​Bezpłatne badania w 70 miastach – zbadaj swoje kości

W ramach akcji „Mocne kości do starości” w ogólnopolską trasę wyruszył osteobus, czyli mobilny gabinet lekarski. – W mobilnym gabinecie wykwalifikowany personel medyczny przeprowadzi badanie gęstości kości. Każdy pacjent otrzyma wydrukowany wynik i jego krótką interpretację – informuje Fundacja Neuca dla Zdrowia, organizator bezpłatnych badań.

W ramach akcji „Mocne kości do starości” w ogólnopolską trasę wyruszył osteobus, czyli mobilny gabinet lekarski. – W mobilnym gabinecie wykwalifikowany personel medyczny przeprowadzi badanie gęstości kości. Każdy pacjent otrzyma wydrukowany wynik i jego krótką interpretację – informuje Fundacja Neuca dla Zdrowia, organizator bezpłatnych badań.

Osteobus, w którym wykonywane będą badania, odwiedzi 70 polskich miast. Każdy będzie mógł bezpłatnie skorzystać z badań profilaktycznych pozwalających ocenić stan układ kostnego. Na miejscu będzie można wykonać densytometrię. Badanie denysometryczne (badanie gęstości kości) jest bezbolesne – to rodzaj badania rentgenowskiego, dzięki któremu można wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwój.


Jak się zapisać na bezpłatne badanie? Listę miejscowości, w których pojawi się osteobus, wraz z datami przyjazdu można znaleźć pod adresem internetowym fundacjaneuca.pl. – Zapisy prowadzone są około siedem dni przed badaniem. Jeśli w dzień badania będą wolne miejsca, to jak najbardziej można się jeszcze dopisać do listy – mówi Agata Łabędzka z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.


Osteobus, w którym wykonywane będą badania, odwiedzi 70 polskich miast. Każdy będzie mógł bezpłatnie skorzystać z badań profilaktycznych pozwalających ocenić stan układ kostnego.


Badanie gęstości kości – wskazania

Profilaktycznie zaleca się wykonanie badania u kobiet ok. 50. roku życia oraz mężczyzn ok. 60. roku życia. Jeśli w rodzinie występują problemy z kośćmi lub osteoporoza, to wskazaniem do badania jest wiek od ok. 40. roku życia. Innymi wskazaniami do wykonania badania gęstości kości mogą być też: mała aktywność fizyczna; palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu; niska masa ciała; złamania w przeszłości; choroby przewlekłe (m.in. choroba wrzodowa, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy).


Zapisy na bezpłatne badania prowadzone są około siedem dni przed badaniem. Jeśli w dzień badania będą wolne miejsca, to jak najbardziej można się jeszcze dopisać do listy


Bezpłatne badanie kości – jak się przygotować?

Do densytometrii nie trzeba się specjalnie przygotowywać – osobę wykonującą badanie należy poinformować o przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych i o tym, czy na kilka tygodni przed densytometrią było wykonywane badanie z kontrastem. Wszystkie te kwestie zostaną przed badaniem omówione przez zespół osteobusa.


Badanie densytometryczne trwa ok. 10 minut.


Przeciwwskazania do wykonania densytometrii: badania nie mogą wykonywać kobiety w ciąży; badania nie powinno się wykonywać w ciągu dwóch dni po podaniu środka kontrastowego (np. po tomografii komputerowej z kontrastem); badania nie powinno się wykonywać u osób, które w ostatnim roku miały badanie RTG lub Rezonans.


Osteoporoza – jak jej zapobiec?

– Osteoporoza to choroba układu kostnego. Jej najgroźniejszymi następstwami są przede wszystkim pogorszenie się stanu tego układu, a także większa podatność do występowania złamań. To poważne zagrożenie, szczególnie dla osób starszych. W wielu przypadkach, złamania np. w obrębie nasady bliższej kości udowej sprawiają, że pacjenci nieodwracalnie tracą pełną sprawność funkcjonalną, a w skrajnych przypadkach są zmuszeni do długiej rekonwalescencji w łóżku i korzystania z pomocy osób trzecich – komentuje dr hab. prof. nadzw. Marek Żak, specjalista fizjoterapii, autor raportu „Upadki osób starszych - przyczyny i następstwa”.


Osteoporoza to choroba układu kostnego. Jej najgroźniejszymi następstwami są przede wszystkim pogorszenie się stanu tego układu, a także większa podatność do występowania złamań.


W profilaktyce osteoporozy najważniejsza jest wczesna diagnostyka i podejmowanie działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka upadku i jego następstw.


– Bardzo ważne jest także prawidłowe odżywanie się, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, regularna prawidłowo dobrana i wykonywana aktywność fizyczna oraz wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie używek takich jak alkohol czy papierosy – dodaje dr hab. prof. nadzw. Marek Żak.


Organizatorem akcji jest Fundacja NEUCA dla Zdrowia. Celem działalności fundacji jest zwiększenie dostępności specjalistycznej opieki lekarskiej i farmaceutycznej oraz zwiększenie świadomości społecznej w zakresie najczęściej diagnozowanych chorób i pomoc w dostępie do terapii.

Autor: Jacek Krajl