Bezpieczne wakacje-zanim wyjedziesz na wyczekany urlop

Nikogo nie trzeba przekonywać, że apteczka w samochodzie lub w mieszkaniu bywa potrzebna i warto ją mieć „na wszelki wypadek”. Wybierając się na wakacje również warto ją skompletować. Co powinno się w niej znaleźć?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że apteczka w samochodzie lub w mieszkaniu bywa potrzebna i warto ją mieć „na wszelki wypadek”. Wybierając się na wakacje również warto ją skompletować. Co powinno się w niej znaleźć?

W końcu wakacje. Morze, gorący piasek, szum fal, brak obowiązków i … ból głowy – taki scenariusz zdarzył się już niejednej z nas. Bywa i inaczej: czekasz cały rok na upragniony urlop za granicą, a gdy wreszcie znajdujesz się w egzotycznym miejscu, dopada cię biegunka. Jeśli nie chcesz, by takie sytuacje popsuły ci urlop, pamiętaj o tym, że „przezorny zawsze ubezpieczony” i zanim wyruszysz na letni odpoczynek, zainwestuj w wyposażenie wakacyjnej apteczki. Szkoda wakacji na wyrzucanie sobie, że straciłaś piękną pogodę na szukanie tabletek przeciwbólowych, albo, że z powodu nieoczekiwanego przeziębienia zamiast cieszyć się nowym miejsce, siedziałaś w pokoju przed telewizorem.


W obcym państwie

Przygotowanie takiej wakacyjnej apteczki powinno być obowiązkowe zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz wyjechać wypoczywać za granicą. W obcym państwie możesz mieć problem ze znalezieniem apteki i wytłumaczeniem farmaceucie czego potrzebujesz. Żeby wytłumaczyć farmaceucie jakiego leku potrzebujesz, i jakie już zażywasz – co jest konieczne, by zapobiec niebezpiecznym interakcjom – trzeba znać język obcy przynajmniej w stopniu komunikatywny. W przeciwnym wypadku, posługując się np. „łamanym” angielskim ryzykujesz, że zamiast preparatu na chorobę lokomocyjną aptekarz sprzed Ci środek przeczyszczający.

Wakacyjną apteczkę powinnaś zabrać ze sobą planując urlop także w odludnym miejscu. Pamiętaj, że w takiej sytuacji może się zdarzyć, że np. woda utleniona będzie ci potrzebna w nocy, a do najbliższej apteki czynnej całą dobę będzie cię dzielić kilkadziesiąt kilometrów.

Co warto zapakować do takiej apteczki? Kompletując ją weź pod uwagę, komu ma ewentualnie ma służyć. Jeśli wyjeżdżasz sama, nie musisz zabierać ze sobą całego opakowania tabletek przeciwbólowych. Co innego, gdy wyjeżdżasz z całą rodziną i to na trzy tygodnie. Poza tym jeśli wyjeżdżasz z dziećmi, istnieje większe prawdopodobieństwo, że przydadzą ci się plastry, woda utleniona i inne środki służące do opatrywania ran.


Na pierwsze objawy

Ból głowy czy zęba może przytrafić się zawsze i skutecznie popsuć dzień. Dlatego środek przeciwbólowy to obowiązkowe wyposażenie każdej apteczki. Leki te zazwyczaj działają także przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Udając się w podróż z małymi dziećmi, należy zaopatrzyć się także w specjalne środki przeciwgorączkowe dyktowane maluchom. Ponieważ trudno przewidzieć warunki pogodowe, można do apteczki włożyć też coś na przeziębienie. Gdy twoje dziecko po nocy spędzonej przed ogniskiem, albo kąpieli w jeziorze czy morzu zacznie skarżyć się na pierwsze objawy przeziębienia, środki te skutecznie pomogą zahamować rozwój choroby. Wbrew pozorom przeziębienia latem nie należą do sytuacji wyjątkowych. Przeważnie nie wymagają one wizyty u lekarza, wystarczy zastosować popularne leki na pierwsze objawy przeziębienia, dostępne w aptekach bez recepty.

Kolejne, aktualne nie tylko w wakacje zagrożenie to wszelkie urazy, na które narażone są zwłaszcza dzieci, choć nie tylko. Dlatego zawczasu zaopatrz się w wodę utlenioną, plasterki (najlepiej cały zestaw, od tych na odciski po te tradycyjne, w zależności od potrzeb możemy kupić także plastry wodoodporne), bandaż, gazę wyjałowioną. Przydadzą się także nożyczki (np. do rozcięcia bandaża). Bez problemu w aptece kupimy także waciki nasączone już wodą utlenioną.


