Borowanie z tłumikiem

Urządzenie, które eliminuje dźwięk wydawany przez dentystyczne wiertło może zmniejszyć lęk przed wizytą u dentysty.

Urządzenie, które eliminuje dźwięk wydawany przez dentystyczne wiertło może zmniejszyć lęk przed wizytą u dentysty.

Od dawna wiadomo, że nieprzyjemny odgłos towarzyszący borowaniu odstrasza od wizyt w gabinecie stomatologicznym. Naukowcy postanowili temu zaradzić. Opracowany przez nich prototyp urządzenia działa w podobny sposób, co aktywnie eliminujące hałasy z otoczenia słuchawki muzyczne. Jego zadaniem jest usuwanie wysokiego i nieprzyjemnego dźwięku. Pacjent po prostu odłącza własne słuchawki od odtwarzacza MP3 czy telefonu komórkowego, a następnie włącza urządzenie pomiędzy swoje słuchawki a odtwarzacz lub telefon. W rezultacie może słuchać ulubionej muzyki, a odgłos wiertła staje się niesłyszalny. Jednocześnie głos dentysty, jego pomocników czy odgłosy otoczenia są dobrze słyszalne.

Mikrofon, w który wyposażono urządzenie odbiera dźwięki z otoczenia, a układ elektroniczny analizuje je, identyfikuje niepożądane odgłosy i wytwarza fale dźwiękowe o przeciwnej fazie, które kasują nieprzyjemny dźwięk, nakładając się na niego.

Technologia jest na tyle inteligentna, że nadąża za zmianami częstotliwości dźwięku wiertła pod zmiennym obciążeniem. Inspiracją dla prof. Briana Millara z King's College były prace firmy Lotus nad układem, który pozwalałby kierowcy samochodu nie słyszeć nieprzyjemnych odgłosów na drodze, ale nie tłumił sygnałów dźwiękowych karetek i innych pojazdów.

Autor: Świat Zdrowia, PAP