Bajki pomagajki, czyli bajkoterapia

Pomaga dziecku znaleźć rozwiązanie problemu, pokazuje jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami, uczy jak się zachować w obliczu nowej sytuacji, co? Bajkoterapia…

Pomaga dziecku znaleźć rozwiązanie problemu, pokazuje jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami, uczy jak się zachować w obliczu nowej sytuacji, co? Bajkoterapia…

Na czym polega?

Bajkoterapia to wspieranie rozwoju dziecka za pomocą literatury. To wykorzystywanie bajek i opowieści do rozwiązywania jego problemów emocjonalnych i społecznych. Przede wszystkim do radzenia sobie z takimi emocjami jak: złość, smutek, wstyd, strach. Ułatwia także oswajanie się z takimi sytuacjami społecznymi, jak kwestia dzielenia się, proszenia o pomoc, czy reagowania na agresję. Cechy bajki pomagajki:


Metafora

Najważniejsze jest, żeby bajka zawierała metaforę trudnej sytuacji dla dziecka. Np. jeśli dziecko ma trudność z zasypianiem samodzielnie w swoim łóżku, metafora będzie dotyczyć odczuwanego strachu.


Bohater

To kolejna składowa udanej bajki. Może nim być każdy: zwierzę, zabawka, przedmioty codziennego użytku albo samo dziecko. Dzieciom łatwiej zmienić swoje zachowanie na korzystniejsze, kiedy mogą czerpać przykład z bohaterów czytanych książek. Często bezpośrednie mówienie do dziecka o nim wywołuje tylko poczucie winy, ograniczając w ten sposób motywację do zmiany.


Język

Powinien być bardzo emocjonalny, tzn. dobrze jest, jeśli bajka zawiera opisy emocji i pokazuje ich środki wyrazu.


Ekspert

To postać, której zadaniem jest pomóc bohaterowi w rozwiązaniu jego problemów. Pomaga nazwać, wyrazić emocje. Zachęca do kontaktu, do rozmowy. Pomaga zrozumieć dziecku, że to co przeżywa jest normalne i można sobie z tym poradzić. Jeżeli bajkę opowiada rodzic, to duży efekt terapeutyczny ma wplecenie własnego doświadczenia z dzieciństwa w treść opowieści. Dzieciom bardzo pomaga jeśli słyszą, że mama, czy tata, jako dzieci też się czegoś bali, wstydzili itp.


Sukces

Ostatnią cechą bajki jest to, że dziecko przy pomocy eksperta odnosi sukces w pokonaniu trudności. Bardzo ważne jest, by podkreślić tę wartość, aby dziecko miało przeświadczenie, że pomimo trudności bohater dał sobie radę.


Efekty bajkoterapii

Oprócz czytania, ważna jest także rozmowa z dzieckiem na trudne tematy, które są akurat obecne w jego życiu. Efekt bajkoterapii jest tym większy, im spójniejsze są komunikaty kierowane od rodzica do dziecka. Mówienie „nie wstydź się”, „nie bój się” i czytanie bajek, które mają pomóc to przemóc, niestety umniejsza ich skuteczność.


Profilaktyka

Nawet jeśli dziecko nie przeżywa żadnych trudności na obecnym etapie swojego życia, odwoływanie się do postaci i sytuacji bajkowych może pomóc mu w przyszłości w przedszkolu czy szkole.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog