Bańki – panaceum na wiele dolegliwości

Stawianie baniek jest bardzo skuteczną metodą leczenia wielu dolegliwości. Ostatnio nieco zapomnianą, a nawet lekko obśmiewaną. Niesłusznie. Warto je zawsze mieć pod ręką.

Stawianie baniek jest bardzo skuteczną metodą leczenia wielu dolegliwości. Ostatnio nieco zapomnianą, a nawet lekko obśmiewaną. Niesłusznie. Warto je zawsze mieć pod ręką.

Bańki wspaniale pomagają chorym przy astmie, nadciśnieniu tętniczym, dolegliwościach przewodu pokarmowego, nerek i dróg moczowych oraz zaburzeniach czynności serca i układu krążenia. Są skuteczne również przy chorej prostacie, czyrakach, hemoroidach, schorzeniach stawów. Bańki szybko działają przeciwbólowo, również w przypadkach, w których zawiodły wszelkie inne środki lecznicze. Dotyczy to zwłaszcza przewlekłych bólów kręgosłupa, nerwobólów, bólów w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz bólów głowy.


Ale to nie wszystko. Bańki dzielnie walczą z wirusowymi infekcjami dróg oddechowych, przejawiającymi się katarem, silnym przeziębieniem, bólami i zapaleniem gardła, zapaleniem krtani, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem migdałków, zapaleniem płuc. Po leczeniu bańkami prawie wszystkie osoby cierpiące na bezsenność mogą spać znacznie lepiej niż poprzednio.


Grypa − jak możesz jej uniknąć


Jak stawiać bańki


Potrzebne są: krem, oliwka lub wazelina, właściwa liczba czystych szklanych baniek (a stawiamy od 6 nawet do 30 baniek), najlepsze są takie, z których za pomocą strzykawki usuwamy powietrze – nie trzeba ich nagrzewać, nie ma niebezpieczeństwa poparzenia.

Zabieg: Skórę przed zabiegiem trzeba umyć, wytrzeć i suchą posmarować kremem, oliwką lub wazeliną.

Praktycznie odbywa się to tak: Bańki kolejno przykładamy do skóry i usuwamy z nich powietrze. Chorego wraz z postawionymi bańkami ciepło przykrywamy i pozostawiamy przez około 15 minut. Gdy minie czas, bańki zdejmujemy lekko naciskając skórę tuż obok niej.


Gdzie stawiać bańki


Po zdjęciu bańki chory powinien czuć ciepło i rozciąganie. Niemal zawsze po pierwszym postawieniu baniek pojawiają się sińce albo tylko okrągłe ślady w miejscach, gdzie znajdowały się bańki. Jeśli podczas zabiegu pacjent poczuje ból, trzeba natychmiast je usunąć. Przy kolejnym zabiegu nie należy stawiać bańki w miejscu, gdzie powstał pęcherz aż do jego całkowitego wyleczenia. Ślady, które powstały podczas zabiegu stawiania baniek, powinny zniknąć w ciągu tygodnia.

Osoby bardzo osłabione albo starsze mogą bardzo gwałtownie reagować na postawienie baniek, dlatego trzeba pilnować, czy wszystko przebiega prawidłowo. Gdyby zaczęły się pojawiać pęcherze albo duże sińce, trzeba natychmiast bańki pozdejmować.

Po zabiegu, który przebiegł prawidłowo, może przez krótki czas wzrosnąć wrażliwość skóry w miejscach, gdzie stawiano bańki. Można delikatnie pomasować te obszary olejkiem do masażu. Po postawieniu baniek najlepiej, aby chory pozostał w łóżku.
Bańki - kiedy, jak często i ile


Liczbę zabiegów i ich częstość ustala się indywidualnie dla każdego chorego. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę jego ogólny stan, a przede wszystkim rodzaj i zaawansowanie choroby. Bardzo istotne jest również to, jak podziałały na chorego poprzednie zabiegi. Gdy choroba ma ostry przebieg, bańki można stawiać przez tydzień co dwa dni. Gdy choroba jest przewlekła – raz lub dwa w tygodniu przez kilka lub kilkanaście tygodni. Profilaktycznie u dzieci i osób często chorujących na infekcje dróg oddechowych kurację najlepiej zacząć na mniej więcej 6 tygodni przed okresem jesiennych szarug i chłodów. Bańki bardzo silnie działają na organizm. Dlatego wcześniej trzeba zawsze zapytać lekarza, czy choremu nie zaszkodzą.Bańki u dzieci
Niektórzy lekarze twierdzą, że nie powinno się stawiać baniek dzieciom do 4 roku życia. Później, do 7 roku życia bańki można trzymać do 5 minut, a jeszcze później tylko do 10 minut. U dzieci, przy ich bardzo delikatnej skórze, a właściwie całym organizmie, łatwo może dojść do powstania silnego wybroczenia i powstania pęcherzy. Właśnie dlatego podczas całego zabiegu trzeba obserwować dziecko. Dzieciom zwykle stawia się bańki raz lub dwa razy w tygodniu.Warto wiedzieć

  • Baniek nie wolno stawiać na kręgosłupie!
  • W zależności od wieku oraz budowy ciała jednorazowo stawiamy 6-30 baniek.
  • Baniek nie powinno się stawiać osobom z wysoką gorączką (powyżej 38,5 st. C), cierpiących na choroby serca, niewydolność krążenia, zaburzenia krzepliwości krwi, przy urazach, obrzękach, stłuczeniach – do 24 godzin od czasu kontuzji, zapaleniach skóry, kruchości naczynek krwionośnych.
  • Nie należy stawiać baniek na brzuchu kobietom w ciąży.


Autor: Iwona Widzyńska-Gołacka