Cera z wymaganiami - pielęgnacja tłustej skóry

Tłusta w młodości cera w wieku dojrzałym odpłaci ci się z nawiązką za wszystkie wcześniejsze kłopoty. Będziesz miała mniej zmarszczek!

Tłusta w młodości cera w wieku dojrzałym odpłaci ci się z nawiązką za wszystkie wcześniejsze kłopoty. Będziesz miała mniej zmarszczek!

Cera tłusta jest z reguły słabo ukrwiona, ma szarawy, ziemisty kolor, błyszczy się, a pory są rozszerzone lub otwarte. Często pojawiają się w nich zaskórniki, głównie na twarzy i są typowe dla trądziku pospolitego. Jakby tego było za mało, jest mniej odporna na stres, zaburzenia hormonalne lub zaburzenia układu trawiennego, w przeciwieństwie do cery suchej. Najbardziej przetłuszcza się w miejscach zwanych obszarami łojotokowymi, o największym nagromadzeniu gruczołów łojowych. Są to: środkowa część twarzy, czoło, nos i broda.

Ale posiada też plusy: jest mniej wrażliwa na czynniki zewnętrzne: na słońce i wiatr, ciepło i mróz, bo chroni ją grubszy płaszcz wodno-lipidowy. Kiedy przybywa jej lat, nadal wydaje się miękka. Stosunkowo późno zaczyna się starzeć, bo nie ulega raczej patologicznemu wysuszaniu. U kobiet w wieku dojrzałym, mających cerę tłustą, później pojawiają się zmarszczki, częściej za to tworzą się bruzdy i fałdy. Warto dodać, że u wielu osób, które miały w młodości cerę tłustą, w wieku dojrzałym występuje cera mieszana, a więc zarówno z tłustymi jak i suchymi partiami skóry. Z przewagą tych pierwszych.


Twarzą w twarz

Każda skóra dojrzała wymaga delikatności, dbałości i regularnych zabiegów u kosmetyczki. Nowoczesna kosmetologia pomaga dojrzałym kobietom zachować dobry wygląd przez długi czas i umożliwia wybór preparatów odpowiadających potrzebom danej skóry, w tym również w skłonnej do przetłuszczeń. Kobiety dojrzałe o tłustej skórze nie muszą martwić się specjalnie o swoje zmarszczki. Największym problemem ich cery jest jej przygaszony koloryt, przebarwienia, zwiotczenie i ogólna zła kondycja skóry. Po 45 roku życia trzeba już sięgnąć po silnie działające koncentraty, zawierające antyutleniacze, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników. Są nimi witamina E, C, betakaroten, koenzym Q10 oraz flawonoidy. Warto również pomyśleć o dostarczeniu skórze substancji stymulujących podziały komórkowe i produkcję kolagenu. Korzystnie w tym wypadku działają:

- Witamina A i jej aktywne pochodne, zamknięte w nowoczesnych nośnikach, regulujące podziały komórkowe i procesy rogowacenia.
- Witamina C, która rozjaśnia skórę, stymulujące produkcję kolagenu, działa przeciwobrzękowo.
- Witamina E, która działa przeciwzapalnie, nawilżająco, a przy tym regeneruje barierę lipidową, poprawia miękkość i elastyczność naskórka oraz mikrokrążenie w naczyniach włosowatych.

W kremach warto szukać alfa- i beta-hydrokwasów, które rozjaśniają, wygładzają cerę i stymulują odnowę komórkową. Ich delikatne działanie złuszczające sprawia też, że składniki aktywne lepiej wnikają w skórę. W walce ze starzeniem się skóry szczególną rolę odgrywają również fitohormony soi, dzikiego ryżu i cytryny, działające w sposób zbliżony do estrogenów, antyutleniająco i przeciwzapalnie. Podobny efekt zapewniają kosmetyki zawierające kwasy omega-3 czy rośliny DHEA. Skóra dojrzała regeneruje się wolniej, dlatego potrzebuje preparatów silnie stymulujących podziały komórkowe, wzbogaconych w wyciągi z żyta, koniczyny. Kosmetyki zawierające kompleksy botox- like, oprócz efektu wygładzania zmarszczek mimicznych, działają także antyrodnikowo. Większość preparatów o typie serum ma działanie liftingujące, poprawiające owal twarzy, głównie poprzez silne nawilżenie skóry (zawierają kwas hialuronowy, wyciągi z alg, kolagen, i inne składniki NMF). A więc „robią” twojej skórze wszystko to, co jest jej niezbędne.


Mini kodeks właściwego postępowania

Jeśli masz cerę tłustą czy mieszaną, w codziennej pielęgnacji skóry skorzystaj z następujących wskazówek:


- Oczyszczaj ją raz, dwa razy dziennie preparatem o konsystencji mleczka. Błędem jest oczyszczanie skóry za pomocą tłustych śmietanek. Używaj toników przeznaczonych do cery tłustej, które odświeżają i działają bakteriobójczo.


- Nie myj twarzy mydłem, które zbytnio wysusza i podrażnia oraz stymuluje produkcję sebum. Ponadto pozostawia osad na skórze, który poprzez blokadę porów, nie wpływa dobrze na stan skóry. Zamiast mydeł zasadowych korzystaj z preparatów myjących bez zawartości mydła np. w postaci żeli.


- Nie używaj, zwłaszcza na dzień, kremów zbyt tłustych. Najlepsze są preparaty nawilżające (kremy i emulsje), dostarczające składników odżywczych, które poprawiają ukrwienie skóry i regulują wydzielanie gruczołów łojowych.


- Korzystaj z kremów z kwasami owocowymi, które delikatnie rozjaśniają karnację, zapobiegają tworzeniu się zaskórników i uelastyczniają gruby naskórek.


- Uwierz w dobre efekty peelingu (1-2 w tygodniu) i maseczek ziołowych do stosowania domowego.


- Odwiedzaj regularnie gabinet kosmetyczny i korzystaj z zabiegu dokładnego oczyszczenia skóry. Umożliwia to zlikwidowanie zaskórników. Można też poddać się zabiegom np. z kwasami owocowymi AHA i masażom poprawiającym ukrwienie skóry.


- Unikaj jednak zbyt częstych masaży skóry twarzy, bo one również zwiększają produkcję serum.


- Korzystaj z plastrów oczyszczających pory (nos, broda), których wybór jest dość duży, choć nie powinny ona zastąpić profesjonalnego zabiegu wykonanego przez kosmetyczkę.


- Przy makijażu unikaj ciężkich podkładów, zaś do maskowania krostek i przebarwień używaj odpowiednich korektorów.

Autor: Olga Oswaldo