​Ból głowy – rodzaje: ból napięciowy, ból klasterowy, ból migrenowy

Najczęściej występującym rodzajem bólu głowy jest napięciowy ból głowy – nie wynika z żadnej konkretnej dolegliwości. Bóle głowy samoistne to m.in. bóle klasterowe, bóle migrenowe i napięciowe, zaś objawowe bóle głowy są charakterystyczne w przebiegu różnych jednostek chorobowych.

Najczęściej występującym rodzajem bólu głowy jest napięciowy ból głowy – nie wynika z żadnej konkretnej dolegliwości. Bóle głowy samoistne to m.in. bóle klasterowe, bóle migrenowe i napięciowe, zaś objawowe bóle głowy są charakterystyczne w przebiegu różnych jednostek chorobowych.

Nie każdy ból głowy można nazwać migreną. Najczęściej diagnozuje się trzy rodzaje bólu głowy. Każdy z nich może nam zacząć dokuczać. Poznaj swój ból, odkryj jego przyczyny i naucz się z nim walczyć.


Czytaj też:Ból głowy – rodzaje

Ból napięciowy – przyczyną tego rodzaju bólu głowy często jest zbyt długie przeciążenie mięśni szkieletowych szyi, karku i barków. Głowa boli, ponieważ zbyt długo przebywamy w jednej pozycji, np. siedząc przy komputerze. Ból napięciowy wywołują również zbyt silne emocje, agresja, zmęczenie. Napięciowy ból głowy objawia się uczuciem uciskania czaszki, narasta stopniowo po obu stronach głowy. Trwa od kilku godzin do paru dni. Inne przyczyny napięciowego bólu głowy to m.in. brak snu, stres, zmęczenie, zmiany naczyniowe, problemy z przemianą materii.


Ból klasterowy – nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale najczęściej dopada mężczyzn. Nie do końca też poznano jego przyczyny. Pojawia się nagle. Obejmuje okolice skroni, oczodołu i policzka. Jest silny i rwący przechodzi po kilkunastu minutach, tak samo gwałtownie jak się pojawił.


Ból migrenowy – na temat tego rodaju bólu powstają różne teorie. Najczęściej lekarze wskazują na naczyniowe powody powstawania tego bólu. Zaburzone jest rozkurczanie i kurczenie się naczyń krwionośnych.


>>> Głowę masz tylko jedną - rozmowa o bólu głowy ze Zdzisławem Wacheckim, specjalistą neurologiem


Ból głowy - nie lekceważ!

Ból głowy nigdy nie powinien być lekceważony. To lekarz powinien nas dobrze zdiagnozować i wykryć przyczynę bólu głowy. Nie wolno leczyć bólu głowy jedynie objawowo. Przy uporczywych bólach głowy najczęściej konieczna będzie konsultacja neurologiczna. Leczenie przewlekłego bólu głowy na własną rękę w takich przypadkach jest niebezpieczne - ból może sygnalizować wiele groźnych chorób, takich jak:


- guz mózgu,

- tętniak,

- nadciśnienie tętnicze,

- choroby wątroby,

- choroby nerek,

- przewlekłe stany zapalne zatok,

- stany zapalne uszu, zębów i oczu.


>>> Migrena ma podłoże genetyczne


Ból głowy - jak zapobiegać?

Bólu głowy często można uniknąć – wystarczy tylko nieco zmienić styl życia. Regularne posiłki dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości cukru w odpowiednim czasie.


Niedocukrzenie może spowodować obkurczenie naczyń krwionośnych w mózgu i w konsekwencji ból głowy. Nie bez powodu troskliwe mamy i lekarze powtarzają – "nie wychodź z domu, zanim nie zjesz śniadania". W ciągu dnia trzeba zjadać przynajmniej pięć małych posiłków.


Jak uniknąć bólu głowy? 5 prostych porad

- często wietrz mieszkanie – przebywanie w dusznym pomieszczeniu grozi niedotlenieniem mózgu. Na początku coraz częściej ziewamy, potem ból rozsadza nam głowę. Dlatego trzeba regularnie otwierać okna i w domu i w pracy, by się dotlenić.


- ból głowy a poziom witaminy B – napięcie psychiczne i stres często powodują bóle głowy. Dlatego warto nie tylko nauczyć się odprężać po ciężkim dniu, a także regularnie dostarczać organizmowi witaminę B. Wcale nie trzeba łykać pastylek, wystarczy zrównoważona dieta. Witaminę B znajdziemy w jajach, serach, mięsie, bananach, orzechach, pełnoziarnistym pieczywie, ciemnym pieczywie i w drożdżach.


- ból głowy a poziom magnezu – niedobór magnezu może skutkować bólem głowy. Najbogatsze w magnez są natomiast: nasiona soi, białej fasoli, grochu i ciecierzycy, ma go koperek i natka pietruszki. Źródłem tego pierwiastka są też ryby (zwłaszcza łosoś i pstrąg), sałata i rzeżucha, jabłka jedzone ze skórką, soki: pomidorowy, marchwiowy i czerwonych buraków, kiełki i zarodki pszenne oraz kurki (grzyby).


- ból głowy przez brak snu – po źle przespanej nocy najczęściej boli nas głowa tuż nad oczami. Dlatego warto zadbać o sen. Kłaść się zawsze o jednej porze do niezbyt miękkiego łóżka w wywietrzonym pomieszczeniu.


- ból głowy w pracy – jeśli masz pracę siedzącą, trzeba zadbać o dobre krzesło. Powinno być dobrane do wzrostu i wysokości biurka. Od czasu do czasu trzeba wstać i po prostu poprzeciągać się.


Czytaj też:

Ból głowy od żołądka. Czy niestrawność może być przyczyną bólu głowy?

Autor: Jacek Krajl