Choroba onkologiczna a wsparcie najbliższych

„Warto byłoby, żeby partnerzy przede wszystkim rozmawiali ze sobą i mówili otwarcie o swoich oczekiwaniach w zakresie wsparcia. Będzie to niezwykle pomocne, szczególnie kiedy czekają ich trudne chwile w chorobie”.

„Warto byłoby, żeby partnerzy przede wszystkim rozmawiali ze sobą i mówili otwarcie o swoich oczekiwaniach w zakresie wsparcia. Będzie to niezwykle pomocne, szczególnie kiedy czekają ich trudne chwile w chorobie”.

19 września, oficjalnym śniadaniem prasowym, zainaugurowana została III odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Diagnostyka Jajnika 2017 pod hasłem: Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim! Jej organizatorem jest ogólnopolska organizacja Kwiat Kobiecości. Ambasadorami tegorocznej akcji zostało znane i lubiane małżeństwo aktorów: Krystian i Maria Wieczorek.

Jak wynika z badań pt. „Zdrowie przede wszystkim”, jakie przeprowadziła za zlecenie Kwiatu Kobiecości firma IQS,89 proc. mężczyzn wie, że kobiety powinny regularnie chodzić do ginekologa na badania kontrolne. Niestety najwięcej wątpliwości budzi USG dopochwowe, częściej niż co dziesiąty mężczyzna uważa, że nie ma konieczności wykonywania tego badania regularnie. Wynika to prawdopodobnie z braku wiedzy na czym polega i czemu służy to badanie.

Milena Dzienisiewicz, psychoonkolog, ekspert tegorocznej kampanii wyjaśnia, czym jest wsparcie partnera w chorobie onkologicznej:

- Od partnera otrzymamy przede wszystkim wsparcie emocjonalne, które polega na obecności, rozmowie, stworzeniu przestrzeni do uwolnienia emocji (krzyk, żal), a także pomoc w postaci dotyku, bliskości – przytulenia się, trzymanie za rękę, innych czułych gestów. Jest to rodzaj wsparcia, który dla kobiet jest szczególnie ważny. Istnieje również wsparcie zadaniowe, które polega na robieniu codziennych czynności. I być może na pierwszy rzut oka to mało istotne wsparcie, bo jest to z reguły odciążenie od spraw codziennych, a więc robienie zakupów, sprzątanie, odwożenie do lekarza. Rodzaj udzielanego wsparcia jakie daje mężczyzna partnerce może być uzależniony od kilku czynników, wśród których są między innymi: uwarunkowania społeczne (jakie wychowanie nasz partner otrzymał w domu, czy widział w jaki sposób mężczyźni w rodzinie okazywali wsparcie partnerkom), wcześniejsze relacje z kobietami, osobowość, poziom wrażliwości, empatia a także relacja jaka panuje w danym momencie między partnerami.

Warto byłoby, żeby partnerzy przede wszystkim rozmawiali ze sobą i mówili otwarcie o swoich oczekiwaniach w zakresie wsparcia. Będzie to niezwykle pomocne, szczególnie kiedy czekają ich trudne chwile w chorobie.

Celem tegorocznej odsłony kampanii Diagnostyka Jajnika jest zmiana zachowań wśród mężczyzn w postrzeganiu nowotworów kobiecych jako sprawy wyłącznie osobistej. Kampania ma dostarczyć im niezbędnej wiedzy, by w pełni zainteresowali się życiem i zdrowiem kobiet, ponieważ aktywne życie zawodowe, realizacja kolejnych celów, pasji nie pozwalają na dostateczną uważność.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na www.kwiatkobiecosci.pl

Autor: Kwiat Kobiecości