Bolesna przypadłość - biegunka

Wiele przyczyn biegunek można wyeliminować. Sprawdź co najczęściej powoduje tę przykrą dolegliwość i jak jej zapobiegać.

Wiele przyczyn biegunek można wyeliminować. Sprawdź co najczęściej powoduje tę przykrą dolegliwość i jak jej zapobiegać.

Kiedy mówimy o biegunce?

Biegunka to oddawanie powyżej 3 luźnych stolców na dobę. Jednak definicja ta dotyczy osób dorosłych. U niemowląt karmionych piersią nawet tak częste wypróżnienia są bowiem normalne. Biegunce mogą towarzyszyć bóle brzucha, dyskomfort, wymioty, gorączka oraz inne dolegliwości. Na podstawie tych dodatkowych objawów, możemy podejrzewać jaki jest jej mechanizm.


Zakażenia i toksyny bakteryjne

Przyczyną 90 procent biegunek ostrych, czyli takich, które ustępują w czasie krótszym niż 14 dni, są bakterie i wirusy (rzadziej prymitywne pasożyty). Większość z nich przenosi się przez brudne ręce. Dlatego ich liczbę można łatwo zmniejszyć, dbając o higienę. Myjmy ręce zawsze po wyjściu z toalety, a także po przyjściu do domu lub pracy oraz przed posiłkami. Pamiętajmy, że bakterie i wirusy mogą dostać się do naszego posiłku także przez brudne ręce osób, które go przygotowują. Dlatego jedzmy tylko w sprawdzonych miejscach. Jeśli nie chcemy mieć kłopotów, zawsze sprawdzajmy, czy personel lokalu w którym się znajdujemy ma dostęp do kranu i czy z niego korzysta.

Bakterie i toksyny bakteryjne często znajdują się także w zepsutych produktach spożywczych. Dlatego starajmy się nie kupować jedzenia na zapas. Unikajmy też surowych mięs sprzedawanych w przyprawach. Czasem zdarza się, że są nieświeże. Nie jedzmy surowych jajek, a po każdym kontakcie z nimi dokładnie myjmy ręce. Niektóre wirusy wywołujące biegunki (np. w pewnym stopniu Rotawirus) mogą rozprzestrzeniać się drogą kropelkową. W wielu rejonach świata źródłem patogenów jest woda.


Objawy biegunek zakaźnych i toksycznych

Biegunki zakaźne objawiają się różnie, zależnie od czynników, które je wywołały. Mają jednak wiele wspólnych cech. Zwykle towarzyszy im gorączka, ogólne złe samopoczucie, rozbicie i zmęczenie. Wystąpienie luźnych i częstych wypróżnień może być poprzedzone wymiotami. Czasem w stolcu znajduje się świeża krew. Odczuwamy też kurczowe bóle brzucha. Samopoczucie osoby, która cierpi z powodu biegunki zakaźnej, jest zwykle fatalne. Mimo to, choroba zwykle mija samoistnie w ciągu 5 do 7 dni. W czasie trwania objawów istotne jest picie dużej ilości płynów.


Biegunki jako działanie niepożądane przyjmowanych leków

Co dziesiąta osoba z biegunką „zawdzięcza” swoją dolegliwość lekom, które stosuje. Najczęściej powodem są antybiotyki. Powodują one zaburzenia równowagi flory jelitowej. Dlatego razem z nimi warto przyjmować probiotyki.
Czasem jednak antybiotyki mogą wywołać poważne zaburzenia funkcji naszych jelit. Dlatego każdy przypadek biegunki poantybiotykowej powinien być skonsultowany z lekarzem.

Innymi farmaceutykami, które mogą wywoływać biegunkę są leki nasercowe (zwłaszcza antyarytmiczne) i środki na nadciśnienie. Biegunkę mogą wywołać też leki przeciwdepresyjne. Często nie kojarzymy biegunki z przyjmowaniem leków, ponieważ wywołała ją pojedyncza dawka środka przeciwbólowego. Tabletki na ból głowy dostępne bez recepty także mogą wywołać biegunkę. Takie biegunki zwykle przebiegają bez gorączki. Ich przebieg jest bardzo różny.


Inne przyczyny ostrej biegunki

Biegunka jest mechanizmem obronnym organizmu, dlatego często występuje w przypadku zatruć grzybami i chemikaliami. Może być też objawem nietolerancji pokarmowej. Może się także zdarzyć, że biegunka jest wywołana poważnymi procesami zapalnymi lub inną istotną patologią jelit.


Biegunka podróżnych

Występuje u osób, które podróżują do krajów o niższym standardzie sanitarnym. Największe ryzyko ponosimy odwiedzając Afrykę, Amerykę Łacińską, Południową Azję i Bliski Wschód. Aby jej uniknąć, należy bezwzględnie przestrzegać higieny. Ważne też, aby pić wyłącznie wodę ze sprawdzonych źródeł i zawsze po przegotowaniu. Dokładnie myjmy też owoce, warzywa i jedzmy je zawsze bez skórki. Doświadczeni podróżni polecają popijanie do posiłków niewielkich ilości alkoholu. Metoda ta nie jest potwierdzona żadnymi badaniami, ale jest przyjemna i skuteczna.

Autor: Marta Mozol-Jursza