Ciąża pozamaciczna

Zrobiłaś test ciążowy i skaczesz ze szczęścia. Nie zwlekaj, jak najszybciej idź do ginekologa, jedna na 100 ciąż jest pozamaciczna. Wcześnie wykryta uratuje Twoją płodność.

Zrobiłaś test ciążowy i skaczesz ze szczęścia. Nie zwlekaj, jak najszybciej idź do ginekologa, jedna na 100 ciąż jest pozamaciczna. Wcześnie wykryta uratuje Twoją płodność.

Niestety, liczba ciąż pozamacicznych ciągle wzrasta. Problem najczęściej dotyczy kobiet koło trzydziestki. Jak sama nazwa wskazuje ciąża taka rozwija się poza jamą macicy – jajeczko zagnieździć może się w jajowodzie ( i to w każdej jego części), jajniku lub jamie otrzewnowej. Ciąża ektopowa (od łacińskiego słowa ectopia – przemieszczenie) zagraża bezpośrednio życiu kobiety, jest bardzo niebezpieczna i wymaga natychmiastowej ingerencji ginekologa. Nie ma sposobu, by ustrzec się ciąży pozamacicznej, może przytrafić się każdej z nas. Jednak są pewne sytuacje i choroby, które szczególnie jej sprzyjają.


Zapalenie przydatków

Wystarczy miniówka zimą, gołe plecy czy zbyt długie chodzenie w mokrym stroju kąpielowym, by nabawić się zapalenia przydatków. Przydatki to wspólna nazwa jajników, jajowodów i więzadeł macicy. Organy te leżą tuż przy sobie, toteż w stanach zapalnych zazwyczaj razem są objęte chorobą. Do zapalenia przydatków dochodzi najczęściej wskutek inwazji bakterii z pochwy. Skutkiem takiego zapalenia mogą być blizny na jajowodach, które sprzyjają właśnie ciąży pozamacicznej, a nawet prowadzą do bezpłodności.


Endometrioza

Przyczyną ciąży pozamacicznej może być zewnętrzna gruczolistość macicy, czyli endometrioza. Polega na powstawaniu małych, owalnych, torbielkowatych guzełków z komórek błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Zmiany te tworzą się w różnych miejscach i narządach, komórki błony śluzowej macicy mogą, bowiem zawędrować do jajników, jajowodów, na tylną czy przednią ścianę macicy, a nawet do wyrostka robaczkowego. Przyczyny pojawienia się endometriozy są właściwie nieznane, często wiele kobiet nie ma świadomości, że jest chora. Niestety oprócz bolesnych miesiączek, jej skutkiem jest również bezpłodność oraz ciąże pozamaciczne.

W zaawansowanym stadium endometriozy tworzą się twarde, włókniste zrosty, które powodują zniekształcenia narządów objętych chorobą. Macica staje się nieruchoma w tyłozgięciu, a zagłębienie odbytniczo-maciczne całkowicie zarasta. W obrębie jajników pojawiają sie torbiele. Paradoksalnie najlepszym lekarstwem na endometriozę jest ciąża, po urodzeniu dziecka często dochodzi do samoistnego wyleczenia oraz do martwicy i rozpadu ognisk gruczolistości. Jednak w takich warunkach zapłodnienie jest bardzo trudne i często dochodzi do ciąży pozamacicznej.


Jak rozpoznać?

Początkowo trudno zdiagnozować ciążę pozamaciczną. W rozpoznaniu ciąży ektopowej pomagają lekarzowi między innymi ultrasonografia czy badania poziomów hormonów we krwi. Gdy podczas dopochwowego USG ginekolog nie znajduje pęcherzyka ciążowego zleca oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) we krwi. Jeżeli w ciągu 48 godzin stężenie hCG we krwi nie wzrośnie o 66-100 proc., wtedy mamy do czynienia z ciążą ektopową.

Niewykryta w porę ciąża pozamaciczna zwykle ma gwałtowny przebieg – pojawia się ostry ból, który świadczy np. o pęknięciu jajowodu. Krwotok wewnętrzny powoduje, że tętno jest przyśpieszone, ciśnienie krwi niskie, a skóra blada. Występuje też obfite pocenie się. W takim przypadku należy natychmiast jechać do szpitala, jest to sytuacja zagrożenia życia.


Leczenie ciąży ektopowej

W porę wykrytą ciążę pozamaciczną można usunąć lekami. To najlepsza dla kobiety metoda, gdyż oszczędza jajowód i nie czyni szkód w organizmie. W przypadkach gwałtownych, krwotocznych, konieczna jest operacja. Zwykle jest to laparoskopia – przez nacięcie w skórze brzucha wprowadza się końcówki kamery i narzędzi operacyjnych. Po laparoskopii ranki goją się bardzo szybko, a powstałe blizny są prawie niewidoczne. Niestety w zależności od umiejscowienia ciąży dochodzi do „strat” np. usunięcia jajowodu czy jajnika.


Nic straconego!

Około jedna trzecia kobiet, które były w ciąży pozamacicznej rodzi następnie zdrowe dziecko. Łatwiejsze jest to, gdy zachowane zostały dwa jajowody i jajniki, ale i jeden jajowód daje szansę na udaną ciążę. Nie trzeba się też obawiać, że kolejne zapłodnienie zakończy się podobnie, pamiętać jednak trzeba o systematycznych wizytach u ginekologa. Już następnego dnia po stwierdzeniu kolejnej ciąży trzeba udać się do ginekologa, by wykluczyć ciążę ektopową.

Autor: Daria Kaczmarek