Bielizna korygująca

Smukła talia i jędrne pośladki to marzenie każdej kobiety. Sposoby na jego spełnienie mogą być różne: od diety połączonej z ćwiczeniami, poprzez zażywanie odchudzających preparatów, po zabiegi chirurgiczne. Istnieją też bardzo proste sposoby na poprawienie sylwetki – stosowanie bielizny korygującej i właściwie dobrana odzież.

Smukła talia i jędrne pośladki to marzenie każdej kobiety. Sposoby na jego spełnienie mogą być różne: od diety połączonej z ćwiczeniami, poprzez zażywanie odchudzających preparatów, po zabiegi chirurgiczne. Istnieją też bardzo proste sposoby na poprawienie sylwetki – stosowanie bielizny korygującej i właściwie dobrana odzież.

Od zawsze kobiety wykorzystywały ubranie do nadania swojemu ciału pożądanego i modnego wyglądu. Bywało, że stosowały metody iście drakońskie. Wystarczy przypomnieć krynoliny i gorsety, które przewinęły się przez damskie garderoby na przestrzeni wieków. Dla pięknego wyglądu kobiety znosiły wielkie niewygody, jak choćby brak swobody poruszania się czy oddychania. Gorsety znały już starożytne Egipcjanki, nosiły je też modne Rzymianki. Gorset profilujący figurę zniknął z damskiej szafy na początku XX wieku.


Co my tu mamy...?

Współczesna bielizna korygująca nie ma nic wspólnego z narzędziami tortur, które były częścią ubioru kobiet w minionych wiekach. Warto docenić czasy, w jakich żyjemy. Sklepy oferują szeroki asortyment bielizny formującej sylwetkę. Zależnie od potrzeb panie mogą zakupić gorsety, body, majtki i specjalne rodzaje rajstop, które pomogą ukryć mankamenty figury. Odpowiednio dopasowana bielizna dobrej jakości może zmniejszyć rozmiar o 1-2 numery.

Bielizna tego typu bardzo często ma wszyty dodatkowy pas materiału na brzuchu, co pozwala go lepiej wymodelować. Niektóre gorsety usztywniane są fiszbinami i mają na plecach wzmacniające pasy, które pomagają wyprofilować sylwetkę i zapobiegają deformowaniu się materiału.

Nowoczesna i dobra bielizna przeznaczona do tuszowania mankamentów figury nie obciska całego ciała równomiernie. Większy ucisk jest skierowany na konkretne miejsca, np. uda i brzuch. Pozostała część ubioru jest nieco luźniejsza, a wykonanie bielizny z materiałów wykazujących pewną elastyczność poprawia komfort jej noszenia. Dobre ubranie korygujące przepuszcza powietrze, nie ma więc problemu z noszeniem go nawet w ciepłe dni. Bielizna tego rodzaju, wbrew stereotypom, nie musi szpecić – często jest ozdobiona koronkami i dostępna w dowolnych kolorach.


Co i kiedy?

• Na wałeczki, krągły brzuszek oraz szczupłe uda dobre są wzmocnione fiszbinami gorsety oraz body wyszczuplające. Dla pań, które wolą ubrać coś mniejszego, w ofercie sklepów znajdują się szerokie pasy korygujące.

• Jeżeli celem jest tylko formowanie pośladków i drobne ściągnięcie brzucha, wystarczy zakupić modelujące figi.

• Na obfite uda dobre są specjalne majtki, które uformują górną część nóg, a jednocześnie uniosą i nadadzą kształt pośladkom. W tym przypadku dobrze sprawdzają się też specjalne halki.

• Jeśli zarówno kształt talii, jak i górnych partii nóg oraz pośladków nie jest zadowalający, można wybrać majtki, które korygują sylwetkę od połowy ud aż do biustu. Warto zwrócić uwagę na wersję z ramiączkami zapobiegającymi osuwaniu się górnej części bielizny. Niektóre firmy bieliźniarskie oferują nawet sukienki, które całościowo korygują sylwetkę.

Jeżeli sytuacja nie sprzyja zakładaniu bielizny modelującej, można sięgnąć po rajstopy wyszczuplające. Wśród nich znajdziemy modele obciskające całe nogi i biodra – te z reguły są dosyć grube i nie nadają się na każdą okazję. Warto wiedzieć, że producenci oferują też cienkie rajstopy ze wzmocnioną specjalnie górną częścią, która formuje wyłącznie uda, brzuch i unosi pośladki. Ubranie rajstop nie da, niestety, takiego efektu, jak zastosowanie profesjonalnej bielizny.


Mankamenty

Bielizna wyszczuplająca oraz rajstopy uciskają. Taka jest zresztą idea ich noszenia. Mimo że nowoczesny przemysł bieliźniarski bierze pod uwagę komfort oraz zdrowie kobiety, nie można się jednak spodziewać zupełnej swobody ruchu. Tego typu bielizny nie da się nosić przez cały dzień. Ubiera się ją wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Po tym czasie powinno się założyć swobodniejsze ubranie.


Na poprawę nastroju

Czasami warto spojrzeć na siebie mniej krytycznie. Od zarania dziejów mężczyźni uwielbiali kobiety właśnie za ich obfite kształty. Wystarczy popatrzeć na malowidła i rzeźby z dowolnie wybranej epoki, by przekonać się o naturalnych męskich preferencjach. Nie można zapominać, że bardzo szczupła, wręcz chłopięca sylwetka to wymysł lat 60. ubiegłego wieku. Badania opinii publicznej wykazały, że panowie nadal wolą kobiety o krągłej sylwetce, choć, pod presją mody i otoczenia, czasami wstydzą się do tego przyznać.

Autor: Joanna Wereszczyńska