Brakuje Twoich leków w aptekach? Zadzwoń na specjalną infolinię dla pacjentów ws. dostępności leków

800 190 590 - pod tym bezpłatnym numerem, od poniedziałku (15 lipca 2019) Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym uruchamiają darmową infolinię dla pacjentów, na temat dostępności do leków i ich zamienników.

800 190 590 - pod tym bezpłatnym numerem, od poniedziałku (15 lipca 2019) Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym uruchamiają darmową infolinię dla pacjentów, na temat dostępności do leków i ich zamienników.

Ministerstwo Zdrowia 5 lipca 2019 r. opublikowało obwieszczenie dotyczące leków (produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych), które są zagrożone brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na oficjalnej liście są 324 pozycje.Sprawdź, czy na liście Ministerstwa Zdrowia znajdują się leki, z których korzystasz!Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministra Zdrowia alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków i "sytuacja pogarsza się z dnia na dzień". - W aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych - czytamy w komunikacie Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Ministerstwo Zdrowia wydało swoje oświadczenie, w którym dostrzega problem i zapewnia, że podejmuje interwencje mające na celu wznowienie dostępu do leków. Ponadto ministerstwo uruchomiło specjalną infolinię. Od najbliższego poniedziałku - 15 lipca - pacjenci będą mogli dzwonić w sprawie dostępności leków pod darmowy numer.Aby ułatwić Pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku (15.07.) udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków - informuje ministerstwo.Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, w przypadku braku farmaceutyków w wybranej aptece oraz hurtowni pacjenci będą mogli pod numerem 800 190 590 dowiedzieć się, gdzie mogą kupić potrzebny lek lub jego zamiennik.
Czytaj także: Nawet co drugi lek kupowany w internecie to podróbka

Autor: IH Fot.123RF