Ból głowy z przodu – przyczyny. Na co wskazuje ból czoła?

Ból z przodu głowy to uciążliwy objaw, który nie powinien być bagatelizowany. Przyczyną bólu głowy w okolicy czołowej może być migrena. Często występują też napięciowe bóle głowy, bóle głowy od zatok, bóle głowy od przemęczenia wzroku i klasterowe bóle głowy. Przyczyną bólu głowy z przodu może być również grypa - poza bólem głowy występują wówczas bóle mięśni i stawów oraz wysoka gorączka.

Ból z przodu głowy to uciążliwy objaw, który nie powinien być bagatelizowany. Przyczyną bólu głowy w okolicy czołowej może być migrena. Często występują też napięciowe bóle głowy, bóle głowy od zatok, bóle głowy od przemęczenia wzroku i klasterowe bóle głowy. Przyczyną bólu głowy z przodu może być również grypa - poza bólem głowy występują wówczas bóle mięśni i stawów oraz wysoka gorączka.

Ból głowy z przodu może wskazywać na wiele jednostek chorobowych – przyczyną może być zarówno chory ząb, grypa, zapalenie zatok, jak i choroby mózgu, w tym nowotwory. Najczęściej występującym rodzajem bólu głowy jest napięciowy ból głowy, który nie wynika z żadnej konkretnej dolegliwości. Przyczyną takiego bólu mogą być: brak snu, stres i zmęczenie.


Ból głowy nigdy nie powinien być lekceważony. Każdy przypadek przewlekłego bólu głowy powinien być konsultowany z lekarzem, aby zlecić badania, które pomogą wykryć przyczynę bólu głowy. Nie wolno leczyć bólu głowy jedynie objawowo. Przy uporczywych bólach głowy najczęściej konieczna jest konsultacja neurologiczna.


Czytaj też:Ból głowy z przodu – rodzaje

 • napięciowy ból głowy w okolicy czołowej;
 • ból głowy z przodu – migrenowy;
 • ból głowy w okolicy czołowej - od zatok;
 • ból głowy z przodu – jako jeden z objawów chorób oczu;
 • ból głowy i oczu – od przemęczenia wzroku;
 • klasterowy ból głowy z przodu;
 • ból głowy z przodu – jako jeden z objawów chorób mózgu;
 • ból głowy w okolicy czołowej - jako objaw grypy;
 • ból z przodu głowy rano – od nadciśnienia tętniczego;
 • ból z jednej strony czoła – od chorób dziąseł;
 • trudne do zdiagnozowania bóle głowy – wyrzynająca się ósemka;
 • ból głowy w okolicy czołowej i mdłości – jako objaw niestrawności.


>>> Głowę masz tylko jedną - rozmowa o bólu głowy ze Zdzisławem Wacheckim, specjalistą neurologiem

Ból głowy z przodu – napięciowy ból

Często występujący napięciowy ból głowy z przodu nie jest zbyt silny. Przyczyną tego rodzaju bólu głowy często jest zbyt długie przeciążenie mięśni szkieletowych szyi, karku i barków. Ból napięciowy może też powstać w wyniku zbyt silnych emocji, przewlekłego stresu i zmęczenia. Objawem napięciowego bólu głowy z przodu jest uczucie uciskania czaszki (ból narasta stopniowo – jednocześnie z prawej i lewej strony czoła). Inne przyczyny napięciowego bólu głowy to m.in.: brak snu, zmiany naczyniowe, problemy z przemianą materii.


Ból głowy nigdy nie powinien być lekceważony. Każdy przypadek przewlekłego bólu głowy powinien być konsultowany z lekarzem, aby zlecić badania, które pomogą wykryć przyczynę bólu głowy.


Ból głowy z przodu a migrena

Ból w okolicy czołowej może być jednym z objawów migreny. Dodatkowo mogą pojawić inne objawy migreny, takie jak: zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, zaburzenia równowagi, nudności, nadwrażliwość na dźwięk, światłowstręt, ból z tyłu głowy.


>>> Migrena ma podłoże genetyczne


Ból głowy z przodu a zatoki

Ból głowy z przodu czoła może również wskazywać na choroby zatok. Objawy towarzyszące to wówczas m.in. brak powonienia, wydzielina w nosie, wrażenie ucisku w okolic czoła, zatkany nos, nudności, bóle policzków.


Ból głowy z przodu – klasterowy ból głowy

Klasterowy ból z przodu głowy (dawniej nazywany bólem głowy Hortona) zazwyczaj pojawia się nagle. Obejmuje okolice skroni, oczodołu i policzka. Jest silny i rwący przechodzi po kilkunastu minutach, tak samo gwałtownie jak się pojawił. Klasterowy ból z przodu głowy dotyka głównie mężczyzn. Jeśli klasterowe bóle głowy mają charakter nawracający, to choremu podaje się leki na migrenę.


Ból głowy nad oczami – mdłości i łzawienie

Przyczyną bólu głowy i oczu może być zarówno przemęczenia wzroku, wady wzroku, jak i choroby oczu. Ból głowy w okolicach oczu może być jednym z objawów jaskry (powodem jest wzrost ciśnienia w oku). Objawy towarzyszące w przypadku chorób oczu to: uczucie napięcia w głowie, pieczenie i łzawienie, mdłości, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia równowagi, rozmazane widzenie, przekrwione spojówki, mocno rozszerzone źrenice. Ból głowy z przodu może również wskazywać na stany zapalne tęczówki.


>>> Ból nie do zniesienia, czyli o tym, że migrena może zmienić życie w koszmar

Autor: Jacek Krajl