Bardzo młode mamy

Czasem dwie kreski na teście ciążowym pojawiają się, kiedy głowę przyszłej mamy zaprząta nie tyle zakładanie rodziny, co lekcje i klasówki. Ciąża nastolatki jest trudna ze względów psychologicznych i medycznych. Jednak nawet bardzo młoda mama może przejść przez ten okres w świetnej kondycji i urodzić zdrowe maleństwo.

Czasem dwie kreski na teście ciążowym pojawiają się, kiedy głowę przyszłej mamy zaprząta nie tyle zakładanie rodziny, co lekcje i klasówki. Ciąża nastolatki jest trudna ze względów psychologicznych i medycznych. Jednak nawet bardzo młoda mama może przejść przez ten okres w świetnej kondycji i urodzić zdrowe maleństwo.

W 2001 roku aż 7 procent dzieci było urodzonych przez nastoletnie matki. Jakie niesie to zagrożenia?

Każda ciąża nastolatki jest traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka. Po pierwsze mamy bowiem do czynienia nie z jednym, a dwoma rozwijającymi się organizmami. Po drugie nastolatka często nie jest w pełni dojrzała pod względem biologicznym. Po trzecie jest zwykle drobnej budowy i ma mało tkanki tłuszczowej. Po czwarte w końcu, może nawet najważniejsze, młodociana mama zmaga się z setkami obciążeń emocjonalnych. Grozi jej więc poronienie, poród przedwczesny, nadciśnienie w ciąży (gestoza). Jej dziecko może też przyjść na świat z niską masą ciała. Jak temu zapobiec?


Po pierwsze spokój

Jeśli jesteś rodzicem lub inną bliską osobą nastoletniej mamy, te słowa adresowane są do Ciebie. Prawdopodobnie przeżywasz teraz szok, smutek, rozczarowanie. Mierzysz się z bardzo trudną dla Ciebie sytuacją.
Stało się to co się stało i nic tego nie zmieni. Pamiętaj jednak, że Twoja córka czy bliska Ci osoba, wciąż jest jeszcze dzieckiem. Jej stan tego nie zmienia. Jest przestraszona i potrzebuje teraz Twojej opieki i ciepła. Po to, żeby cała i zdrowa przeszła przez okres ciąży i połogu i urodziła zdrowe dziecko. Stres psychiczny i poczucie niepewności mogą nawet wywołać poronienie. Twoja córka musi szybko stać się dorosła. Daj jej dobry przykład.


Po drugie specjalista

Jednym z powodów dla których ciąże nastolatek często przebiegają z powikłaniami, jest barak odpowiedniej opieki lekarskiej. Szybkie znalezienie specjalisty i regularne wizyty pozwalają zaoszczędzić wielu kłopotów. W większych miastach są nawet ginekolodzy, którzy specjalizują się w ciążach nastoletnich matek. I jeszcze jedno. Młoda mamo, od dnia kiedy ujrzysz dwie kreski na teście, codziennie powinnaś zażywać kwas foliowy. Kupisz go bez recepty. Pomaga on uniknąć wad genetycznych u dziecka. Dlatego bardzo ważne, abyś go przyjmowała.


Po trzecie dieta

W przypadku bardzo młodej ciężarnej jest wyjątkowo ważna. Mamy bowiem do czynienia z dwoma rozwijającymi się organizmami. Lekarz poinstruuje Cię jak powinnaś się odżywiać. Nie słuchaj koleżanek, które mówią, że jeśli ograniczysz kalorie, to brzucha nie będzie widać. To nieprawda. I tak stanie się widoczny. Wszelkie diety natomiast mogą poważnie zaszkodzić Tobie i Twojemu dziecku. Natura skonstruowała nas tak, że potrzeby płodu zaspokajane są przed potrzebami matki. Jeśli będzie za mało składników odżywczych, dla Ciebie może ich po prostu nie wystarczyć.


Znajdź oparcie

Zasady zdrowego trybu życia w ciąży u nastoletnich matek nie różnią się zasadniczo od wskazań dla dorosłych kobiet. Problem w tym, że wiele dziewcząt tych zasad nie przestrzega. Wynika to po części z problemów natury psychologicznej (z akceptacją ciąży i reakcją otoczenia), a w pewnym stopniu także z kłopotów natury materialnej i społecznej.

Jesteś jeszcze dzieckiem, Twoi rodzice mają prawo być na Ciebie źli, ale maja także obowiązek udzielić Ci pomocy. Gdyby się okazało, że nie mają zamiaru pomagać Ci w tej sytuacji, istnieje wiele instytucji, do których możesz się zgłosić. Porozmawiaj też z ojcem dziecka – może jego opiekunowie okażą się pomocni. W Twoim stanie nie powinnaś być sama. Zasługujesz na opiekę i wsparcie. Na pewno znajdzie się ktoś gotowy Ci go udzielić, po to, abyś mogła skupić się na sobie i nienarodzonym dziecku.


Bądź przygotowana


Ze względu na Twój młody organizm, dziecko, które urodzisz może przyjść na świat trochę wcześniej niż powinno. Może też mało ważyć. Jeśli będziesz o siebie dbała i pilnowała diety, zmniejszysz ryzyko takich sytuacji, ale mimo wszystko, one mogą się zdarzyć. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, a jeśli czujesz taką potrzebę, także z psychologiem lub bliską osobą. Dzisiejsza medycyna sprawia, że nawet takie dzieci mogą w przyszłości być zupełnie zdrowe.

Strach to bardzo naturalna reakcja na sytuację, w której znajduje się ciężarna nastolatka. Nie jest on jednak dobry ani dla niej, ani dla jej dziecka. Warto pamiętać, że wiele kobiet było w podobnej sytuacji i doskonale sobie poradziły. Tobie też się uda!

Autor: Marta Mozol-Jursza