Ból głowy z lewej strony – co oznacza ból lewej skroni i ból lewego oka?

​Na co może wskazywać pulsujący, uporczywy lub często powracający ból głowy z lewej strony? W zależności od przyczyny może to być ból klasterowy, bóle migrenowy lub napięciowy. Powodem może być zarówno brak snu i przemęczenie, jak i rzadkie schorzenia neurologiczne, takie jak zespół Sjaastada, neuralgia Arnolda, neuralgia nerwu trójdzielnego.

​Na co może wskazywać pulsujący, uporczywy lub często powracający ból głowy z lewej strony? W zależności od przyczyny może to być ból klasterowy, bóle migrenowy lub napięciowy. Powodem może być zarówno brak snu i przemęczenie, jak i rzadkie schorzenia neurologiczne, takie jak zespół Sjaastada, neuralgia Arnolda, neuralgia nerwu trójdzielnego.

Ból głowy po lewej stronie zaliczany jest do objawów niespecyficznych, co oznacza, że objaw ten nie jest charakterystyczny dla konkretnej choroby. Nie można jednak bagatelizować tego typu objawu – przyczyną bólu głowy z lewej strony może być zarówno napięcie lub przeciążenie lewego barku, jak i migrena lub choroby neurologiczne.


Jednostronny ból głowy może mieć również związek z wyrzynającą się ósemką, stanem zapalnym w jamie ustnej lub uchu. W diagnostyce jednostronnego bólu głowy bardzo ważny jest wywiad lekarski i określenie innych objawów towarzyszących bólowi – np. jeśli poza bólem głowy z lewej strony dodatkowo występuje nadwrażliwość na światło i dźwięki, to przyczyną jest najczęściej migrena.


Ból głowy z lewej strony – przyczyny

 • nadciśnienie tętnicze
 • choroby laryngologiczne
 • choroby reumatyczne
 • migrena
 • zwyrodnienie kręgosłupa
 • nerwobóle
 • wyrzynająca się ósemka
 • przeciążenie barku
 • choroby neurologiczne
 • choroby oczu
 • półpasiec
 • zapalenie opon mózgowych
 • guz mózgu


Najczęstsze przyczyny bólu głowy to stres, zmęczenie i brak snu. Nie oznacza to jednak, że powracające i silne bóle głowy nie wymagają konsultacji z lekarzem. O ile napięciowy ból głowy może nie mieć wyraźnej przyczyny i nie wiązać się z konkretną dolegliwością, o tyle ból głowy rano, impulsy bólu, a dodatkowo ból oka lub silny ból skroni – mogą wskazywać na chorobę.


Rodzaje bólu głowy

ból głowy z lewej strony i ból oczuNajczęściej diagnozuje się trzy rodzaje bólu głowy: napięciowy, klasterowy, migrenowy


Ból lewego oka i ból głowy z lewej strony a wada wzroku

Jeśli głowa boli z jednej strony, a dodatkowo pojawia się ból oka – przyczyną może być nadmierne napięcie gałki ocznej. Może pojawić się wówczas ból w okolicy czoła – po lewej lub po prawej stronie.


Poważne wady wzroku również mogą objawiać się jednostronnie występującymi dolegliwościami bólowymi. Ból oka dodatkowo może wskazywać na atak jaskry lub migrenę oczną z aurą.


Ból głowy z lewej strony – wyrzynająca się ósemka

Zarówno choroby dziąseł, jak i wyrzynające się ósemki mogą skutkować jednostronnym bólem głowy. Przy takich dolegliwościach dodatkowo mogą pojawić się: krwawienie z dziąseł i zaczerwienienie dziąseł. wyrzynająca się ósemka może dawać trudne do zdiagnozowania bóle głowy - w tym bóle głowy z lewej strony.


Ból głowy z lewej strony – zapalenie ucha

W tym przypadku poza bólem z lewej strony głowy mogą wystąpić bardzo charakterystyczne objawy zapalenia ucha, czyli: gorączka lub stan podgorączkowy, wycieki z ucha, sztywność karku.


Czytaj więcej: Ból głowy za uchem


Klasterowy ból głowy z lewej strony – zespół Hortona

Przyczyną bólu głowy z lewej strony może być zespół bólu głowy Hortona, inaczej zespół Raedera lub histaminowy ból głowy. Klasterowy ból głowy zaliczany jest do najbardziej intensywnych. To ból pierwotny - jego przyczyną nie jest więc żadna konkretna choroba. Objawy zespołu Hortona to rozdzierający, bardzo intensywny ból głowy - zwykle jednostronny, nagłe napady bólu, zwykle ból głowy pojawia się w nocy, ból nie przemieszcza się - często pojawia się w tym samym miejscu. dodatkowo mogą pojawić się obrzęki powiek, wycieki z nosa i uczucie zatkanego nosa.


Ból głowy z lewej strony – neuralgia nerwu trójdzielnego

Ból głowy z lewej strony może wynikać z neuralgii nerwu trójdzielnego (nerwoból). Zapalenie nerwu trójdzielnego (inaczej: rwa twarzowa) może objawiać się jednostronnym, krótkim, przeszywającym bólem. Dodatkowo mogą pojawić się: skurcze twarzy, łzawienie oczu, zaczerwienienie skóry.


Ból po lewej stronie – z tyłu głowy

Jeśli ból głowy występuje przede wszystkim jednostronnie z tyłu głowy, to często taki objaw wskazuje na nadciśnienie tętnicze.


Czytaj też: Ból głowy z przodu

Autor: Jacek Krajl