Być jak Cyceron

Trzęsące się nogi, spocone dłonie i drżący głos? Sztuka przemawiania przed publicznością przeraża wiele osób. Jak dobrze wypaść?

Trzęsące się nogi, spocone dłonie i drżący głos? Sztuka przemawiania przed publicznością przeraża wiele osób. Jak dobrze wypaść?

Słuchacz kontra kartka

Przemyśl, co chcesz powiedzieć odbiorcom i w jaki sposób to zrobić, by dobrze zrozumieli twój przekaz. Możesz przygotować sobie w punktach tematy, które chcesz poruszyć. Nie ucz się jednak mowy na pamięć. Spowoduje to niepotrzebny stres, gdyż zamiast swobodnie mówić, skupisz się na odtwarzaniu każdego słowa, które wcześniej wymyśliłeś. Gdy się pomylisz, trudno będzie ci zacząć myśleć o czym chcesz powiedzieć.

Najgorszym błędem w prowadzeniu spotkań i przemówień jest czytanie z kartki. Jest to lekceważenie swoich słuchaczy, gdyż nie mówisz wtedy do nich, tylko do kawałka papieru. Lepiej powiedzieć coś mniej płynnie i gorzej stylistycznie, ale od siebie, niż przeczytać super napisaną mowę.

Miej kontakt wzrokowy z publicznością. Patrzenie w podłogę lub sufit może spowodować, że słuchacze poczują się zignorowani. Gdy nawiążesz z nimi kontakt wzrokowy, lepiej do nich dotrzesz i będą cię słuchać.


Walcz ze stresem

Każdy stresuje się przy swoich pierwszych wystąpieniach publicznych. Przede wszystkim pomaga tu obycie – im więcej przeprowadzasz spotkań i prezentacji, tym mniej się stresujesz. Na stres może pomóc dobre przygotowanie się do wystąpienia i nabranie pewności siebie. Trzeba uwierzyć, że wszystko pójdzie dobrze. W domu, już na kilka dni przed prezentacją można ćwiczyć to, co chce się powiedzieć, najlepiej przed lustrem (można wtedy obserwować swoje gesty i postawę) lub innym domownikiem (cenne, gdyż można usłyszeć od kogoś uwagi i coś jeszcze dopracować).

Gdy po wyjściu paraliżuje cię tłum ludzi, wyobraź sobie, że mówisz do jednej osoby. Możesz nawet wybrać sobie wzrokiem dowolną osobę z tłumu i mówić tylko do niej. Jednak można tak robić jedynie przy bardzo dużej liczbie odbiorców, wtedy nie są w stanie zauważyć, że parzysz tylko na jednego z nich.

W stresie ludzie mają tendencje do mówienia zbyt szybko lub tzw. zapowietrzania się. Postaraj się głęboko oddychać i robić przerwy między zdaniami. Chwila zastanowienia się i rozpoczęcie zdania z dobrą intonacją, doda tylko powagi twojej przemowie.

Staraj się, by to co mówisz nie było powiedziane monotonnie. Odpowiednio akcentuj ważne wyrazy i nadawaj im większe znaczenie np. poprzez powtórzenie lub zadanie wcześniej pytania.

Przy mniejszej publiczności warto angażować ją do czynnego udziału w spotkaniu poprzez zadawanie pytań, np.: „A co państwo o tym sądzą?”, „Jak państwo myślą, ile w naszym kraju jest takich przypadków?”


Zadbaj o wygląd

By zostać dobrze odebranym przez słuchaczy, trzeba nie tylko dobrze mówić, ale i wyglądać. Przede wszystkim ważny jest dobór stroju do miejsca, tematu i odbiorców przemówienia. Inaczej ubierzesz się przemawiając na balu dobroczynnym, inaczej na spotkaniu z pracownikami, a jeszcze inaczej na biznesowym spotkaniu z zarządem z Londynu.

Dla dodania pewności siebie zadbaj o to, byś mimo eleganckiego stylu, czuł się w tym ubraniu dobrze. Kobieta, która nie chodzi na co dzień w butach na wysokich obcasach, zamiast wybierać na spotkanie 12 centymetrowe, powinna zdecydować się na niższe. Nieumiejętne chodzenie i trzęsące się nogi na pewno nie zrobią dobrego wrażenia. Panie powinny również pamiętać o odpowiedniej fryzurze i makijażu. Odpowiednich, czyli takich, które nie spowodują, że słuchacze zamiast na słowach skupią się na wyglądzie przemawiającego.

Autor: Oprac.AŁ