Cera jak alabaster

Zrzucanie starej skóry obserwujemy w całej przyrodzie. Już nasze babki rozjaśniały karnację za pomocą wina, octu jabłkowego i kwaśnego mleka. My mamy do dyspozycji skuteczniejsze metody dermatologiczne - peelingi.

Zrzucanie starej skóry obserwujemy w całej przyrodzie. Już nasze babki rozjaśniały karnację za pomocą wina, octu jabłkowego i kwaśnego mleka. My mamy do dyspozycji skuteczniejsze metody dermatologiczne - peelingi.

Kremy, pianki, emulsje, płyny, żele, mleczka, toniki i mydła – oferta jest szeroka. Jednak nie sama konsystencja jest najważniejsza, a składniki w kosmetykach zawarte. Ważne, by dobrać odpowiedni środek myjący do swojego rodzaju cery. Istotny jest również odczyn pH kosmetyków. Powinien on być zbliżony do odczynu skóry (pH 5,5). Tylko wtedy naturalna równowaga skóry nie zostanie naruszona.


Mydło do lamusa

Mydła mają pH zasadowe, a skóra lekko kwaśne. Dlatego niszczą naturalną warstwę ochronną naskórka oraz wysuszają cerę. Nie powinno się ich używać do codziennego mycia twarzy. Jeśli ktoś nie potrafi rozstać się z mydłem, powinien wybierać glicerynowe (ma właściwości natłuszczające i nawilżające) lub lecznicze (np. siarkowe). Do cery tłustej może być stosowane tylko to drugie.

Wybór kosmetyku myjącego zależy przede wszystkim od rodzaju cery.


Normalna nie wymaga specjalnej opieki. Można do niej zastosować żel myjący, piankę lub inny preparat. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na poziom natłuszczania, nawilżania oraz równowagę kwasowo – zasadową. Cenne są również właściwości odżywcze i regenerujące.


Mieszana – czyli po prostu zarówno normalna, jak i tłusta. Dlatego wymaga stosowania preparatów przeznaczonych do obu rodzajów cery. Na szczęście istnieją kosmetyki, które zawierają substancje potrafiące rozpoznać zapotrzebowanie cery. Dzięki temu jeden kosmetyk zadziała odpowiednio zarówno na tłustą cerę na nosie, brodzie i czole oraz suchą na policzkach.


Cera tłusta wymaga specjalnego traktowania. Kosmetyki powinny mieć w tym przypadku działanie matujące, zwężające pory, zapobiegające powstawaniu zaskórników i wyprysków. Odpowiednie będą preparaty o konsystencji żelu lub pianki.


Cera trądzikowa jest najtrudniejsza w codziennej higienie. Stany zapalne, rozszerzone pory, krostki i wypryski należy traktować preparatami leczniczymi, które mają działanie antybakteryjne, oczyszczają gruczoły łojowe, łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie. Znaną substancją antybakteryjną i przeciwzapalną używaną w kosmetykach jest triclosan.


Przy cerze suchej należy szczególnie dbać o nawilżanie. Składniki kosmetyków myjących powinny głęboko nawilżać, wygładzać i zmniejszać szorstkość. Do mycia zalecane są kremy natłuszczające, emulsje oraz żele z dodatkiem kremów.


Cera wrażliwa jest szczególnie narażona na alergię i podrażnienia. Dlatego należy unikać kosmetyków o silnych substancjach zapachowych, a wybierać hipoalergiczne, nawilżające, kojące i przeciwzapalne.


Przy cerze naczyniowej należy zwrócić uwagę, aby preparat myjący również leczył i pielęgnował. Warto, by zawierał witaminy K, C i P, rutynę oraz ekstrakty z arniki górskiej i kasztanowca. Składniki te wzmocnią naczynka krwionośne, przyspieszą ich regenerację oraz ochronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.


Dobry preparat, nie tylko oczyszcza, ale pomaga walczyć z niedoskonałościami. Należy również pamiętać, że indywidualne potrzeby skóry zmieniają się wraz z wiekiem. Cera zaczyna być wymagająca, gdyż z upływem lat staje się bardziej sucha. Istotne jest wtedy odpowiednie nawilżanie, również podczas mycia, by opóźnić widoczne procesy starzenia.

Autor: Oprac.AŁ