Barwne ciało

Kiedyś były symbolem przynależności do grup przestępczych, dziś straciły swe pierwotne znaczenie. Mają je zarówno gwiazdy show biznesu, jak i niepokorne nastolatki. Co takiego?  Oczywiście tatuaże.

Kiedyś były symbolem przynależności do grup przestępczych, dziś straciły swe pierwotne znaczenie. Mają je zarówno gwiazdy show biznesu, jak i niepokorne nastolatki. Co takiego?  Oczywiście tatuaże.

Osoba, która zdecydowała się na tatuaż, za pomocą specjalnej igły ma wszczepiany pod skórę stosunkowo trwały barwnik. Prawo Polskie nakazuje, by osoby chcące wykonać na swojej skórze tatuaż były pełnoletnie, w przeciwnym wypadku zgodę wyrazić muszą ich opiekunowie prawni. Cena zabiegu zależy od wielkości i wzoru tatuażu oraz miejsca na ciele. Mały i nieskomplikowany tatuaż można zrobić już za 50 zł, większe i trudniejsze do wykonania to koszt nawet kilku tysięcy.


Wykonanie

Dla bezpieczeństwa i higieny własnej do wykonania tatuażu powinno się wybierać osobę do tego wykwalifikowaną, która podczas zabiegu będzie potrafiła odpowiednio reagować w razie wystąpienia problemów i powikłań skórnych. Przy wyborze studia tatuażu należy koniecznie sprawdzić warunki higieny i kwalifikacje osoby tatuującej. Sprzęt używany do tatuowania powinien być jednorazowy, miejsce, w którym wykonywany jest zabieg sterylnie czyste, a osoba go wykonująca powinna mieć założone jednorazowe rękawiczki chirurgiczne

Ważne jest również, by używane były jednorazowe pojemniczki na tusz. Zapobiegnie to przeniesieniu do naczynia z tuszem, a następnie organizmu, drobnoustrojów od innych klientów. Trzeba pamiętać o tym, że podczas wykonywania tatuażu, przy braku zasad higieny, istnieje ryzyko zarażenia się np. wirusem HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C.


…i pozostanie aż do śmierci?

Nic nie jest wieczne - także tatuaż. Skóra z czasem wchłania barwnik, rozciąga się (co powoduje zniekształcenia wzoru), a w organizmie następuje wymiana komórek. Trzeba się jednak liczyć z tym, że są to procesy, które zachodzą latami.

Dla niezdecydowanych pozostaje opcja wykonania tatuażu czasowego – widocznego np. przez trzy miesiące, rok lub trzy lata. Proces wykonania przebiega podobnie jak w przypadku trwałych tatuaży – za pomocą igły. Jednak barwnik po czasie wchłania się lub schodzi. Czasowe tatuaże mają jednak pewną wadę – po ich zniknięciu istnieje ryzyko pozostania śladów i blizn.

Na próbę albo specjalną okazję można zrobić tatuaż z henny. Utrzymuje się on na skórze od 1 do 3 tygodni. Bardzo popularny jest on w krajach arabskich, jadąc na wakacje do Maroka czy Egiptu zrobimy go praktycznie wszędzie - na ulicy, w hotelu, na plaży.


Usuwanie

Istnieje kilka metod pozbycia się tatuażu. Najpopularniejsza to taka za pomocą lasera. Polega na rozbiciu cząsteczek barwnika poprzez użycie fali świetlnej o odpowiedniej długości, a następnie złuszczeniu naskórka. Metoda ta jest dość skuteczna i niesie niewielkie ryzyko powikłań. Jest jednak kosztowna, a po zabiegu mimo wszystko pozostaje ślad odbarwienia. Najłatwiej jest usunąć małe, jednokolorowe tatuaże.

Alternatywnym sposobem na pozbycie się tatuażu jest metoda chemiczna, tzw. salabrazja. Technika ta polega na użyciu soli kuchennej. Usuwa jedynie płytkie, małe i jasne tatuaże.

Zanim więc wytatuujemy sobie na całych plecach węża, smoka czy syrenkę warto dwa razy się się zastanowić...

Autor: Oprac.AŁ