Chrapię, więc jestem. Jak wyleczyć głośny sen.

Osiem milionów dorosłych Polaków, zamiast spać spokojnie - chrapie. Niektórzy z natężeniem dźwięku równą pile motorowej! Drugie osiem milionów jest ofiarą głośnego spania i co tydzień traci około 5 godzin snu. Jak żyć z chrapaczem?

Osiem milionów dorosłych Polaków, zamiast spać spokojnie - chrapie. Niektórzy z natężeniem dźwięku równą pile motorowej! Drugie osiem milionów jest ofiarą głośnego spania i co tydzień traci około 5 godzin snu. Jak żyć z chrapaczem?

Justyna: - Wpadam w frustrację. Jest po pierwszej w nocy, a ja tkwię przed komputerem przeglądając kolejne strony dotyczące chrapania ... Jestem zdesperowana i użyję wszystkiego aby nie słyszeć tego przeraźliwego dźwięku. Ratunku, ja chcę spać!!! Spokojnie spać.

Marta: - Dziwię się, że mój mąż nie ma siniaków od moich kuksańców, którym przerywam jego chrapanie. Mało tego, bardzo długo nie wierzył, że chrapie. Dopiero gdy go nagrałam na dyktafon uwierzył i stwierdził, że on to by przy czymś takim oka nie zmrużył.

Kasia: - Dla mnie chrapanie męża to koszmar. Kopię go, trącam – nic. Do tego budzi naszą małą córeczkę. Dla mnie noc to walka o sen.

Problem chrapania – chociaż wydaje się błahostką – jest jednym z poważniejszych życiowych kłopotów wielu par. Na świecie dotyczy on dwóch miliardów ludzi. Uwaga! – chrapie 70 proc. mężczyzn, więc szansa “trafienia” nie chrapiącej męskiej sztuki na rynku matrymonialnym nie jest, niestety, aż tak duża. Dlatego kobieta przed decyzją o byciu z mężczyzną, nie powinna pytać: - Czy chciałbyś mieć ze mną dzieci? Ale: - Czy ty chrapiesz, kochanie?


Chrapię, więc nie uprawiam seksu

Brytyjskie Towarzystwo Badań Nad Zaburzeniami Snu alarmuje: chrapanie rujnuje życie seksualne. Ponad 60 proc. osób żyjacych w związkach stwierdza, że częściej by uprawiały seks, gdyby ich partner przestał chrapać. 25 proc. tak doświadczonych przez los podkreśla, że właśnie chrapanie położyło kres ich życiu erotycznemu, a nawet doprowadziło do rozwodu.

Zdaniem brytyjskich ekspertów, przyczyną nieudanego pożycia mogą być częste awantury wybuchające właśnie w związku z chrapaniem. Stroną poszkodowaną w tej sytuacji są najczęściej kobiety, które cierpliwie znoszą chrapanie partnera i tracą w ciągu nocy około dwóch godzin snu. Gdyby założyć, że para żyje ze sobą 25 lat, oznacza to dwa nieprzespane lata!

Badania wykazały, że wśród chrapiących jest też wiele kobiet, jednak mężczyźni mają mniej oporów i budzą lub szturchnięciem przywołują do porządku chrapiące żony. Z kolei kobiety najczęściej leżą i słuchają chrapania partnera. Czasem tylko zbierają się na odwagę i leciutko go potrącają, tak aby przewrócił się na drugi bok i choć na chwilę przerwał wydawać drażniące dźwięki.

- Wpływ chrapania na każdy aspekt życia ludzi w związku jest fatalny. Staje się źródłem konfliktów i problemów seksualnych. Powoduje frustrację u partnera osoby chrapiącej, która wyzwala zachowania agresywne. Trudno się dziwić jeśli ktoś notorycznie chodzi niewyspany, a taryfy ulgowej z tego powodu nie ma ani w życiu, ani w pracy – mówi Anna Sasin, psycholog i psychoterapeuta z poradni EgoCentrum. - U osoby chrapiącej występują częste bóle głowy, osłabienie, przygnębienie i zmęczenie. Chrapanie może stać się przyczyną kłopotów z koncentracją i zapamiętywaniem, spadku libido, depresji i obniżenia wydajności w pracy. Może przyczynić się do zaburzeń ze strony układu krążenia: nadciśnienia tętniczego i przerostu prawej komory serca.


Chrapię i nie widzę problemu

Chrapiący mężczyźni mają zwykle nadwagę, a głośne spanie wzmaga się po wypitym wieczorem alkoholu. Nagminne jednak twierdzą : - To nie ja mam problem, tylko osoba, która śpi obok. To ona powinna coś z tym zrobić.

- Mój mąż nie pójdzie z "taką drobnostką" do lekarza i tłumaczenie mu , że miewa bezdechy, że się dusi nie skutkują. Stwierdza tylko, że każdy musi kiedyś umrzeć – skarży się Justyna

– Jest jedno wyjście z sytuacji - poznanie przyczyny „głośnej dolegliwości“ i jej leczenie. Jeśli to nadwaga to partner powinien schudnąć, jeśli alkohol to należy go nie pić lub zmniejszyć ilość. Jeśli papierosy - to dobrze byłoby rzucić lub ograniczyć palenie - wylicza Anna Sasin.

Zdesperowanym partnerom znużonym ciągłym niedospaniem psychologowie odradzają jednak spanie w oddzielnych łóżkach. To wyjście krótkoterminowe i może się sprawdzić pod jednym warunkiem: że podejmuje się inne kroki, które rozwiązują problem.


Chrapię, więc potrzebuję pomocy

Jak rozmawiać z partnerem o chrapaniu? – Otwarcie, ale na pewno unikać stawiania zarzutów w rodzaju: „Przez ciebie nie mogę się wyspać“! To jest mało konstruktywne i zwykle powoduje narastanie konfliktu. Należy wspólnie ustalić cele i być konsekwentnym w dążeniu do ich osiągnięcia. Wspierać się. Na pewno nie należy uciekać się do szantażu: „Jak nie przestaniesz chrapać, to będziemy musieli się rozstać”! Bywa on skuteczny na krótką metę. Negocjując z partnerem podjęcie leczenia należy przestrzegać złotej zasady komunikacji.

Najpierw opisać sytuację, w której się znalazłaś, czyli środek nocy i twoją bezradność wobec jego chrapania. Ale bez oskarżeń. Potem trzeba opowiedzieć o swoich emocjach w tej sytuacji - tłumaczy Anna Sasin. - Wreszcie opisać, jak chciałabyś, żeby sytuacja wyglądała i jakbyś się wtedy czuła.

Bywa jednak tak, że po wypróbowaniu stoperów najnowszej generacji, szelek przeciw chrapaniu, herbatki z melisy i budowania porozumienia w związku, partner nadal nie chce z nami współpracować: chrapie i do lekarza nie chce iść. Wówczas mamy dwa wyjścia: przyzwyczaić się do chrapania (trudne!) albo zadać sobie pytanie: czy może on już przestał "inwestować” w ten związek i stąd problemy. Naprawdę warto się nad tym zastanowić.

Autor: Krystyna Romanowska