​Ból głowy w ciąży – 1. trymestr, 2. trymestr, 3. trymestr

Ból głowy w ciąży w 1. trymestrze może wynikać ze zmian hormonalnych – zwiększonej produkcji estrogenu i progesteronu. Początkowi ciąży, poza bólem głowy, mogą towarzyszyć mdłości, wymioty, wahania nastroju. Ból głowy w 2. i 3. trymestrze może wynikać zarówno z burzy hormonów, jak i ze stresu; braku snu; nadmiernego obciążenia kręgosłupa; braku aktywności na świeżym powietrzu; nieodpowiedniej diety. Co na ból głowy w ciąży?

Ból głowy w ciąży w 1. trymestrze może wynikać ze zmian hormonalnych – zwiększonej produkcji estrogenu i progesteronu. Początkowi ciąży, poza bólem głowy, mogą towarzyszyć mdłości, wymioty, wahania nastroju. Ból głowy w 2. i 3. trymestrze może wynikać zarówno z burzy hormonów, jak i ze stresu; braku snu; nadmiernego obciążenia kręgosłupa; braku aktywności na świeżym powietrzu; nieodpowiedniej diety. Co na ból głowy w ciąży?

Każdy rodzaj bólu głowy w ciąży warto skonsultować z lekarzem – szczególnie w przypadku przewlekłego bólu głowy, bólu z tyłu głowy po przebudzeniu, bólu z objawami towarzyszącymi, takimi jak nudności, gorączka, silne bóle brzucha.


Najczęściej ból głowy w ciąży to zwykły ból migrenowy – zaliczany do pierwotnego typu bólu głowy. Pierwotne, czyli samoistne bóle głowy występują częściej niż wtórne, które wynikają z jakiejś dolegliwości.


>>> Ból głowy – przyczyny. Dlaczego boli głowa? <<<


Przyczyny bólu głowy w ciąży

Stres, nieodpowiednie nawodnienie organizmu, zmęczenie, zaburzenia gospodarki hormonalnej, obciążenie kręgosłupa, brak snu – to najczęstsze przyczyny bólu głowy w ciąży. Czasami ból głowy może też być alarmującym sygnałem – i wskazywać na nadciśnienie tętnicze czy zatrucie ciążowe. Przyczyny bólu głowy w każdym trymestrze mogą być nieco inne.

Ból głowy w ciąży


Ból głowy w ciąży – 1. trymestr

Pierwszy trymestr ciąży (1-13 tydzień) to moment dużych zmian w gospodarce hormonalnej przyszłej mamy. W tym okresie embrion przechodzi przez proces rozwoju strukturalnego.


Objawy mieszczące się w normie w 1. trymestrze ciąży to m.in.: nudności i wymioty, inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (takie jak zgaga i zaparcia); zmęczenie, rozdrażnienie i senność (jako reakcja na burzliwe zmiany hormonalne); tkliwość piersi oraz migrena, bóle głowy i zawroty głowy.


To właśnie ostatnie z wymienionych objawów mogą dokuczać i niepokoić najbardziej – ból głowy w 1. trymestrze to często efekt większej wrażliwości na skoki ciśnienia. Szczególnie w pierwszym okresie ciąży mogą wystąpić nagłe spadki ciśnienia, co będzie można odczuć chociażby podczas gwałtownej zmiany pozycji czy wstawania.


Ból głowy w ciąży w pierwszym trymestrze może również wynikać ze zwiększonej produkcji hormonów – progesteronu i estrogenu.


Domowe sposoby na bóle głowy w ciąży: zimne odkłady na skronie i czoło; ciepła (ale nie gorąca) kąpiel; spacer, umiarkowana aktywność na świeżym powietrzu; masaż głowy; delikatny masaż karku; odpoczynek w zacienionym i wywietrzonym pomieszczeniu.Ból głowy w ciąży – 2. trymestr

Dolegliwości często występujące w 2. trymestrze ciąży to m.in. bóle pleców i kręgosłupa (zmienia się punkt ciężkości, brzuch staje się cięży); obrzęki rąk i nóg; dolegliwości ze strony układu pokarmowego (niestrawność, zgaga, zaparcia); skurcze łydek (mogą wynikać z niedoboru niektórych minerałów) oraz bóle głowy, zawroty głowy, a nawet zasłabnięcia. Wszystkie niepokojące objawy warto skonsultować z lekarzem.


Ból głowy w 2. trymestrze może wynikać zarówno ze zmian hormonalnych, jak i zmęczenia czy braku snu. Czasami ból głowy w 2. trymestrze może wynikać z nadciśnienia – wysokie ciśnienie (powyżej 140/90 mmHg) to zawsze objaw alarmujący i należy taką sytuację zgłosić lekarzowi.


Jeśli bólowi głowy w 2. trymestrze towarzyszy podwójne widzenie i błyski przed oczami, to takie objawy mogą wskazywać na zatrucie ciążowe (gestoza). Inne objawy zatrucia ciążowego to m.in. białkomocz, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia widzenia, obrzęki ciała.


Czytaj też: Ból głowy od żołądka. Czy niestrawność może być przyczyną bólu głowy?


Ból głowy w ciąży – 3. trymestr

W trzecim trymestrze ciąży mogą wystąpić objawy psychiczne (roztargnienie, rozdrażnienie, niepokój, stres, pragnienie, by ciąża się skończyła) oraz objawy fizyczne (skurcze mięśni nóg, krwawienie z dziąseł, żylaki na nogach, trudności z zasypianiem, obrzęki kostek, bóle pleców).


Jednym z objawów w 3. trymestrze mogą być sporadyczne bóle głowy. Warto zadbać, aby szczególnie na tym etapie ciąży zadbać o bogate źródła magnezu w diecie (przyczyną bólu głowy w 3. trymestrze oraz uczucia napięcia w głowie może być niedobór magnezu).


Przyczyną bólu głowy w 3. trymestrze może być również niedobór płynów - warto zadbać o właściwe nawodnienie i pamiętać, że najlepszym wyborem jest niegazowana woda mineralna.


Aby zminimalizować ból głowy w 3. trymestrze warto też zadbać o odpowiednią higienę snu – sen powinien trwać od 8 do nawet 10 godzin, opcjonalnie z 15-minutowymi drzemkami poobiednimi. Ból głowy w ostatniej fazie ciąży może wynikać z nadmiernego obciążenia kręgosłupa – należy unikać wysiłku, spać najlepiej na materacu o umiarkowanej miękkości.


Czytaj też: Ból głowy z lewej strony – co oznacza ból lewej skroni i ból lewego oka?


Co na ból głowy w ciąży?

Na początek: konsultacja lekarska. Leki przeciwbólowe na ból głowy w ciąży przyjmuj tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Po wizycie lekarskiej warto też spróbować naturalnych sposobów na ból głowy.


Ból głowy w ciąży - domowe sposoby


Domowe sposoby na bóle głowy w ciąży: zimne odkłady na skronie i czoło; ciepła (ale nie gorąca) kąpiel; spacer, umiarkowana aktywność na świeżym powietrzu; masaż głowy; delikatny masaż karku; odpoczynek w zacienionym i wywietrzonym pomieszczeniu.


Autor: Jacek Krajl