Ból mięśni ostrzega przed chorobą

Dlaczego bolą nas mięśnie? O czym to świadczy? Rozmowa z dr n. med. Danutą Janus, specjalistą reumatologiem z Centralnej Wojskowej Przychodni Lekarskiej SPZZ CePeLek w Warszawie.

Dlaczego bolą nas mięśnie? O czym to świadczy? Rozmowa z dr n. med. Danutą Janus, specjalistą reumatologiem z Centralnej Wojskowej Przychodni Lekarskiej SPZZ CePeLek w Warszawie.

Dlaczego bolą nas mięśnie?

dr n. med. Danuta Janus: Przyczyn tej dolegliwości jest bardzo wiele, bo wywoływane są przez bardzo różne czynniki. Ten najbardziej znany to nadmierny wysiłek. Może to się zdarzyć wtedy, gdy poruszony jakimś wykładem o zdrowym trybie życia czy rozmową z lekarzem o profilaktyce chorób pacjent postanawia zacząć ćwiczyć. I nie robi tego rozsądnie, czyli powoli i stopniowo. Od razu próbuje ostrego joggingu, godzinnej gry w tenisa itd. Wtedy często następnego dnia nie może się podnieść z łóżka. Dosyć łatwo w takim przypadku usunąć ból, masując lekko nadwyrężony mięsień, oszczędzając go, a nawet przyjmując w razie konieczności leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Im gorsza kondycja, tym dłuższy czas powrotu do normy. Drugą dosyć częstą i bezpieczną, bo bez groźnych następstw, przyczyną bólu mięśni są infekcje, np. grypa. Wystarczy wtedy podporządkować się zaleceniom lekarza, czyli leżeć w łóżku i brać zalecone leki.>>> Ból głowy z lewej strony – co oznacza ból lewej skroni i ból lewego oka?Bóle mięśni może też spowodować, choć dzieje się to rzadko, choroba naczyń obwodowych (tj. zwężenie naczyń krwionośnych kończyn górnych i dolnych) bądź neuropatia cukrzycowa lub alkoholowa, a przyczyną jest tu schorzenie nerwów. Niektórzy chorzy bardzo cierpią po znieczuleniu ogólnym – jest to skutek działania ubocznego leków zwiotczających mięśnie. Czasem bóle mięśni występują w niedoczynności tarczycy lub są skutkiem ubocznym leczenia, np. chemioterapii lub terapii obniżającej poziom cholesterolu.


I wreszcie przyczyną bólów mięśni są schorzenia reumatyczne:

 • różne zespoły bólowe pozastawowe (np.fibromialgia),
 • zespoły bólowe kręgosłupowo-korzeniowe,
 • osteoporoza,
 • układowe choroby tkanki łącznej (np. reumatoidalne zapalenie stawów),
 • zapalenie stawów z zajęciem kręgosłupa (np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) i inne.Fibromialgia. Na czym polega choroba, na którą cierpi Lady Gaga?Czy jest istotne, jaki rodzaj bólu nas gnębi? Boli i już…

Ból mięśni może sygnalizować bardzo poważne choroby. I obserwacja bólu przez chorego może pomóc lekarzowi w postawieniu diagnozy. Powinniśmy zwrócić uwagę na to:

 • jak długo trwa ból;
 • czy ma związek z wysiłkiem fizycznym;
 • jaka jest reakcja na popularne leki przeciwbólowe;
 • czy jest to ból tępy czy też raczej nagły i ostry;
 • czy nie ma związku z jakimś lekiem;
 • jakie inne dolegliwości mu towarzyszą (sztywność, osłabienie, gorączka, zaburzenia snu);
 • czy jest większy w dzień czy w nocy.


Sprawdź także: Ból brzucha z lewej strony, ból żołądka, ból brzucha z prawej strony – jak interpretować ból brzucha?
Kiedy powinniśmy zacząć traktować poważniej to, że nas coś boli?

