Bezpieczne opalanie

" Wszystkie skóry mieszane, łojotokowe powinny być oczyszczone z zalegającego sebum, tak żeby skóra miała czyste, zwężone pory i była naprawdę dobrze przygotowana na urlop. Trzeba ją też nawilżyć." Rozmowa z  Hanną Dolecką, kosmetologiem.

" Wszystkie skóry mieszane, łojotokowe powinny być oczyszczone z zalegającego sebum, tak żeby skóra miała czyste, zwężone pory i była naprawdę dobrze przygotowana na urlop. Trzeba ją też nawilżyć." Rozmowa z  Hanną Dolecką, kosmetologiem.

Z Hanną Dolecką, kosmetologiem, rozmawia Barbara Kozber


Jeden z moich przyjaciół powiedział: „Nie rozumiem was, kobiet. Wydajecie masę pieniędzy na maseczki i dobre kremy, po czym rujnujecie skórę twarzy, eksponując ją na słońcu". Miał rację?


Absolutnie tak! Opalenizna jest piękna, a słońce jest potrzebne dla zdrowia. Pozytywnie wpływa na nasz system nerwowy, dotlenia organizm, wzmacnia system immunologiczny, doskonale działa przeciwzapalnie, np. na cerę z trądzikiem młodzieńczym. Niestety, nadmierne promieniowanie UV powoduje fotostarzenie się skóry. Działanie tak zwanych wolnych rodników w skórze i organizmie prowadzi do uszkodzeń lipidów naskórka, utraty wewnątrzepidermalnej wody, zakłóceń w strukturach DNA, co może prowadzić do nowotworów. Nie jestem przeciwniczką ani solariów, ani kąpieli słonecznych, ale uważam, że trzeba z nich korzystać z umiarem. Często jeżdżąc nad morze widzę, jak osoby w dojrzałym wieku siedzą w koszach i wręcz „smażą się" na słońcu. Nie zdają sobie sprawy, że starzeją się od razu o kilka, a nawet kilkanaście lat.


Często dermatolodzy wręcz zakazują wystawiania twarzy do słońca i proponują bardzo silne blokery.


My, kosmetolodzy, także zalecamy używanie preparatów z filtrami przeciw UVA i UVB. Blokery są bardzo ważne, szczególnie dla osób z cerą jasną, suchą, wrażliwą, z widocznymi rozszerzonymi naczynkami. Panowie również powinni je stosować. Proszę pamiętać, aby po każdej kąpieli ponownie nakładać kosmetyk z filtrem. Chroni on skórę przed nadmierną pigmentacją, plamami po słońcu.


Jeżeli już mamy te przebarwienia, to czy można je jakoś zlikwidować?


Usuwanie i rozjaśnianie można rozpocząć dopiero w okresie jesienno-zimowym lub bardzo wczesną wiosną. Polecam zabieg zwany IPL. Jest to metoda podobna do lasera, która selektywnie wybiera barwnik i działa rozpraszając melaninę, zbierającą się w różnych partiach skóry, nie tylko na twarzy, ale i na ciele. To trudna walka. Przebarwienia powstają zarówno z powodu działania ultrafioletu, jak i w wyniku np. chorób wątroby. Nie powinniśmy opalać się, jeśli stosujemy niektóre antybiotyki. Musimy zapytać lekarza, czy nie są one fotoalergiczne.


To również ważne, gdy stosujemy środki antykoncepcyjne, prawda?


Oczywiście. Tak samo niekorzystne jest aplikowanie perfum na skórę szyi, a następnie wystawianie się na słońce. Na przykład olejek bergamotkowy jest fotouczulający - pozostają po nim bardzo długo ciemne plamy.


Jak przygotować skórę na lato?


Wszystkie skóry mieszane, łojotokowe powinny być oczyszczone z zalegającego sebum, tak żeby skóra miała czyste, zwężone pory i była naprawdę dobrze przygotowana na urlop. Trzeba ją też nawilżyć, proszę pamiętać o całym ciele. Powinno ono być objęte peellingiem, który należy robić raz w tygodniu. Chodzi o to, aby ten stary, łuszczący się, zrogowaciały naskórek „zostawić w domu", pozbyć się go. Wtedy skóra zupełnie inaczej reaguje. Pamiętać trzeba o tym, aby używać kremów przed i po opalaniu z filtrami, oszczędzać twarz, ponieważ ona i grzbiety dłoni szybciej się starzeją, gdyż przez okrągły rok narażone są na różne warunki atmosferyczne. Ciało schowamy zimą i jesienią, a twarz cały czas eksponujemy na słońce, wiatr, mróz. Musimy o nią szczególnie dbać i ją chronić. Natomiast po kąpielach słonecznych bardzo dobrze jest przyjść do gabinetu na serię zabiegów nawilżających z algami, kwasem hialuronowym, kolagenem, a także skorzystać z masaży i zabiegów rewitalizacji skóry, które w ostatnim czasie stały się hitem. Takie są między innymi tajniki młodości, a dzięki ich stosowaniu zachowamy na długie lata młodą i zdrową skórę.


Hanna Dolecka jest kosmetologiem, wizażystką, pedagogiem w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Jest ona autorką książki „Tajniki młodości skóry" oraz wielu artykułów w pismach profesjonalnych i komercyjnych. Od 23 lat prowadzi w Bydgoszczy swój gabinet kosmetyczny, który otrzymał złote godło za Najwyższą Jakość Quality International 2010.

Autor: Barbara Kozber