Białko tor wpływa na odkładanie się tłuszczu w sercu

Od dawna wiadomo, że otyłość źle wpływa na serce. W swojej najnowszej pracy naukowcy ze Sanford-Burnham Medical Research Institute odkryli, że białko o nazwie TOR wpływa na odkładanie się tłuszczu w sercu.

Od dawna wiadomo, że otyłość źle wpływa na serce. W swojej najnowszej pracy naukowcy ze Sanford-Burnham Medical Research Institute odkryli, że białko o nazwie TOR wpływa na odkładanie się tłuszczu w sercu.

Większość osób otyłych jest obarczona podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka, cukrzycę i serce. Niemniej jednak przyczyn otyłości i pozostałych schorzeń jest wiele, co powoduje że ciężko je rozdzielić i zbadać oddzielnie. Grupa doktora Seana Oldhama i doktora Rolfa Bodmera stworzyła prosty model zwierzęcy - muszkę owocową umożliwiającą analizę związku diety wysokotłuszczowej, otyłości oraz chorób serca i odkryła że białko o nazwie TOR wpływa na akumulację tłuszczu w sercu. Co więcej naukowcy zaobserwowali, że manipulując aktywnością TOR można zabezpieczyć serce przed uszkodzeniami spowodowanymi dietą wysokotłuszczową.

W poprzednich badaniach autorzy pracy zaobserwowali, ze zahamowanie działania białka TOR działa korzystnie na procesy związane ze starzeniem się organizmu. Muszka owocowa jest idealnym modelem do badania chorób serca ponieważ większość jej podstawowych mechanizmów kontrolujących rozwój układu krwionośnego jest zaskakująco podobna do tych występujących u ssaków. Ponadto muszka jest bardzo lubiana przez genetyków, ponieważ łatwo można usuwać jej poszczególne geny - co pozwala na badanie roli każdego z nich w rozwoju i funkcjonowaniu serca.

Na potrzeby pracy muszki karmiono olejkiem kokosowym (o wysokiej zawartości tłuszczu), poprzez co owady stawały się otyłe i miały wiele objawów typowych dla otyłych ludzi, w tym zaburzenia pracy serca. Następnie wyhodowano muszki o obniżonej aktywności białka TOR. Fizjologicznie rolą tego białka jest hamowanie enzymu rozkładającego tłuszcze. Hamując aktywność TOR, albo wzmacniając działanie enzymu trawiącego tłuszcze naukowcy byli w stanie zmniejszyć odkładanie tłuszczu w sercu i poprawić stan serca u otyłych muszek. Takie same wyniki osiągano niezależnie od tego czy aktywność TOR blokowano w całym organizmie muchy, w tkance tłuszczowej czy tylko w komórkach serca.

Zdaniem autorów badań wyniki wskazują, że można przeciwdziałać zgubnym skutkom otyłości poprzez modulowanie aktywności TOR i innych białek (na których aktywność wpływa TOR) bezpośrednio w tkance tłuszczowej lub w konkretnych narządach (np. w sercu).

Autor: Świat Zdrowia, PAP