Casting na nianię

Jednym ze zmartwień większości młodych par jest znalezienie dobrej opiekunki. Na co zwrócić uwagę w czasie poszukiwań, aby wybrać odpowiednią osobę?

Jednym ze zmartwień większości młodych par jest znalezienie dobrej opiekunki. Na co zwrócić uwagę w czasie poszukiwań, aby wybrać odpowiednią osobę?

Wywiad wśród znajomych

Poszukiwania warto zacząć od rozmów ze znajomymi parami, które mają dzieci. Po pierwsze udzielą cennych wskazówek, którymi warto się kierować przy rozmowie z potencjalną kandydatką na opiekunkę. Po drugie, jeśli ich dzieci zaczęły już chodzić do przedszkola i sami nie potrzebują już niani, to z chęcią polecą sprawdzoną przez siebie osobę.


Rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli skorzystanie ze sprawdzonej opiekunki okazało się niemożliwe, nie pozostaje nic innego, jak szukać jej na własną rękę. Najczęściej wykorzystywanym narzędziem do tego celu jest internet. Po znalezieniu kilku osób, warto umówić się na rozmowę. Oczywiście z każdą z nich osobno. Celem takiego spotkania jest wypytanie o doświadczenia w opiece nad dziećmi. Można zapytać, czy kandydatka na nianię posiada własne dzieci, do jakich metod wychowawczych jest jej blisko, od jakich stroni, w jaki sposób karze dzieci, a w jaki nagradza. Każda rozmowa to także czas na ustalenie wielu formalności: czy dana osoba posiada aktualne świadectwo zdrowia, jakiej pensji się spodziewa, jak długo zamierza wykonywać tę pracę. Ważne, aby pamiętać o tym, żeby podczas rozmowy nie tylko słuchać tego, co mówi kandydatka, ale także bacznie obserwować jej reakcje. Mogą powiedzieć wiele o tym, jak będzie się zajmować się malcem.


Pytanie o rekomendacje

Jeśli dana kandydatka nie ma jeszcze swoich dzieci, warto zapytać, czy zajmowała się już dziećmi u innych rodzin i jak długo to trwało. Cennym potwierdzeniem jej umiejętności byłyby rekomendacje uzyskane od poprzednich pracodawców. Czasami zdarza się, że możliwy jest kontakt telefoniczny z taką rodziną.


Obserwacja kontaktu z dzieckiem

Osobę, która zrobiła najlepsze pierwsze wrażenie i dodatkowo posiada dobre referencje warto sprawdzić w kontakcie z dzieckiem. Co innego, niż reakcja własnego dziecka będzie dla rodziców najlepszą pomocą w podjęciu decyzji.

Podczas takiej próby należy być obecnym i bacznie obserwować, w jaki sposób kształtują się relacje pomiędzy opiekunką a dzieckiem. Jak potencjalna niania radzi sobie z płaczem, jakie ma sposoby uspokajania dziecka, a jakie rozweselania. Taki czas wzajemnego oswajania się powinien trwać kilka dni.

Dobrym wskaźnikiem dla rodziców, prawidłowo nawiązanego kontaktu między nianią a ich pociechą jest entuzjastyczna reakcja dziecka na jej przyjście, zaangażowanie we wspólnie spędzany z nią czas i pozwolenie na stopniowe oddalanie się rodzica.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog