Cesarka i co dalej?

Gdy nie możesz urodzić siłami natury, Twoje dziecko przychodzi na świat drogą cesarskiego cięcia. Warto wiedzieć, że tak jak poród naturalny różni się od cesarki, tak i połogi po tych porodach będą odmienne.

Gdy nie możesz urodzić siłami natury, Twoje dziecko przychodzi na świat drogą cesarskiego cięcia. Warto wiedzieć, że tak jak poród naturalny różni się od cesarki, tak i połogi po tych porodach będą odmienne.

Przede wszystkim po cesarce matkę i maleństwo czeka nieco dłuższy pobyt w szpitalu. Cesarskie cięcie oznacza przecież operację, mającą ratować zdrowie i życie matki oraz dziecka. W jej w ramach przecięta zostaje nie tylko skóra, ale i to co pod nią, naruszona zostaje między innymi otrzewna, czyli „worek”, w którym mieszczą się narządy wewnętrzne.

Ważny jest i sam sposób znieczulenia – czy jest to znieczulenie ogólne, czy też np. zewnątrzoponowe. Jeśli to drugie, młoda matka może być zmuszona do leżenia bez podnoszenia głowy kilkanaście godzin.


Opóźniony kontakt

Drugą poważną różnicą jest też opóźniony kontakt z dzieckiem. Kobiecie rodzącej dziecko własnymi siłami, tuż po porodzie kładzie się maleństwo na brzuchu, co sprzyja nawiązania więzi między matką a jej dzieckiem. Zaleca się też przystawienie maleństwa do piersi w ciągu pierwszej półgodziny życia, bo wtedy odruch ssania u dziecka jest bardzo mocny, pozwolenie mu na to powoduje, że czynność ssania zostaje u niego wdrukowana. Kobietę po cesarskim cięciu te przeżycia mogą ominąć. Może się to wiązać z późniejszymi trudnościami z przystawianiem dziecka do piersi. Nie oznacza to oczywiście tego, że nie można tych problemów rozwiązać, jednak wiążą się z większym stresem dla młodej mamy.


Karmienie z problemami

Z opóźnieniem może też pojawić się u takich kobiet sama laktacja. – Najczęściej z jedno lub dwudniowym opóźnieniem – mówi Anna Gruszczyńska, położna, specjalistka środowiskowo-rodzinna i pedagog z zakresu edukacji zdrowotnej, współpracująca z bydgoską szkołą rodzenia „Łagodne Rodzenie”.

Oznacza to, że pojawić się mogą niemałe problemy z nakarmieniem noworodka w pierwszych dniach po porodzie. Kobiety zdecydowane na karmienie piersią, pozytywnie do niego nastawione mogą przechodzić więc trudne chwile.


Większa rana

- Kobieta po cesarskim cięciu trudniej dochodzi do siebie – dodaje Anna Gruszczyńska. – Rana jest znacznie większa i głęboka, różnie się goi. Matka odczuwać może dyskomfort przy poruszaniu się, okolice rany są tkliwe, bolesne, czasem odrętwiałe. Trudniej jest się jej wyprostować, zmienić pozycję. Zdecydowanie wymaga większej pomocy osób bliskich, to wparcie jest też jej potrzebne w opiece nad dzieckiem.

Cesarka oznacza więc opóźniony powrót do aktywności, odsuwa też w czasie rozpoczęcie ćwiczeń pomagających odzyskać dawną sylwetkę. Natomiast powinna wykonywać zalecane ćwiczenia dla kobiet w połogu, na początku w pozycji leżącej. Szczególnie ważna jest profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył.


Ryzyko powikłań

Przez pewien czas po porodzie drogą cesarskiego cięcia, młoda matka powinna też przestrzegać lekkostrawnej diety. Powinna też zwracać baczną uwagę na wszystkie niepokojące objawy – ból, temperaturę, nietypową wydzielinę z pochwy, bo jak każda operacja tak i cesarka wiązać się może z ryzykiem powikłań, na przykład zakażeniem rany pooperacyjnej..

Autor: Małgorzata Januchowska