Ból z tyłu głowy – przyczyny. Migrena, nadciśnienie czy ból głowy od kręgosłupa?

Ból głowy z tyłu może być bólem migrenowym, wynikać z nadciśnienia, zwyrodnień odcinka szyjnego lub innych chorób. Rodzaj bólu głowy ma duże znaczenie w diagnostyce – ból z tyłu głowy może być pulsujący, kłujący, tępy. Ból głowy nie musi być objawem groźnej choroby, ale nie można go bagatelizować – szczególnie jeśli występuje coraz częściej lub pojawiają się dodatkowe objawy: gorączka, krwawienia z nosa, zaburzenie widzenia czy utrata masy ciała.

Ból głowy z tyłu może być bólem migrenowym, wynikać z nadciśnienia, zwyrodnień odcinka szyjnego lub innych chorób. Rodzaj bólu głowy ma duże znaczenie w diagnostyce – ból z tyłu głowy może być pulsujący, kłujący, tępy. Ból głowy nie musi być objawem groźnej choroby, ale nie można go bagatelizować – szczególnie jeśli występuje coraz częściej lub pojawiają się dodatkowe objawy: gorączka, krwawienia z nosa, zaburzenie widzenia czy utrata masy ciała.

Ból z tyłu głowy może wynikać ze stresu, przemęczenia, braku snu, nadmiernego hałasu, nadużywania alkoholu. W takiej sytuacji mówimy o bólu samoistnym - czyli takim, który nie jest objawem choroby.


Jeśli ból głowy z tyłu często się powtarza lub towarzyszą mu inne objawy, to należy skonsultować się z lekarzem.


Na co może wskazywać ból z tyłu głowy? Jakie objawy towarzyszące bólowi głowy powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza?


Czytaj też: Ból głowy – przyczyny. Dlaczego boli głowa?


Ból z tyłu głowy a ciśnienie

Problemy z ciśnieniem mogą być powodem bólu głowy z tyłu. Przyczyną może być zarówno problem z ciśnieniem tętniczym, jak i nagła zmiana ciśnienia atmosferycznego.


>>> Ciężka zmiana biegów: zmęczenie, apatia, osłabienie, kłopoty z koncentracją - to mogą być objawy walki, jakie twoje ciało toczy, by wystartować na wiosnę


W pierwszym przypadku ból z tyłu głowy może być objawem nadciśnienia tętniczego. Zwykle ból głowy występuje rano lub w momencie wzrostu ciśnienia – tępy ból pojawia się w okolicach potylicy. W takim przypadku zawsze warto zmierzyć ciśnienie tętnicze.


W drugim przypadku ból z tyłu głowy może wystąpić szczególnie w momencie nagłej zmiany ciśnienia. Powodem mogą być: nagła zmiana pogody, podróż samolotem, wycieczki wysokogórskie.


Czytaj też:


>>> Nadciśnienie – czynniki ryzyka. Kto jest narażony na nadciśnienie tętnicze?


>>> Dieta na nadciśnienie i domowe metody na wysokie ciśnienie – najważniejsze zasady


>>> Nadciśnienie tętnicze – pierwsze objawy. Które objawy nadciśnienia wskazują na powikłania?


Ból głowy z tyłu a migrena

Migrenowy ból z tyłu głowy jest zazwyczaj jednym z objawów migreny. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, zaburzenia równowagi, nudności, nadwrażliwość na dźwięk, światłowstręt.


>>> Migrena ma podłoże genetyczne


Dzień przed atakiem migrenowego bólu głowy zwykle pojawiają się: zmęczenie, senność i zwiększone pragnienie. Zespół objawów neurologicznych, które pojawiają się przed i w trakcie ataku migreny, nazywany jest aurą migrenową. Migrenie mogą towarzyszyć objawy ze strony układu pokarmowego.


Przyczyny migreny i wynikającego z niej bólu z tyłu głowy nie są do końca poznane – prawdopodobną przyczyną są zaburzenia naczyniowe. Warto wiedzieć, że w przypadku migreny ból z tyłu głowy częst jest jednostronny, pulsujący.


Infekcje i zapalenia a ból z tyłu głowy

Ból głowy w okolicach potylicy może występować w przebiegu infekcji. Przyczynami mogą być zarówno zwykłe przeziębienia, jak i grypa, stany zapalne w okostnej, angina czy choroby zębów (np. wyrzynająca się ósemka).


Ból z tyłu głowy od kręgosłupa

Jeśli przyczyną bólu głowy jest zwyrodnienie kręgosłupa (szczególnie odcinka szyjnego), to wówczas występuje szyjnopochodny ból głowy. Inne nazwy tego schorzenia to zespół szyjny górny lub migrena szyjna.


Ból może wówczas promieniować do barków i trwać od kilku godzin do kilku dni. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie badania rentgenowskiego odcinka szyjnego i wybór odpowiedniego leczenia. W zależności od stopnia zmian leczenie może polegać na domowej rehabilitacji lub zabiegach u fizjoterapeuty. W niektórych przypadkach, gdy ćwiczenia nie przynoszą rezultatu, konieczna jest operacja.


Czytaj też: Ból mięśni ostrzega przed chorobą


Ból z tyłu głowy – niepokojące objawy

Bólu z tyłu głowy nie wolno bagatelizować – szczególnie jeśli dodatkowo występują inne objawy. Które objawy wymagają pilnej konsultacji z lekarzem lub wezwania pogotowia?


 • - wysoka gorączka
 • - sztywność karku
 • - napady padaczkowe
 • - zaburzenia widzenia
 • - bardzo silny ból z tyłu głowy
 • - wymioty
 • - osłabienie rąk
 • - zaburzenia czucia
 • - utrata masy ciała
 • - krwawienie z nosa
 • - wycieki z ucha
 • - nalot na migdałkach
 • - silny ból ucha


Ból z tyłu głowy – do jakiego iść lekarza?

Diagnozowaniem przyczyn bólu głowy zajmuje się neurolog – jeśli diagnoza jest prosta, to może ją postawić również lekarz rodzinny.


>>> Głowę masz tylko jedną - rozmowa o bólu głowy ze Zdzisławem Wacheckim, specjalistą neurologiem


Autor: Jacek Krajl