Zdecydowanie wtedy, gdy nie ma wyraźnej przyczyny bólu i nie mija on po kilkunastu nawet dniach. Wtedy należy się udać do lekarza. Po pierwsze, może to być ostra infekcja wirusowa. Tak może zaczynać się nie tylko grypa: nagle pojawia się gorączka i osłabienie organizmu, ból mięśni w różnych miejscach ciała. Jeśli po trzech dniach stan się nie poprawi, trzeba koniecznie iść do lekarza. Niemiły jest zespół przewlekłego zmęczenia, czyli nieokreślone bóle mięśni, którym towarzyszy złe samopoczucie i uczucie kompletnego wyczerpania i zniechęcenia. Mija on wraz z przyczynami, czyli najczęściej ze zmianą powodu ich powstania (np. zmiana pracy, pogodzenie się z partnerem itp.). Ostatnio pojawiło się wiele niesprecyzowanych objawów bólowych związanych z psychofizjologią człowieka. Są one skutkiem długiego, nierozładowanego stresu.


Czego nie wiesz o... lekach przeciwzapalnychZapalenie mięśni to kolejny powód bólu. Wtedy ból zaczyna się nagle lub podstępnie. Rano pacjent może odczuwać sztywność mięśni. Dotknąć ich nie można, bo strasznie bolą. Popularne leki z reguły nie przynoszą ulgi. Przyczyną może być np. reumatoidalne zapalenie stawów. Wtedy jak najszybciej trzeba pójść do lekarza. Wiele chorób objawiających się bólami mięśni, których się nie leczy od samego początku, od najwcześniejszych objawów, może spowodować groźne powikłania, a nawet nieodwracalne kalectwo.Czytaj również: Czym jest ból? Klasyfikacja, pomiar i odczuwanie bóluCzy jest możliwe, że przyczyną bólów mięśni jest reumatyzm?

Tak, reumatyzm może dotyczyć również mięśni. Są to określone jednostki chorobowe, w których występują bóle i osłabienie mięśni. W większości nieznana jest etiologia tych chorób, a gdy się ich nie leczy, mogą spowodować nawet trwałe kalectwo. Jedną z takich chorób jest zapalenie wielomięśniowe (PM). Choroba może wystąpić w każdym wieku, najczęściej jednak między 30 a 50 rokiem życia. Kobiety chorują 2-3 razy częściej niż mężczyźni. Charakterystycznym objawem występującym u wszystkich chorych jest ból i osłabienie mięśni, zwłaszcza pasa barkowego i lędźwiowego. Choroba może przebiegać z zajęciem skóry i mamy wówczas zapalenie skórno-mięśniowe (DM). Zmiany zapalne w tych chorobach występują również w mięśniu serca, gardła, krtani, przełyku i w tkance śródmiąższowej płuc. U co czwartego chorego na PM/DM można stwierdzić współistnienie nowotworu. Na szczęście choroba ta występuje niezbyt często.

Inną chorobą mięśni spotykaną w reumatologii jest polimialgia reumatyczna. Jest to choroba wieku podeszłego, której objawem jest ból i sztywność mięśni obręczy barkowej, rzadziej biodrowej, bez ich osłabienia i zaniku. Może kojarzyć się z zapaleniem tętnic, szczególnie skroniowych, potylicznych oraz w siatkówce, co prowadzi często do utraty wzroku.>>> Co na ból? Jakie leki stosować w bólu ostrym i przewlekłym?Czy można, przy bólach mięśni, obok pomocy lekarza, który postawi diagnozę i zapisze leki, liczyć też na inne metody, które mogą choremu pomóc?

Przy bólach mięśni obok leczenia farmakologicznego dobre efekty daje stosowanie fizykoterapii, a w tym masaży, akupunktury, akupresury, ultradźwięków, krioterapii, elektroterapii, pod warunkiem że zabiegi te są indywidualnie dobrane do danego pacjenta. To one zapobiegają osłabieniu mięśni i łagodzą ból. Podobną rolę odgrywają ćwiczenia rehabilitacyjne.Sprawdź także: Najpopularniejsze na polskim rynku leki przeciwbólowe


Fot. Pixabay

Autor: Iwonna Widzyńska-Gołacka