Krople na zmęczone oczy

Poza tym warto zaopatrzyć się w leki przeciwdziałające chorobie lokomocyjnej, przeciwalergiczne (zwłaszcza jeśli źle znosimy ukąszenia os czy komarów). Natomiast środki odstraszające owady i kleszcze warto włożyć do kosmetyczki. Alergicy powinni zaopatrzyć się także w wapno oraz krople do oczu. Osoby, które planują wielogodzinną podróż za kierownicą mogą kupić specjalne krople pomagające zwalczyć zmęczenie oczu. Zmiana klimatu, woda czy pożywienie w nowym miejscu często bywają przyczyną biegunki. Może ona przytrafić się nawet osobom, które zazwyczaj nie skarżą się na dolegliwości tego rodzaju. Dlatego środek przeciw biegunce to obowiązkowe wyposażenie apteczki. Warto kupić także węgiel leczniczy.

Środki na oparzenia i odparzenia – to powinien być kolejny punkt na twojej liście. Te pierwsze zazwyczaj są w postaci kremu, maści lub pianki. Pamiętaj także o ryzyku oparzeń słonecznych, zaopatrz się w krem z filtrem i nie przesadzaj z kąpielami słonecznymi.


Żel do zadań specjalnych

Dodatkowo w apteczce warto mieć termometr, agrafki oraz te leki, które zażywamy regularnie z powodów zdrowotnych. Mamy ząbkujących maluchów mogą zaopatrzyć się także w specjalny żel do dziąseł, który jest niezastąpiony w takich sytuacjach. Od niedawna możemy kupić także żele antybakteryjne do mycia rąk. Przydadzą się zwłaszcza jeśli planujemy długą podróż albo jedziemy do miejsc, w których warunki sanitarne mogą być niewystarczające. Takim żelem powinno się myć ręce przynajmniej przed jedzeniem. Niektóre z takich produktów służą do mycia „na sucho”, a więc nie wymagają wody, co jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z nich w trudnych warunkach (np. podczas wakacji pod namiotem). Co się może jeszcze przydać na wakacjach? Pęseta, którą w razie potrzeby usuniesz kleszcze. Możemy się również zaopatrzyć w specjalne pompki, które służą do tego celu.


Wakacyjna inna niż samochodowa

Apteczki wakacyjnej nie da się zastąpić samochodową. W aucie powinnaś wozić środki umożliwiające udzielenie pierwszej pomocy, które nie sprawdzą się jednak jeśli dopadnie cię na wakacjach przeziębienie. Pamiętajmy, że zgodnie z wytycznymi w apteczne samochodowej nie powinno się trzymać żadnych leków. Dlaczego? Przecież apteczka w aucie leży przez cały rok, a żaden z leków nie przetrwa upałów, które panują w aucie zaparkowanym na słońcu, czy zimna, gdy auto stoi pod domem czy pracą w grudniu.

Kto zastanawia się, czy warto inwestować w wakacyjną apteczkę powinien pamiętać, że leki zazwyczaj mają bardzo długą datę ważności, możemy więc ewentualnie skorzystać z takiej apteczki także po wakacjach. Podobnie termometr i plastry czy bandaż mogą się nam przydać dopiero za rak. A najlepiej, żeby nikogo nie dopadały przygody typu: biegunka i by apteczka w ogóle nie była nam potrzebna.


Cenne rady

- należy sprawdzić przed wyjazdem, czy żaden z leków przechowywanych w apteczce nie stracił ważności
- braki w apteczce należy uzupełniać w miarę zapotrzebowania
- apteczkę należy umieścić w takim miejscu, byś w razie potrzeby od razu znalazła ją w walizce
- jeśli spędzasz wakacje np. na jachcie, apteczkę umieść w nieprzemakalnym pojemniku
- ilość środków apteczce dostosuj do długości urlopu i ilości osób, z którymi jedziesz wypoczywać


Apteczka samochodowa

Powinny się w niej znaleźć

- koc ratunkowy
- woda utleniona
- chusteczki nasączone środkiem dezynfekującym
- chusta trójkątna
- aparat do sztucznego oddychania
- materiały opatrunkowe, plastry, bandaże


Pierwsza pomoc a prawo

W art. 162 Kodeksu Karnego czytamy: § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Autor: Oprac. SW