Choroby pod pieluszką

Pieluszkowe zapalenie skóry to problem, z którym spotyka się prawie każdy rodzic. Pupa dziecka jest wtedy tak wrażliwa, że nie pomagają żadne kremy i zasypki.

Pieluszkowe zapalenie skóry to problem, z którym spotyka się prawie każdy rodzic. Pupa dziecka jest wtedy tak wrażliwa, że nie pomagają żadne kremy i zasypki.

Wysypka występuje tam, gdzie skóra dziecka ma kontakt z moczem. Pupa jest wówczas zaczerwieniona, czasami na skórze tworzą się drobne guzki. Maluszek jest rozdrażniony i płacze - nic dziwnego, boli go i swędzi. Uspokaja się tylko na chwilę po przewinięciu.

Jednak nie każde zaczerwienienie pupy można traktować jak „banalne" pieluszkowe zapalenie skóry i leczyć w domu na własną rękę. Często po konsultacji z lekarzem okazuje się, że maluchowi doskwiera liszajec, łojotokowe zapalenie skóry lub potówki. Każdą z tych chorób można skutecznie leczyć, ale to lekarz powinien wyznaczyć odpowiednią terapię.


Pieluszkowe problemy

Liszajec jest chorobą zakaźną. Typowym objawem jest wysypka, która rozsiewa się nie tylko na pupie, ale i na nóżkach oraz rączkach dziecka. Leczenie jest dość uciążliwe. Polega na podawaniu antybiotyku doustnie w zawiesinie lub zewnętrznie w kremie. Każdy, kto ma kontakt z maluszkiem, musi myć ręce w specjalnym płynie przeciwbakteryjnym.

Inną chorobą atakującą skórę bobasów do 1. roku życia jest łojotokowe zapalenie skóry. Objawy są dość charakterystyczne - szorstkie, plackowate, czerwone plamy pokryte żółtawymi łuskami. Najczęściej pojawiają się one w pachwinach, na pupie i dolnej części podbrzusza. Leczy się je maściami sterydowymi.


Jak uniknąć zapalenia skóry

Przyczyną PZS jest najczęściej niewłaściwa pielęgnacja pupy dziecka. Aby nie dopuścić do stanu zapalnego:

- zawsze należy używać miękkiego ręcznika, ciepłej, nie gorącej wody i delikatnego mydła dla niemowląt,

- powinno używać się kremów specjalnie przeznaczonych dla skóry małego dziecka - bez parabenów (konserwanty określane jako parabeny to pochodne: etylowe, metylowe, propylowe, butylowe, izopropylowe, izobutylowe, benzylowe i pentylowe kwasu para-hydroksybenzoesowego) i alkoholu benzylowego (to związek zaliczany do potencjalnych alergenów),

- trzeba unikać sztywnych, nieprzepuszczających powietrza pieluszek, zrezygnować z tych, które mają plastikową ceratę na zewnątrz,

- pupa dziecka nie powinna być wycierana nawilżonymi chusteczkami dla dorosłych - mogą mieć w swoim składzie podrażniający alkohol,

- podobnie sprawa wygląda z kremami - muszą być przeznaczone dla skóry małego dziecka,

- nie wolno czekać aż pieluszka będzie mokra: przeciętnie dziecko powinno być przewijane około 10 razy dziennie, także całej nocy w jednej pieluszce nie prześpi, noworodki muszą mieć zmienianą pieluszkę jeszcze częściej,

- warto jak najczęściej „wietrzyć pupę" dziecka, czyli pozostawiać malucha bez pieluchy tak długo, jak się uda,

- nie można zbyt ciasno zapinać rzepów pieluszki,

- pieluszki powinny być odpowiednie do wagi ciała dziecka,

- podczas leczenia antybiotykami należy obserwować skórę dziecka.


Leczenie PZS

Zwykłe PZS jest dolegliwością, którą rodzic może leczyć sam. Wszystkie dostępne środki znajdzie w aptece. Jeżeli podejrzewa, że jego dziecko cierpi na pieluszkowe zapalenie skóry, to w trakcie przewijania maluszka:

- powinien umyć mu dokładnie pupę i poklepywać ją ręcznikiem, aż wyschnie,

- posmarować skórę warstwą kremu z dodatkiem tlenku cynku.

Jeśli to nie pomaga, należy zmienić rodzaj pieluch. Z lekarzem trzeba się skontaktować, jeśli wysypka nie ustąpi po kilku dniach wspomnianych zabiegów.


Potówki

Zazwyczaj pojawiają się u niemowląt w okresie upałów, ale także wtedy, gdy rodzice zbyt ciepło ubierają dziecko i przykrywają ciężkimi pierzynami do snu. Wysypka pojawia się w pachwinach, na pleckach, szyi, na nosku i czole. Zmiany skórne przypominają małe pęcherzyki z przejrzystą wydzieliną w środku.


Egzema

Nie ma żadnych objawów oprócz wysypki, która przybiera postać czerwonych, grudkowatych wyprysków lub podobnych do liszaja różowych zaognionych placków. Najczęściej występują one na twarzy, w zagięciach łokci i pod kolanami.


Pokrzywka

Nie ma żadnych objawów oprócz występowania swędzącej wysypki w postaci bąbli rozrzuconych na całym ciele.

Autor: Maria Ziemiańska