Biako na raka prostaty

Białko SIRT1, znane ze swojego wpływu na długość życia u drożdży i różnych gatunków zwierząt, może hamować rozwój raka prostaty.

Białko SIRT1, znane ze swojego wpływu na długość życia u drożdży i różnych gatunków zwierząt, może hamować rozwój raka prostaty.

Naukowcy z Uniwersytety Thomasa Jeffersona w Filadelfii razem z kolegami z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku oraz z Uniwersytetu w Ottawie (Kanada) doszli do takich wniosków w badaniach na myszach, którym wyłączono gen kodujący SIRT1. W rezultacie, gryzonie nie produkowały tego białka. Okazało się, że u samców doprowadziło to do rozwoju stanu przedrakowego w gruczole krokowym - tzw. śródbłonkowej neoplazji prostaty.

Dalsze analizy ujawniły, że wyłączenie SIRT1 hamuje proces tzw. autofagii (autofagocytozy), w trakcie którego w komórkach degradowane są uszkodzone organelle i białka. Proces ten polega na trawieniu niepotrzebnych składników w specjalnych pęcherzykach (autolizosomach) wewnątrz komórek. Autofagia odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju gruczołu krokowego (prostaty) i prawdopodobnie powstrzymuje rozwój procesu nowotworowego.

Badacze zaobserwowali też, że SIRT1 hamuje powstawanie receptorów dla męskich hormonów płciowych - androgenów, które pobudzają rozwój raka prostaty. Gen SIRT1, który odkryto ok. 15 lat temu, należy do enzymów z grupy deacetylaz, blokujących aktywność genów. Badania wskazują, że może się on przyczyniać do wydłużenia życia drożdży i różnych zwierząt, w tym nicieni i myszy, a prawdopodobnie również ludzi.

SIRT1 może w rozmaity sposób wpływać na ryzyko rozwoju nowotworów: niektóre z nich może pobudzać, gdyż blokuje produkcję białka p53 będącego tzw. supresorem nowotworów, a inne - hamować. Jego wpływ na rozwój raka gruczołu krokowego nie był dotychczas dobrze poznany.

Autor: Świat Zdrowia, PAP