Bezpieczne wakacje

Na plaży można uprawiać sport albo oddać się lenistwu. Niestety, w czasie tych uroczych chwil, może grozić nam kilka niebezpieczeństw.

Na plaży można uprawiać sport albo oddać się lenistwu. Niestety, w czasie tych uroczych chwil, może grozić nam kilka niebezpieczeństw.

Według policji wodnej najczęstszą przyczyną utonięcia jest wywrócenie się łódki, kajaka, czy materaca, kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym, nieostrożność podczas przebywania nad wodą oraz…podczas łowienia ryb.

Zdaniem ekspertów, zagrożenie czyha na wszystkich, a – co może wydawać się dziwne - przede wszystkim na tych, którzy świetnie pływają.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa w wodzie, trzeba przestrzegać wielu zasad. Oto najważniejsze:


- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR.

- Nie skacz rozgrzany do wody.

- Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

- Pływaj w miejscach dobrze znanych.

- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.

- Nie baw się w „przytapianie” innych osób korzystających z wody, spychanie z pomostów, z materacy.

- Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę,

- Nigdy nie pływaj po alkoholu.

- Nie pływaj zaraz po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka.

- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.

- Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.


Te, co skaczą i fruwają…

Latem chętnie przebywamy na świeżym powietrzu. Niestety, gdy odpoczywamy „w naturze”, wśród drzew i krzewów musimy pamiętać o owadach. Wszystkie te, które żywią się krwią ssaków, mogą być potencjalnym źródłem zarazków chorobotwórczych. Najniebezpieczniejsze są, przenoszone przez zakażone kleszcze wirusy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz bakterie wywołujące boreliozę.

Przeciw boreliozie nie ma niestety szczepionki, ale są skuteczne antybiotyki, które trzeba przyjmować po ukąszeniu. Przeciw zapaleniu opon i mózgu - warto się zaszczepić, zwłaszcza, gdy wybieramy się tam, gdzie kleszczy jest dużo (m.in. Mazury, Karkonosze, kraje Europy Środkowej i Wschodniej, Austria, Czechy, Słowacja, południowe Niemcy).
W Polsce komary są tylko uciążliwe, choć w egzotycznych krajach przenoszą groźne zarazki jak np. wirus zachodniego Nilu, czy zarodźce malarii.

Natomiast intruzem utrudniającym nam wypoczynek w kraju są maleńkie meszki. Występują na terenach podmokłych i bywają niezwykle dokuczliwe, potrafią wcisnąć się wszędzie - do uszu, nosa, pod powieki i do gardła. Nie przenoszą chorób zakaźnych, ale jak wszystkie żywiące się krwią owady, zostawiają w ranie substancje mogące wywołać silną reakcję alergiczną.

Przed tymi wszystkimi owadami można chronić się odpowiednim strojem oraz stosowaniem preparatów odstraszających.

Każdego lata słyszymy ostrzeżenia dotyczące sinic. Stacje sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają przed kąpielą w miejscach, gdzie występują te organizmy, a nawet zamykają niektóre plaże. Kontakt z sinicami powoduje m.in. podrażnienia skóry i układu oddechowego oraz (w przypadku wypicia wody, w której znajdują się sinice) zatrucia pokarmowe.

Trzeba zawsze sprawdzić, czy woda jest czysta i dopuszczona przez sanepid do kąpieli.


Wakacyjna apteczka

Powinny się w niej znaleźć odpowiednie specyfiki, trzeba sprawdzić czy nie są przeterminowane. Wakacyjne upały mogą źle wpływać na leki, dlatego należy zadbać o zabezpieczenie ich przed światłem i wysoką temperaturą. W letniej apteczce szczególnie ważne są leki przeciwbólowe, a także środki pomocne przy urazie, kontuzji i zatruciu pokarmowym, a także: aspiryna, paracetamol, wapno, altacet, węgiel leczniczy na niestrawność, olejek goździkowy na ból zęba, panthenol na oparzenia, środek przeciw ukąszeniom owadów. Do zranień: wata, gaza, bandaże z gazy i elastyczne, woda utleniona, plastry wodoodporne różnych rozmiarów, szeroki i wąski przylepiec, jodyna, nadmanganian potasu.


Zatrucia, choroby

Wybierając się na plażę, lubimy – jako jedną z atrakcji – zjeść coś innego, niż w domu. Wizja ryby, kiełbaski czy upieczonego na grillu kurczaka, zjedzonych z papierowej tacki jest bardzo kusząca. Jemy też lody i inne smakołyki z kremem. Niestety, co roku setki osób przypłacają to łakomstwo zatruciem salmonellą.

Niestety zatrucia pokarmowe to ból brzucha, biegunka, kilka zmarnowanych dni urlopu, a w ostateczności także pobyt w szpitalu. Dlatego trzeba bardzo uważnie sprawdzać poziom higieny w lokalu, z którego zamierzamy korzystać i zrezygnować z jedzenia w nim, jeśli nie będzie w nim czysto i pachnąco.

Autor: Iwonna Widzyńska-Gołacka