Ból głowy – przyczyny. Dlaczego boli głowa?

Ból głowy to bardzo powszechna dolegliwość, której nie wolno lekceważyć. Najczęstsze przyczyny bólu głowy to migrena, zmęczenie, problemy z krążeniem. Czasami występuje ból głowy od żołądka. Przyczyną bólu głowy mogą być też różne choroby, np. grypa, zapalenie zatok, alergia, nadciśnienie tętnicze, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, alergie. Jakie mogą być jeszcze przyczyny bólu głowy i o jakich chorobach może to świadczyć?

Ból głowy to bardzo powszechna dolegliwość, której nie wolno lekceważyć. Najczęstsze przyczyny bólu głowy to migrena, zmęczenie, problemy z krążeniem. Czasami występuje ból głowy od żołądka. Przyczyną bólu głowy mogą być też różne choroby, np. grypa, zapalenie zatok, alergia, nadciśnienie tętnicze, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, alergie. Jakie mogą być jeszcze przyczyny bólu głowy i o jakich chorobach może to świadczyć?

Co oznacza ból głowy?

Ból głowy jest objawem wielu chorób, ale najczęściej występującym rodzajem jest napięciowy ból głowy, który nie wynika z żadnej konkretnej dolegliwości. Ból tego rodzaju wynika z rozszerzania się naczyń krwionośnych, co jest odpowiedzią organizmu np. na stres, zmęczenie czy brak snu.


>>> Głowę masz tylko jedną - rozmowa o bólu głowy ze Zdzisławem Wacheckim, specjalistą neurologiem


Bóle głowy można więc podzielić na samoistne (pierwotne) i wtórne. Bóle głowy samoistne to m.in. bóle klasterowe, bóle migrenowe i napięciowe, zaś objawowe bóle głowy są charakterystyczne w przebiegu różnych jednostek chorobowych.


>>> Migrena ma podłoże genetyczne


Ból głowy – przyczyny

Najczęstsze przyczyny bólu głowy to:


 • - brak snu
 • - stres
 • - zmęczenie
 • - zmiany naczyniowe
 • - problemy z przemianą materii
 • - schorzenia narządów w obrębie czaszki
 • - zmiana pogody>>> Ciężka zmiana biegów: zmęczenie, apatia, osłabienie, kłopoty z koncentracją - to mogą być objawy walki, jakie twoje ciało toczy, by wystartować na wiosnę


Choroby, których objawem jest ból głowy to m.in.:


Nadciśnienie tętnicze – ból głowy rano

Zwykle ból głowy występuje rano lub w momencie wzrostu ciśnienia; często ból głowy od nadciśnienia pojawia się w okolicach potylicy – co może również wskazywać na guz nadnerczy.


Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – ból głowy nie jest charakterystycznym objawem

Ból głowy może nasilać się podczas wykonywania gwałtownych ruchów, w czasie kaszlu, ale ból głowy w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych nie jest charakterystyczny – może przypominać zwykły ból głowy od przemęczenia.


Zapalenie ucha – poza bólem głowy wycieki z ucha

Poza bólem głowy występują inne charakterystyczne objawy: sztywność karku, gorączka lub stan podgorączkowy, wycieki z ucha.


>>> Ostre zapalenie ucha


Zapalenie zatok przynosowych – impulsy bólu

Ból głowy nasila się w momencie pochylenia głowy, występuje przede wszystkim na linii zatok.


Choroby zębów powodują bóle głowy różnego rodzaju

Nie tylko pojedyncze ubytki czy próchnica, ale też nieświadome zagryzanie policzków czy bruksizm (zgrzytanie zębami) mogą wywoływać bóle głowy;


Choroba dziąseł

Często występują jednostronne bóle głowy, dodatkowo występują objawy zapalenia dziąsła, m.in.: krwawienie podczas mycia zębów, zaczerwienienie, nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego.

Wyrzynająca się ósemka

Mogą wystąpić nietypowe i trudne do zdiagnozowania bóle głowy.


>>> Problem z ósemkami


Grypa – ból głowy, wysoka gorączka, bóle mięśni

W przebiegu grypy zwykle występuje bardzo silny ból głowy, zwykle w okolicy czołowej, poza bólem głowy: ból mięśni i stawów, wysoka gorączka, nawet powyżej 39 st. Celsjusza.


Alergie – pulsujące bóle głowy

W przypadku alergii zwykle mamy do czynienia z pulsującym bólem głowy, bólem oczu, nudnościami.


Wady wzroku

Powodem może być nadmierne napięcie gałek ocznych – pojawia się wtedy ból w okolicy czoła.


Jaskra – jednostronne bóle głowy

Zwykle występują jednostronne bóle głowy, nudności, zaburzenia ostrości widzenia


Angina paciorkowcowa

ból promieniuje w kierunku uszu, pojawia się nalot na języku, nalot na migdałkach, uczucie osłabienia.


Zwyrodnienie kręgosłupa (szczególnie zwyrodnienie odcinka szyjnego)

Szyjnopochodny ból głowy (inaczej zespół szyjny górny lub migrena szyjna) wynika z ucisku nerwów szyjnych, często pojawia się w z tyłu głowy, opisywany jest jako tępy i głęboki, może promieniować do przodu – do czoła lub do tyłu – do barków, trwa od kilku godzin do kilku dni – podobnie jak bóle migrenowe.


Guz mózgu

Charakterystyczna jest zwiększona częstotliwość występowania bólu głowy – w miarę upływu czasu głowa boli coraz częściej i mocniej, objawy guza mózgu to dodatkowo: senność, nudności, wymioty, utrata przytomności, bradykardia, czyli niskie tętno.


>>> Gdy mózg choruje


Inne przyczyny bólu głowy

Innymi przyczynami bólu głowy mogą być:

 • - nadużywanie alkoholu,
 • - palenie papierosów,
 • - zatrucie tlenkiem węgla,
 • - nerwoból nerwu trójdzielnego.


>>> Ból nie do zniesienia, czyli o tym, że migrena może zmienić życie w koszmar

Autor: Jacek Krajl