Ból głowy z lewej strony – co oznacza ból lewej skroni i ból lewego oka?

​Na co może wskazywać pulsujący, uporczywy lub często powracający ból głowy z lewej strony? W zależności od przyczyny może to być ból klasterowy, bóle migrenowy lub napięciowy. Powodem może być zarówno brak snu i przemęczenie, jak i rzadkie schorzenia neurologiczne, takie jak zespół Sjaastada, neuralgia Arnolda, neuralgia nerwu trójdzielnego.

​Na co może wskazywać pulsujący, uporczywy lub często powracający ból głowy z lewej strony? W zależności od przyczyny może to być ból klasterowy, bóle migrenowy lub napięciowy. Powodem może być zarówno brak snu i przemęczenie, jak i rzadkie schorzenia neurologiczne, takie jak zespół Sjaastada, neuralgia Arnolda, neuralgia nerwu trójdzielnego.

Najczęstsze przyczyny bólu głowy to stres, zmęczenie i brak snu. Nie oznacza to jednak, że powracające i silne bóle głowy nie wymagają konsultacji z lekarzem. O ile napięciowy ból głowy może nie mieć wyraźnej przyczyny i nie wiązać się z konkretną dolegliwością, o tyle ból głowy rano, impulsy bólu, a dodatkowo ból oka lub silny ból skroni - mogą wskazywać na chorobę.


Czytaj też: Ból głowy – przyczyny. Dlaczego boli głowa?


Przyczyny bólu głowy z lewej strony – częste przyczyny:

- nadciśnienie tętnicze;

- choroby laryngologiczne;

- choroby reumatyczne;

- choroby neurologiczne;

- choroby oczu.


Czytaj więcej o nadciśnieniu:Kremy na naczynka


Ból lewego oka i ból głowy z lewej strony a wada wzroku

Jeśli głowa boli z jednej strony, a dodatkowo pojawia się ból oka - przyczyną może być nadmierne napięcie gałki ocznej. Może pojawić się wówczas ból w okolicy czoła - po lewej lub po prawej stronie.>>> Ciężka zmiana biegów: zmęczenie, apatia, osłabienie, kłopoty z koncentracją - to mogą być objawy walki, jakie twoje ciało toczy, by wystartować na wiosnę


Ból głowy z lewej strony – wyrzynająca się ósemka

Zarówno choroby dziąseł, jak i wyrzynające się ósemki mogą skutkować jednostronnym bólem głowy. Przy takich dolegliwościach dodatkowo mogą pojawić się: krwawienie z dziąseł i zaczerwienienie dziąseł. wyrzynająca się ósemka może dawać trudne do zdiagnozowania bóle głowy - w tym bóle głowy z lewej strony.


Ból głowy z lewej strony – zapalenie ucha

W tym przypadku poza bólem z lewej strony głowy mogą wystąpić bardzo charakterystyczne objawy zapalenia ucha, czyli: gorączka lub stan podgorączkowy, wycieki z ucha, sztywność karku.


Klasterowy ból głowy z lewej strony – zespół Hortona

Przyczyną bólu głowy z lewej strony może być zespół bólu głowy Hortona, inaczej zespół Raedera lub histaminowy ból głowy. Klasterowy ból głowy zaliczany jest do najbardziej intensywnych. To ból pierwotny - jego przyczyną nie jest więc żadna konkretna choroba. Objawy zespołu Hortona to rozdzierający, bardzo intensywny ból głowy - zwykle jednostronny, nagłe napady bólu, zwykle ból głowy pojawia się w nocy, ból nie przemieszcza się - często pojawia się w tym samym miejscu. dodatkowo mogą pojawić się obrzęki powiek, wycieki z nosa i uczucie zatkanego nosa.


Ból głowy z lewej strony – neuralgia nerwu trójdzielnego

Ból głowy z lewej strony może wynikać z neuralgii nerwu trójdzielnego (nerwoból). Zapalenie nerwu trójdzielnego (inaczej: rwa twarzowa) może objawiać się jednostronnym, krótkim, przeszywającym bólem. Dodatkowo mogą pojawić się: skurcze twarzy, łzawienie oczu, zaczerwienienie skóry.


>>> Ból z tyłu głowy – przyczyny. Migrena, nadciśnienie czy ból głowy od kręgosłupa?Ból z tyłu głowy – przyczyny. Migrena, nadciśnienie czy ból głowy od kręgosłupa?


Autor: Jacek Krajl