Buty do zadań specjalnych - bieganie

Jak ważne są buty maratończyka pokazuje historia Bikila Abebe, legendarnego etiopskiego biegacza, dwukrotnego mistrza olimpijskiego w maratonie, który podczas biegu po pierwsze olimpijskie złoto w Rzymie w 1960 roku zdjął za ciasne buty i do mety dotarł boso.

Jak ważne są buty maratończyka pokazuje historia Bikila Abebe, legendarnego etiopskiego biegacza, dwukrotnego mistrza olimpijskiego w maratonie, który podczas biegu po pierwsze olimpijskie złoto w Rzymie w 1960 roku zdjął za ciasne buty i do mety dotarł boso.

Bieganie wydaje się być jednym z najtańszych sportów, ponieważ do jego uprawiania nie potrzeba ani drogiego sprzętu, ani wynajmowania hal, ani drogich podróży. Biegać można wszędzie, w każdych warunkach i we wszystkim, co pokazuje przykład słynnego Etiopczyka, który był gwardzistą cesarza Hajle Sellasje. Jednak specjalny strój biegacza i jaskrawe buty, to nie jest tylko kwestia szpanu na parkowej alejce. To naprawdę pomaga.


Najważniejsze są buty

Wielu początkujących biegaczy popełnia błąd biegania w starych tenisówkach, co powoduje odciski, bóle stóp, stawów, a nawet przenosi się na bóle kręgosłupa. Buty dla biegaczy są wyprofilowane, lekkie, przewiewne oraz amortyzują zetknięcie stopy z twardym zwykle podłożem. W zależności od tego po jakim terenie biegamy musimy dobrać odpowiedni rodzaj butów.

Na asfalt podeszwa może być cieńsza i węższa, na leśne dukty i wertepy potrzebujemy butów crossowych, z głębszym bieżnikiem. Tego typu podeszwa stabilizuje stopę na nierównościach oraz zapobiega odgniataniu się kamieni.

Na zakup butów warto wybrać się do specjalistycznego sklepu z fachową obsługą (często są to doświadczeni biegacze), oferującego wiele modeli i możliwość sprawdzenia butów na elektrycznej bieżni. Zakupy lepiej robić po południu lub po treningu, kiedy stopy są lekko nabrzmiałe tak jak podczas długiego biegu. Podczas zakupów na nogach najlepiej mieć takie skarpetki w jakich zamierzamy biegać. Stopa powinna swobodnie mieścić się w bucie, natomiast pięta musi być stabilna, żeby uniknąć obtarć.


Ile kosztują dobre buty?

Najtańsze modele zaczynają się od około 230 zł - a najdroższe - mogą kosztować i 700 zł. Średnio jednak dobre buty, znanych marek specjalizujących się w obuwiu dla biegaczy to wydatek rzędu 300-450 zł. Warto jeszcze kupić sportowe skarpety, takie które wchłaniają pot i są odpowiednio wyprofilowane. Nie są one tanie, ale różnicę odczujesz - zwłaszcza na trzydziestym kilometrze...


Chroń stopy

Wpływ na wybór butów ma również sposób stawiania stóp podczas biegu. Istnieją trzy podstawowe kategorie, do których dostosowane są rodzaje butów:

stopa neutralna – ciężar ciała jest równomiernie rozkładany na całą stopę – od pięty do dużego palca,

stopa spinująca – obciążana jest przede wszystkim zewnętrzna krawędź stopy,

stopa pronująca – obciążana wewnętrzna krawędź stopy, szczególnie widoczne u osób z płaskostopiem.

W dwóch pierwszych przypadkach stosujemy buty z amortyzacją, ale bez systemu stabilizacyjnego, natomiast w przypadku stopy pronującej konieczne są buty ze stabilizacją, które są specjalnie oznaczone. A wszystko po to, byśmy nie musieli kończyć biegu tak, jak Bikila Abebe w Rzymie.

Autor: Daria Kaczmarek