Chcesz powiększyć biust? zrób badania

Powiększanie piersi należy do tych zabiegów, które szybko dają doskonałe efekty. Dla kobiet, które uważają swój biust za zbyt mały lub które mają obwisłe piersi, choćby z powodu gwałtownej utraty wagi, to więc doskonałe rozwiązanie. Nie wszystkie panie mogą jednak z tego dobrodziejstwa skorzystać. Dlaczego?

Powiększanie piersi należy do tych zabiegów, które szybko dają doskonałe efekty. Dla kobiet, które uważają swój biust za zbyt mały lub które mają obwisłe piersi, choćby z powodu gwałtownej utraty wagi, to więc doskonałe rozwiązanie. Nie wszystkie panie mogą jednak z tego dobrodziejstwa skorzystać. Dlaczego?

Teoretycznie nie ma limitu wiekowego dla tego typu zabiegów, nie wykonuje ich się jednak przed zakończeniem rozwoju gruczołów piersiowych. Przyjmuje się, że nie dzieje się tak przed ukończeniem szesnastego roku życia.


Lepiej po karmieniu…

Innych ograniczeń wiekowych nie ma, ale nie oznacza to, że w późniejszym wieku nie ma już żadnych przeciwwskazań. Przede wszystkim kobietom zaleca się, by decydowały się na zabieg dopiero wtedy, gdy już nie zakładają karmienia piersią, bo damski biust pod jego wpływem może się znacznie zmienić. Jest to jednak zalecenie, a nie obowiązująca zasada, dlatego kobieta pełnoletnia może powiększyć biust również zanim zajdzie w ciążę. Warunek – musi być przygotowana na to, że ciąża i karmienie zmienią jej piersi i spowodują, że trzeba będzie być może operację powtórzyć.


…ale można karmić

Implanty piersiowe nie wpływają na płód i nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia. Nie uniemożliwiają również ani nie utrudniają karmienia. Badania naukowe wykazały przy tym, że silikon stanowiący wypełnienie implantów, nie zmienia w żaden sposób składu mleka matek – wykluczono w nim zwiększoną zawartość silikonu. Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być jednak niektóre choroby, dlatego w ramach przygotowań do niego kobieta przejść musi badania laboratoryjne, czasem EKG, przeprowadzany jest z nią też wywiad dotyczący zachorowań w rodzinie, przebytych chorób, także schorzeń przewlekłych, ewentualnych alergii.


Tylko zdrowe piersi

Konieczne jest wykluczenie chorób piersi, czasami niezbędne jest więc badanie USG lub mammograficzne, w zależności od wieku pacjentki, wykonane w specjalistycznych placówkach onkologicznych bądź ginekologicznych. Szczególną wagę przykłada się do przypadków zachorowań na raka piersi w rodzinie. Kobieta, decydująca się na operację powinna też zawczasu zadbać o swą kondycję, by w przeddzień spotkania z chirurgiem nie złapać infekcji, powinna też odstawić – jeśli używa – leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna, etopiryna), które mogą zwiększać krwawienie w czasie i po operacji. Unikać należy wykonywania zabiegu u osób używających sterydy, preparaty ginko–biloba lub inne suplementy diety mające wpływ na proces krzepnięcia krwi i gojenia ran.


Ginekolog podpowie

Względnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest menstruacja, zaleca się tak go zaplanować, by odbył się w innej frazie cyklu. Niektórzy lekarze sugerują czasowe odstawienie antykoncepcji, ale inni dowodzą, że nie jest to konieczne, radzą jednak profilaktycznie podać pacjentce leki zapobiegające nadmiernej krzepliwości krwi. Kobieta decydująca się na powiększanie piersi powinna więc rzecz omówić najpierw ze swoim ginekologiem.

Autor: Małgorzata Grosman