Cenne dziewictwo

Dawniej, nietknięta błona dziewicza była potwierdzeniem niewinności i cnotliwości. Za jej utratę, przed nocą poślubną kobiety słono płaciły – odrzuceniem przez męża, wygnaniem z domu a nawet śmiercią.

Dawniej, nietknięta błona dziewicza była potwierdzeniem niewinności i cnotliwości. Za jej utratę, przed nocą poślubną kobiety słono płaciły – odrzuceniem przez męża, wygnaniem z domu a nawet śmiercią.

Mimo, że pojęcie dziewictwa odnosi się do obu płci, to większość kultur inaczej je rozumie w odniesieniu do kobiet, a inaczej w odniesieniu do mężczyzn. Normy moralne nie są w tym przypadku demokratyczne. Podczas, gdy mężczyźni do czasu małżeństwa mogli się wyszaleć i zdobywać nowe doświadczenia seksualne, kobiety musiały pozostawać niewinne.

Czasy się zmieniły, seks jest wszechobecny, dziewictwo traci na znaczeniu. Jednak pierwszego zbliżenia nigdy się nie zapomina. Błędem jest decydowanie się na ten krok z przypadkowym partnerem, w niewłaściwym miejscu i czasie. Kiedyś dziewictwo było klejnotem, dzisiaj często jest powodem do wstydu i frustracji. A to niedobrze, trzeba znać swoją wartość.


Wszystko, co powinnaś wiedzieć o błonie dziewiczej, a wstydzisz się zapytać.

Co to jest błona dziewicza?

Jest to cienki fałd błony śluzowej, znajdujący się w przedsionku pochwy. Może mieć kształt: półksiężycowaty, pierścieniowaty, wielootworowy, postrzępiony albo płatowany. Błona dziewicza nie zamyka całkowicie wejścia do pochwy, ma ujście, przez które usuwane są wszystkie wydzieliny z dróg rodnych. Sporadycznie zdarzają się przypadki, gdy błona dziewicza całkowicie zarasta pochwę, blokując przepływ krwi miesięcznej (wiąże się to z bólami podbrzusza). Należy wtedy skontaktować się z ginekologiem – taka sytuacja grozi, bowiem powstaniem krwiaków w pochwie, jamie otrzewnej albo jamie macicy. W takich wypadkach, z reguły konieczne jest nacięcie błony dziewiczej.


Czy defloracja zawsze wiąże się z bólem i krwią?

Nie ma reguł, wszystko zależy od uwarunkowań fizycznych kobiety. U blisko połowy dziewczyn podczas przerwania błony dziewiczej pojawia się ból i delikatne krwawienie. Niektóre jednak w ogóle nie odczuwają bólu. Ważna jest psychika, jeśli kochasz partnera, ufasz mu i zastosowałaś środek antykoncepcyjny ból będzie tylko małą niedogodnością, a ten pierwszy raz wspominać będziesz z łezką w oku przez wiele lat.


Czy do defloracji może dojść jedynie podczas stosunku?

Nie, dziewictwa można się pozbyć przez przypadek np.: podczas intensywnych ćwiczeń gimnastycznych, jazdy na rowerze, używania tamponów albo pettingu.


Czy dziewictwo można odtworzyć?

Jak świat stary, kobiety stosowały różne fortele, by oszukać mężczyzn. Współcześnie pomaga im medycyna, dzięki której możliwa jest hymenoplastyka, czyli zabieg zrekonstruowania błony dziewiczej z fragmentu śluzówki pochwy. Zabieg ten popularny jest zwłaszcza w kulturze islamu, ponieważ nie-dziewica nie ma szans na małżeństwo, okrywa hańbą swoją rodzinę i często narażona jest na zemstę.


Czy raz przerwana błona dziewicza może ponownie zarosnąć?

Nie, sama się nie zrośnie, nawet po paru latach abstynencji seksualnej. Warto wiedzieć, że całkowicie znika dopiero w momencie porodu. Wcześniej jest tylko naruszona.


Czy mężczyzna rozpozna, że uprawia seks z dziewicą?

Jeśli pojawi się krwawienie to tak, ale przecież nie zawsze tak się zdarza. Dziewczyny-dziewice są jednak bardziej spięte, speszone, może też pojawić się opór przy wkładaniu penisa do pochwy.


Co to jest hymenofobia?

Inaczej mówiąc to fobia defloracji – strach przed rozdziewiczeniem, obawa przed bólem, który paraliżuje popęd płciowy. W skrajnych przypadkach prowadzi do pochwicy, czyli skurczu mięśni wokół pochwy, uniemożliwiającym odbycie stosunku. Tu pomocny jest psycholog i seksuolog, ponieważ przyczyną takiego stanu rzeczy jest nasz mózg, psychika.


Czy krótki penis przebije błonę dziewiczą?

Błona usytuowana jest na głębokości zaledwie kilku centymetrów, więc prawie każdy mężczyzna jest w stanie sobie poradzić z jej przebiciem.

Autor: Oprac. DK