Bardzo osobiste guzki

Szacuje się, że co trzeci dorosły ma problemy z hemoroidami. Ich powstawaniu sprzyja siedzący tryb życia, zaparcia, zła dieta i nadwaga. Często są przyczyną dyskomfortu u kobiety w ciąży.

Szacuje się, że co trzeci dorosły ma problemy z hemoroidami. Ich powstawaniu sprzyja siedzący tryb życia, zaparcia, zła dieta i nadwaga. Często są przyczyną dyskomfortu u kobiety w ciąży.

Każdy człowiek ma hemoroidy i pełnią one ważne funkcje. Problem zaczyna się, gdy z różnych przyczyn uwypuklają się na zewnątrz odbytnicy. Pojawiają się typowe objawy takie jak świąd, pieczenie czy nawet ból w okolicy odbytu. Chory może zauważyć ślady krwi na bieliźnie czy papierze toaletowym.


Intymny problem

- Często słyszę od pacjentów pytanie: czy hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, są stanem przedrakowym? Otóż nie! Hemoroidy, które znalazły się na zewnątrz odbytu, to problem przeważnie bardziej estetyczny niż zdrowotny - mówi dr n. med. Maciej Świtoński, specjalista chirurg.

Zazwyczaj choroba hemoroidalna wymaga leczenia zachowawczego. Zaczynamy od zmiany diety na wysokobłonnikową, która zapobiega zaparciom potęgującym problem. Trzeba też stosować środki łagodzące świąd i pieczenie, a także znoszące stany zapalne śluzówki. Wcale nie potrzeba skomplikowanych operacji, by problem hemoroidów przestał nam dokuczać.

- Zabieg operacyjny potrzebny jest, gdy guzki są źródłem przewlekłego krwawienia - wtedy zakładamy gumową opaskę u podstawy takiego kłopotliwego guzka - w krótkim czasie dochodzi do jego martwicy i samoistnego odpadnięcia. Taki zabieg nazywa się zabiegiem Barrona. Tylko w wyjątkowych sytuacjach potrzebna jest rozległa operacja. Jednak po radykalnym usunięciu hemoroidów może pojawić się u chorego np. brudzenie bielizny, lub w skrajnych przypadkach nawet trudność w utrzymaniu stolca. Ale jeszcze raz podkreślam operacje przeznaczone są dla wyjątkowych przypadków.


Dieta na zdrowe żyły

W profilaktyce choroby hemoroidalnej bardzo ważna jest dieta, która powinna chronić nas przed zaparciami. W tym przypadku naszym najlepszym przyjacielem powinien zostać błonnik. Najcenniejszym jego źródłem są: chleby pieczone z pełnoziarnistego pieczywa, grubo mielone kasze, otręby i dziki ryż. Błonnik przesuwa się przez cały przewód pokarmowy, po drodze wchłaniając wodę - w ten sposób zwiększa się objętość masy kałowej, a także wymiatanie z jelit niestrawionych resztek. Właśnie dzięki temu dochodzi do regulowania procesu przemiany materii i niwelowania zaparć.

Dietetycy zalecają też jedzenie owoców i warzyw, które mają w sobie cenne flawonoidy, czyli substancje wzmacniające i wpływającej na elastyczność żył. Gdzie znajduje się źródło flawonoidów? W owocach o barwie żółtej, czerwonej i pomarańczowej. Szczególnie można polecić: brokuły, czarną porzeczkę, śliwki, pomidory, grejpfruty, pomarańcze, ciemne winogrona. Bogata jest w nie również zielona herbata. Duża ilość niegazowanej wody w codziennym jadłospisie zmniejsza nasilenie dolegliwości związanych z guzkami krwawniczymi. Dzienna dawka powinna wynosić minimum osiem szklanek.


Profilaktyka hemoroidów

- Zrezygnuj z noszenia obcisłych ubrań, wyszczuplającej bielizny, opinających pośladki rajstop, ciasnych spodni -

powodują one pogłębianie problemów z krążeniem krwi.

- Schudnij - nawet kilka kilogramów mniej przyniesie ulgę w problemach toaletowych.

- Jedz dużo owoców i warzyw oraz produktów bogatych w błonnik - jest szansa, że pozbędziesz się problemu zaparć.

- Nie siedź ciągle - w pracy co pół godziny trzeba zrobić przerwę, wstać, zrobić parę kroków, zmienić pozycję. Lekarze
zalecają też codzienny, przynajmniej półgodzinny spacer.

- Dbaj o codzienne wypróżnienia.


Co robić, by hemoroidy nam nie dokuczały?

- stosować objawowe metody leczenia - środki łagodzące świąd i pieczenie

- unikać bardzo ciepłych kąpieli
- być aktywnym fizycznie
- unikać alkoholu
- pić dużo płynów
- dbać o codzienne wypróżnienia
- stosować dietę bogatoresztkową


Autor: Świat Zdrowia