​Choroby paznokci u nóg i rąk – zmiany na paznokciach, leczenie

Grzybica, onycholiza, łuszczyca paznokci, zanokcica – to częste choroby paznokci. Wszelkie zmiany na paznokciach (żółte paznokcie, pękająca płytka, rozdwojone paznokcie, rysy, odwarstwienia) mogą wskazywać na chorobę. Jak rozpoznać i leczyć choroby paznokci?

Grzybica, onycholiza, łuszczyca paznokci, zanokcica – to częste choroby paznokci. Wszelkie zmiany na paznokciach (żółte paznokcie, pękająca płytka, rozdwojone paznokcie, rysy, odwarstwienia) mogą wskazywać na chorobę. Jak rozpoznać i leczyć choroby paznokci?

O ile rozdwojone paznokcie mogą wynikać z błędów pielęgnacyjnych, o tyle niektóre zmiany mogą wskazywać na groźne choroby, np. problem z nerkami. Znaczenie ma prawie każda plamka, pęknięcie czy wgłębienie.


Zdrowe paznokcie składają się z gładkiej, równej płytki bez odbarwień i pęknięć. Wszelkie zmiany i odstępstwa mogą wskazywać nie tylko na choroby, takie jak grzybica czy zakażenia bakteryjne, ale też na niedobór witamin i minerałów. Warto wiedzieć, że choroby paznokci mogą dotyczyć paznokci rąk i nóg.


Choroby paznokci

  • grzybica
  • drożdżyca
  • zanokcica
  • onycholiza
  • łuszczyca paznokci


Grzybica paznokci – jakie są pierwsze objawy?

Grzybica paznokci dotyczy zarówno paznokci u rąk, jak i stóp, ale znacznie częściej występuje grzybica paznokci u nóg. Jeśli zauważysz pierwsze objawy grzybicy paznokci, od razu zacznij leczenie (nieleczona lub nieodpowiednio leczona grzybica może prowadzić do odkształcenia płytki paznokcia, kruszenia paznokcia, powstawania pęknięć aż do całkowitego zejścia paznokcia).


W leczeniu grzybicy paznokci stosuje się m.in. triclosan i klotrimazol, olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy, ekstrakt z ziela tymianku. W przypadku grzybicy paznokci zaleca się unikać kontaktu paznokcia z wodą i wilgocią, która stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów.


Drożdżyca płytek i wałów paznokci


Pierwsze objawy drożdżycy paznokci, czyli odmiany grzybicy wywoływanej przez grzyby z rodziny Candida, są: zaczerwienienie wokół paznokci, obrzęki i ból (przy ucisku paznokcia poza bólem może wystąpić wyciek wydzieliny ropnej).


W leczeniu drożdżycy paznokci stosuje się podobne metody jak w przypadku grzybicy paznokci. W przypadku drożdżycy charakterystycznym objawem jest bardzo nasilony i szybko postępujący stan zapalny. Drożdżyca wałów i płytek paznokciowych jest chorobą, która często ma charakter nawracający.


Zanokcica – ostra i przewlekła. Groźna choroba paznokci

Zanokcica, kolejna choroba wałów i płytek paznokciowych, jest rodzajem ropowicy (zapalenia ropnego) paznokci.


Przewlekła zanokcica, której przyczyną mogą być grzyby z rodziny Candida, nie ma nagłego przebiegu – występuje najczęściej wieloczynnikowa reakcja zapalna, obrzęki, oddzielanie się wału paznokciowego od płytki paznokciowej.


Ostra zanokcica wynika często z bakteryjnego zakażenia, przyczyną zanokcicy mogą być: Staphyloccocus aureus (gronkowiec złocisty), paciorkowce lub Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej).


W przypadku ostrej zanokcicy czasami stosowane są zabiegi chirurgiczne polegające na nacięciu wału paznokciowego lub drenażu ropnia.


Onycholiza – często lekceważona choroba paznokci

Charakterystyczną cechą tej choroby paznokci jest odklejenie się paznokcia od łożyska i nagromadzenie pod nim powietrza. Z tego powodu paznokieć zabarwia się początkowo na biało, a wraz z rozwojem onycholiozy – może dojść do rozwoju infekcji. Kolor paznokci może się wówczas zmienić na żółty lub brunatny. Leczenie onycholizy polega najczęściej na nacięciu paznokcia i odpowiednim pobudzeniu łożyska, na którym prawidłowo wyrasta paznokieć.


Łuszczyca paznokci – czy jest zaraźliwa?

Łuszczyca paznokci nie występuje samodzielnie i nie jest zaraźliwa – to efekt łuszczycy skóry. Objawy łuszczycy paznokci to suche, łamliwe, skłonne do pęknięć i często przerośnięte paznokcie. Leczenie łuszczycy paznokci polega na stosowaniu podstawowych zasad leczenia łuszczycy skóry – stosowania preparatów dziegciowych lub salicylowych, doustne stosowanie preparatów z witaminą A, a w niektórych przypadkach również leków sterydowych.


Czytaj też: Wygląd paznokci zdradzi, na co chorujesz

Autor: Jacek Krajl