Byli palacze mają silną wolę

Badania obrazowe mózgu potwierdzają, że osoby, którym udało się zerwać z paleniem mają wyraźnie silniejszą wolę.

Badania obrazowe mózgu potwierdzają, że osoby, którym udało się zerwać z paleniem mają wyraźnie silniejszą wolę.

Naukowcy z Trinity College w Dublinie wspólnie z kolegami z Research Institute for a Tobacco Free Society (Irlandia) porównali mózgi czynnych palaczy z mózgami byłych palaczy i osób nigdy niepalących za pomocą techniki funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), która pozwala oceniać czynność poszczególnych obszarów mózgu.

Badania mózgu przeprowadzano we wszystkich trzech grupach podczas wykonywania zadań wymagających specyficznych zdolności umysłowych, które uważa się za ważne dla powstrzymania się od palenia. Chodziło na przykład o kontrolowanie własnego zachowania czy unikanie rozpraszania uwagi przez obrazy związane z paleniem.

Jak wykazało badanie fMRI, w porównaniu z osobami nigdy niepalącymi u czynnych palaczy słabsza była aktywność okolic przedczołowych, które odpowiadają za kontrolowanie zachowań. Ponadto czynni palacze mieli bardziej aktywne takie podkorowe części mózgu, jak jądro półleżące (nucleus accumbens), reagujące na przyjemność związaną z dostarczaniem mózgowi nikotyny.

Natomiast u byłych palaczy nie wykazano aktywności podkorowej, za to aktywność kontrolujących zachowanie okolic przedczołowych była wyższa niż u osób, które nie paliły nigdy.

Zdaniem prowadzących badania, obszary mózgu odpowiedzialne za to, co można by nazwać "siłą woli" są u byłych palaczy aktywniejsze. Pozwala to mierzyć potencjalną zdolność danej osoby do rzucenia palenia. Jest także argumentem za stosowaniem terapii i ćwiczeń poprawiających zdolności umysłowe.

Autor: Świat Zdrowia, PAP