest człowiek. W Polsce wszawica to wciąż temat tabu, a wynika to z faktu, że społeczeństwo mylnie myśli, że wszawicę mają ludzie ubodzy, brudni, niedbający o higienę osobistą. Taki pogląd jest nieprawdziwy, a smutne statystyki alarmują, że w ostatnich latach odnotowuje się wzrost wszawicy w krajach wysoko rozwiniętych. Problem tego pasożyta dotyczy wszystkich krajów i wszystkich kontynentów. Kiedyś w szkołach i przedszkolach pielęgniarki regularnie sprawdzały głowy dzieci, dzisiaj już się tego nie praktykuje, a obowiązek monitorowania wszawicy przeszedł na rodziców.


Wszawica wywoływana jest przez stawonogi będące trzema typami pasożyta:

• wesz głowowa – najbardziej znana i spotykana,
• wesz łonowa,
• wesz odzieżowa.

W Polsce najczęściej mamy do czynienia z wszawicą głowy. Jej głównym i charakterystycznym objawem jest uporczywy świąd głowy, występują bąble pokrzywkowe i grudki obrzękowe, często sączące się – taką reakcję wywołują ukłucia wszy. Wesz głowowa jest małym bezskrzydłym pasożytem, dorosłe osobniki mają wielkość 2-3 mm i barwę od bezbarwnej do czarnej. Dorosła samica znosi jajeczka, które bardzo mocno przyklejone są do nasady włosa, z których po 6-8 dniach wylęgają się nimfy.


Jak ją wykryć?

Należy pamiętać, że obecność wszy we włosach dziecka nie świadczy o braku higieny czy jakimkolwiek zaniedbaniu. Rodzice powinni pamiętać również, że wszy atakują każdego typu włosy niezależnie od koloru, gęstości czy długości. Pierwsze objawy wszawicy w postaci swędzenia mogą pojawić się długo od momentu zarażenia. Każdy rodzic powinien regularnie kontrolować stan głowy swojego dziecka, a szczególnie wtedy, gdy maluch wraca z wakacji. Na ramiona dziecka zarzucamy biały ręcznik, następnie wilgotne włosy czeszemy partiami bardzo gęstym grzebieniem. Po zabiegu należy dokładnie obejrzeć ręcznik i grzebień.

Innym sposobem wykrywania pasożyta jest metoda bardzo podobna, polega ona na czesaniu włosów suchych nad umywalką lub wanną w ten sposób, aby głowa była pochylona do przodu. Podobnie jak w poprzednim przypadku dokładnie sprawdzamy grzebień. Ważną rzeczą jest również edukacja dziecka. Powinno ono wiedzieć, że nie wolno używać cudzych szczotek, grzebieni, gumek do włosów czy czapek.

Po wykryciu problemu nie należy zwlekać z leczeniem, należy pamiętać, że wszy bardzo szybko się rozprzestrzeniają. W aptekach dostępne są szampony, płyny, pianki, płukanki o działaniu owadobójczym, stworzone specjalnie do zwalczania wszawicy. Należy pamiętać, że środki te stosuje się w celu zniszczenia pasożyta, nie zaleca się stosowania tych preparatów w profilaktyce, gdyż powodują uodpornienie się pasożyta na ich działanie.

Na rynku farmaceutycznym możemy znaleźć spory asortyment preparatów zwalczających wszy i gnidy. Zabieg zwalczający wszy należy wykonać według instrukcji, jaką podaje ulotka, zazwyczaj po pierwszej aplikacji preparatu kurację powtarza się po kilku dniach (po 7-10 dniach zgodnie z cyklem rozwojowym pasożyta), aby zabić wszystkie nowo wylęgłe larwy. Przy bardzo dużym zakażeniu zaleca się skrócenie włosów. Należy używany grzebień lub szczotkę dokładnie umyć pod ciepłą wodą z dodatkiem stosownego preparatu.

Autor: mgr farmacji Magdalena Lorek