Ciężki oddech

Nie możesz złapać tchu po wejściu na trzecie piętro? Może to tylko brak kondycji, a może objaw poważnej choroby.

Nie możesz złapać tchu po wejściu na trzecie piętro? Może to tylko brak kondycji, a może objaw poważnej choroby.

Jeśli brakuje ci tchu, po tym jak spóźniona biegłaś do tramwaju albo wspinałaś się po schodach, bo winda znów nie działała, to znak, że złapała cię tzw. zadyszka wysiłkowa. Nie ma jednak powodów do paniki: w tych okolicznościach tego rodzaju trudności w oddychaniu są zupełnie naturalne. Możemy winić za to jedynie naszą kondycję (a właściwie jej brak), bo to od niej właśnie zależy, czy wbiegniemy na trzecie piętro i nie zmęczymy się, czy zasapiemy się już na pierwszym.


– Zadyszka podczas wysiłku fizycznego wskazuje na to, że zachodząca w płucach wymiana powietrza jest niewystarczająca w stosunku do wkładanego wysiłku – mówi Bożena Tokarczyk, specjalista medycyny rodzinnej, pediatra, neonatolog. – U zdrowych ludzi występuje podczas wzmożonego wysiłku fizycznego: biegu czy wchodzenia po schodach. Pojawienie się zadyszki w trakcie tych czynności nie powinno budzić obaw, ponieważ zadyszka nie jest chorobą, ale objawem biologicznego zmęczenia. Wszystko zależy od tego, jaką mamy kondycję. Proszę zwrócić uwagę na to, że zdarza się ona nawet sportowcom.


Duszność pojawiająca się nagle i samoczynnie ustępująca po kilku chwilach przy braku jakichkolwiek innych objawów, nie jest zwykle groźna. Jeśli jednak zadyszka zdarzy się nam przy braku wysiłku i przyjmuje formę nagłych i uporczywych duszności lub też silnego ucisku w klatce piersiowej, trzeba natychmiast udać się do lekarza.

– Duszność przy niewielkim wysiłku może być także objawem zapalenia płuc, odmy opłucnowej, zapalenia opłucnej, zatoru płucnego. Przyczyną duszności może być niedrożność (np. guz krtani) albo zmniejszenie pojemności płuc (astma) – wyjaśnia Bożena Tokarczyk.

W przypadku zadyszki przy każdym, najmniejszym nawet wysiłku mamy prawo obawiać się, że czynność naszych płuc jest nieprawidłowa, bądź też objętość krwi utlenianej w płucach jest za mała w stosunku do zapotrzebowania narządów na tlen. Nagła zadyszka może pojawić się przy urazach klatki piersiowej (np. złamaniu żebra) lub przepony, uniemożliwiając prawidłowe ruchy oddechowe. Zadyszka może również wskazywać na problemy pochodzenia kardiologicznego (np. niewydolność lewej komory), ale także sercowo-naczyniowego oraz na choroby krwi (np. anemię) – wylicza Bożena Tokarczyk.

Jeśli chodzi o dolegliwości pochodzenia sercowo-naczyniowego, zaliczamy do nich: dusznicę bolesną, zapalenie tętnic albo choroby krwi (obok niedokrwistości również nadkrwistość). Pamiętajmy jednak, że kłujący ból w okolicy koniuszka serca, który nasila się przy głębszym oddychaniu, może być zarówno neuralgią, którą zwalczymy lekiem przeciwbólowym, jak i objawem zapalenia osierdzia. Warto jednak pamiętać, że zadyszka wysiłkowa, a w stanach bardziej zaawansowanych spoczynkowa, zmniejszająca się w pozycji siedzącej, której towarzyszy suchy kaszel, może być – obok bólów zamostkowych promieniujących często do żuchwy, ramion, a czasem do jednej ręki – objawem poważnych chorób serca u osób dorosłych.

Dlatego warto czasem zrezygnować z windy, żeby móc się przekonać, jak wygląda nasza kondycja. Nie zaszkodzi również odwiedzić lekarza, żeby upewnić się, czy nasza zadyszka to jedynie wynik kiepskiej formy, czy objaw groźnej choroby.

Autor: Karina Bonowicz