Ciąża – czas na badania

Podczas ciąży wiele się zmienia – organizm pracuje inaczej i czego innego oczekuje od Ciebie. To czas, kiedy przestajesz być samolubna i skupiasz się na dziecku. Chcesz, by było zdrowe i mądre. Dlatego właśnie musisz pamiętać o badaniach.

Podczas ciąży wiele się zmienia – organizm pracuje inaczej i czego innego oczekuje od Ciebie. To czas, kiedy przestajesz być samolubna i skupiasz się na dziecku. Chcesz, by było zdrowe i mądre. Dlatego właśnie musisz pamiętać o badaniach.

Infekcje, wirusy, bakterie – wszystko, co Cię otacza jest potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i rozwoju Twojego dziecka. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie terminów badań podczas ciąży. Standardowo wizyty w gabinecie lekarskim przewidziane są co cztery tygodnie, jednak ich częstotliwość bywa uzależniona od indywidualnej sytuacji ciężarnej. Im bliżej porodu tym zwiększa się liczba wizyt.


Wizyta pierwsza

Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce, gdy tylko zorientujesz się, że jesteś w ciąży. Najlepiej przed upływem ósmego tygodnia, czyli mniej więcej, trzy tygodnie po spodziewanej miesiączce. Podczas wizyty ginekolog przeprowadzi wywiad – zapyta o historię Twoich chorób, jak i rodzinnych dolegliwości czy obciążeń genetycznych. Następnie poddana zostaniesz standardowym badaniom – wagi, wzrostu, ciśnienia, piersi oraz USG. Pierwsze badanie za pomocą ultrasonografu pozwala określić przybliżony termin porodu, rozwój płodu, wiek, wszelkie nieprawidłowości – w tym ciążę pozamaciczną. Lekarz pobierze też wymaz z pochwy do badań bakteriologicznych i cytologii. Dodatkowo będziesz musiała wykonać badanie krwi i moczu.


Badania prenatalne

Jeśli skończyłaś 35 lat lub, gdy w rodzinie zdarzały się wady genetyczne warto zrobić badania prenatalne. Mogą one być nieinwazyjne (a więc bezpieczne dla dziecka - test PAPP-A) lub inwazyjne (niosą ze sobą ryzyko poronienia – biopsja trofoblastu, amniopunkcja). Decyzja należy do Ciebie.


Badania I trymestru

- morfologia krwi, oznaczenie grupy krwi i czynnika RH (- by wykluczyć konflikt serologiczny)

- wr – badanie na nosicielstwo kiły

- oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo – podwyższony poziom oznaczać może cukrzycę ciążową

- przeciwciała w kierunku toksoplazmozy i wirusowi cytomegalii

- ciśnienie, badanie moczu, cytologia

- USG


Badania II trymestru

- test obciążenia glukozą (cukrzyca ciężarnych)

- jeszcze raz przeciwciała w kierunku toksoplazmozy


Badania III trymestru

- badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B

- posiew z pochwy i wr

- jeśli wynik w poprzednich badaniach był ujemny, to jeszcze raz przeciwciała w kierunku toksoplazmozy

- KTG – badanie sprawdza pracę serca i czynność skurczową macicy

Autor: Oprac. DK