Bańki na chorobę

Stawiano je choremu najczęściej na plecach, co pomagało przy przeziębieniu i kłopotach z oddychaniem. Dziś bańki nadal świetnie się spisują.

Stawiano je choremu najczęściej na plecach, co pomagało przy przeziębieniu i kłopotach z oddychaniem. Dziś bańki nadal świetnie się spisują.

Specjaliści stawiają je z pozytywnymi skutkami chorym na astmę, nadciśnienie tętnicze, w kłopotach przewodu pokarmowego, dolegliwościach nerek i dróg moczowych, a nawet zaburzeniach czynności serca i układu krążenia. Pomagają przy chorej prostacie, czyrakach, hemoroidach, schorzeniach stawów.


Wielu naturoterapeutów stosuje je jako terapię przeciwbólową, ponieważ pomagają w przypadkach, w których zawiodły inne środki. Bańki przynoszą ulgę przy prawie wszystkich przewlekłych bólach - kręgosłupa, głowy, migrenach, mięśni, nerwobólach, a nawet reumatoidalnym zapaleniu stawów.


Gdy pojawiają się wirusowe katary, silne przeziębienie, grypa, bóle gardła, zapalenie gardła, krtani, migdałków, a nawet zapaleniem płuc, wielka pomocą staja się bańki. Bo wirusy nie obawiają się antybiotyków i właśnie bańki pomagają je zwalczać.
Po leczeniu bańkami wzmacnia się także system odpornościowy organizmu, oraz poprawia krążenie krwi.


Paweł Błaszczyszyn, lek. med. specjalista terapii naturalnych: Bardzo istotną rolę w procesie leczenia odgrywają naturalne mechanizmy organizmu. Codziennie walczy z bakteriami, wirusami, a nawet z pojedynczymi komórkami nowotworowymi. Potrafi skutecznie to robić, póki ma siłę. Ciało każdego człowieka chce być zdrowe, choroba oznacza nieprawidłowość i to, że zawiódł system obronny. W takiej sytuacji należy go wzmocnić. I jeśli to możliwe metodami naturalnymi. Można zastosować metody bodźcowe, np. - akupunkturę, homeopatię, autochemioterapię i właśnie bańki. Każda z nich, odpowiednio dobrana do stanu pacjenta, pobudzi organizm do uruchomienia mechanizmów samouzdrawiania.


Kilka ważnych uwag


• Baniek nie wolno stawiać na kręgosłupie!

• W zależności od wieku oraz budowy ciała jednorazowo stawiamy 6-30 baniek.

• Baniek nie powinno się stawiać osobom z wysoką gorączką (powyżej 38,5), cierpiącym na choroby serca, niewydolność krążenia, zaburzenia krzepliwości krwi, przy urazach, obrzękach, stłuczeniach - do 24h od czasu kontuzji, zapaleniach skóry, kruchości naczynek krwionośnych.

• Nie należy stawiać baniek na brzuchu kobietom w ciąży.


Zabieg u dzieci

Niektórzy lekarze twierdzą, że nie powinno się stawiać baniek dzieciom do 4 roku życia. Później, do 7 roku życia, bańki można postawić na najwyżej 5 minut, starszym tylko do 10 minut. U dzieci, przy ich bardzo delikatnej skórze, a właściwie całym organizmie łatwo może dojść do powstania silnego wybroczenia i pęcherzy. Właśnie dlatego podczas całego zabiegu trzeba obserwować dziecko. Maluchom zwykle stawia się bańki raz lub dwa razy w tygodniu.

Autor: