Bliżej natury - kosmetyki mineralne

Kosmetyki mineralne stały się prawdziwym hitem w USA, a teraz zawojowały także nasz rynek. Czym się różnią od tradycyjnych specyfików upiększających i dlaczego warto je kupować?

Kosmetyki mineralne stały się prawdziwym hitem w USA, a teraz zawojowały także nasz rynek. Czym się różnią od tradycyjnych specyfików upiększających i dlaczego warto je kupować?

Mimo że pomysł wykorzystania naturalnych składników w kosmetykach pojawił się w latach 70. XX w., ostatnio znowu stały się one niezwykle popularne. Kosmetyki mineralne wynaleziono w USA. Były one przeznaczone dla tych kobiet, które poddały się operacjom plastycznym i zabiegom chirurgii plastycznej. Panie te nie mogły się przez pewien czas malować, ponieważ podrażniłyby zaognioną skórę. Z myślą o nich stworzono wówczas całkowicie naturalne kosmetyki, które składają się z czystych minerałów. Okazało się, że świetnie służą nie tylko skórze po inwazyjnych zabiegach, ale również są znakomite dla skóry normalnej. Rozpropagowały je takie gwiazdy, jak Madonna, Paris Hilton czy Cameron Diaz.


Naturalne upiększanie

W składzie kosmetyków mineralnych znajdziesz czyste minerały, które są sterylizowane i ścierane na proszek. Kosmetyki nie zawierają żadnych konserwantów, olejów, parafiny, talków ani substancji zapachowych, przez co nie zapychają porów i nie podrażniają nawet najbardziej wrażliwej skóry. Zawierają najczęściej:

- tlenek cynku – o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym oraz łagodzącym;
- dwutlenek tytanu – naturalny filtr przeciwsłoneczny;
- tlenek żelaza – nadający skórze naturalne kolory;
- mikę – rozświetlającą skórę, odbijającą i rozpraszającą światło;
- karmin – nietoksyczny i niewywołujący alergii czerwony barwnik;
- krzemionkę, puder jedwabny, ryżowy – składniki dodatkowe;
- turmalin, kwarcyt – kamienie półszlachetne do produkcji różów i cieni do powiek.

Dzięki takiej kompozycji kosmetyki nadają się do wszystkich rodzajów cery – również do cery wrażliwej, atopowej, skłonnej do alergii oraz trądzikowej.


Same zalety

Minerały dodatkowo pielęgnują skórę – pobudzają jej metabolizm, nawilżają, działają antybakteryjnie, przyspieszają gojenie oraz redukują wydzielanie sebum. Nie zatykają ujść gruczołów łojowych, działają powierzchniowo i nie wnikają w głąb naskórka. Nie drażnią skóry, są dobrze tolerowane przez alergików. Mogą być stosowane nawet przy silnym trądziku, wręcz pomagają w jego leczeniu (ponadto znakomicie tuszują niedoskonałości, ponieważ mają silne właściwości kryjące). Są bardzo lekkie – makijażu nie czuje się na twarzy i „nosi się” go bardzo komfortowo. Niestraszne mu pot i łzy – te specyfiki są wodoodporne, z makijażem możesz śmiało wskoczyć do basenu. Dodatkową zaletą kosmetyków mineralnych jest ich wydajność i nieograniczony termin przydatności, ponieważ minerały nie ulegają rozkładowi (oczywiście, o ile są przechowywane w odpowiednich warunkach).

Do wykonania perfekcyjnego makijażu mineralnego niezbędny będzie właściwy pędzel – nie może to być duży pędzel do pudru, tylko wysokiej jakości bardzo gęsty i zwarty (tzw. kabuki). Takie narzędzie jest absolutną koniecznością, jeżeli zależy nam na naturalnym, nieprzerysowanym wyglądzie. Pamiętajmy też o podstawowej zasadzie nakładania minerałów: im mniej, tym lepiej.


Primer – możesz go nanieść na twarz przed podkładem, jeśli masz przetłuszczającą się skórę lub zależy ci na przedłużeniu trwałości makijażu.


Korektor – stosuje się go pod podkład i nakłada bezpośrednio na zmiany, które chcemy ukryć. Użyj w tym celu pędzla lub delikatnie wklep kosmetyk koniuszkami palców.


Podkład – skóra musi być nawilżona, ale koniecznie poczekaj, aż krem dobrze się wchłonie. Wybierz odcień odpowiedni do twojego koloru. Niewielką ilość podkładu przesyp do wieczka (odwróć słoiczek do góry nogami), nabierz minimalną ilość na pędzel, strzepnij nadmiar kosmetyku z powrotem na wieczko. Nakładaj okrężnym ruchem na całą twarz, kierując się ku jej zewnętrznej stronie. W razie potrzeby pokryj twarz jeszcze jedną warstwą.


Róż – stosuj podobnie jak podkład, pamiętając o zasadzie oszczędnego nakładania kosmetyku.


Cienie do powiek i brwi – możesz mieszać kolory według upodobania, tworząc oryginalne barwy. Użyj pędzla (strzepnij nadmiar specyfiku do wieczka – cienie mają bardzo dużo pigmentu) lub wilgotnego aplikatora (uzyskasz intensywniejszy kolor i połysk).


Puder sypki – obowiązują takie same zasady, jak w wypadku nakładania podkładu i różu.


Eyeliner – proszek nałóż na całą długość włosia odpowiedniego pędzla i zastosuj metodę małych pociągnięć.


Usta – minerały nanoś w identyczny sposób, zwracając uwagę, aby użyć minimalnych ilości produktu.


Makijaż dla każdego

Przy zakupie tego rodzaju kosmetyków zwróć uwagę na ich skład – zdarza się, że niektórzy nieuczciwi producenci łączą minerały ze sztucznymi barwnikami czy środkami konserwującymi (na szczęście dochodzi do tego bardzo rzadko). Stosowanie 100-procentowych naturalnych kosmetyków wydaje się mieć same zalety. Wiele kobiet już po pierwszym użyciu rezygnuje na zawsze z tradycyjnego makijażu i wybiera ten mineralny.

Autor: Daria Mędelska-Guz