Bezpłodne komary na malarię

Samce komarów pozbawione możliwości wytwarzania plemników mogą pomóc w walce z malarią.

Samce komarów pozbawione możliwości wytwarzania plemników mogą pomóc w walce z malarią.

Na razie udało się stworzyć niewiele takich osobników, ich "masowa produkcja" i wypuszczanie na obszarach dotkniętych malarią powinny pomóc w zmniejszeniu dziko żyjącej populacji komarów. Już wcześniej próbowano podobnej metody w przypadku przenoszącej śpiączkę muchy tse-tse - wówczas samce much były poddawane sterylizacji za pomocą promieniowania jonizującego. Dzięki napromieniowaniu zwalczane były także niszczące ziemniaki ryjkowce oraz muchy, których larwy atakują bydło. W przypadku delikatnych komarów promieniowanie się nie sprawdziło - wysterylizowane samce stawały się zbyt wątłe, aby konkurować o samice z osobnikami płodnymi i pełnymi wigoru. Zapłodnienie jest w przypadku komarów aktem wymagającym skomplikowanych powietrznych akrobacji.

 

Flaminia Catteruccia oraz jej studentka Janis Thailayil z Imperial College w Londynie posłużyły się bardziej subtelną metodą - wstrzyknęły 10 000 zarodków komara Anopheles gambiae fragmenty RNA, których zadaniem było wyłączenie działania genu zpg, mającego zasadnicze znaczenie dla normalnego rozwoju plemników. Po wielomiesięcznej pracy powstało około 100 bezpłodnych samców. Jak się okazało, samice wybierały bezpłodnych partnerów równie chętnie, co płodnych. Ponieważ kopulują tylko raz w życiu, złożyły niezapłodnione jaja i nie miały potomstwa. Gdyby udało się wypuszczać wielkie ilości sterylnych samców, populacja komarów stopniowo by zmalała.

 

Malaria, powodowana przez pasożytnicze zarodźce dotyka rocznie około miliona ludzi na całym świecie. W samej tylko Afryce choroba ta odpowiada za około 20 proc. zgonów dzieci.

Autor: PAP