Badanie EEG

Jeśli masz zaburzenia snu, często boli Cię głowa albo doznałaś jej urazu, być może trzeba zrobić badanie EEG. Przy pomocy elektrod umieszczonych na powierzchni głowy zarejestrowana zostanie bioelektryczna praca mózgu.

Jeśli masz zaburzenia snu, często boli Cię głowa albo doznałaś jej urazu, być może trzeba zrobić badanie EEG. Przy pomocy elektrod umieszczonych na powierzchni głowy zarejestrowana zostanie bioelektryczna praca mózgu.

EEG to badanie bezpieczne, nieinwazyjne i niemające żadnych skutków ubocznych. Wykonuje się je u osób w każdym wieku, także u kobiet w ciąży i dzieci oraz u niemowlaków. Można je przeprowadzać wielokrotnie. Skrót EEG pochodzi od słowa elektroencefalografia i oznacza rejestrację czynności bioelektrycznej mózgu, tzw. fal mózgowych. Ich rozkład przestrzenny, ciągłość i kształt, a także charakter, czas trwania, częstotliwość i natężenie opisywane są przez lekarza i porównywane potem z normami dla określonego wieku i stanu fizjologicznego. Badania nie należy się bać. Nie ma ono nic wspólnego z elektrowstrząsami. To tylko zapis fal mózgowych opisujący aktywność neuronów kory mózgowej.


Jak się przygotować

Ponieważ przedmiotem badania będzie głowa pacjenta, wskazane jest, by ją umył w dniu badania lub dzień przed nim, nie używał żadnych pianek, żelów lub lakierów do włosów. Nie wolno pić alkoholu na 24 godziny przed badaniem, przyjmować nowych leków (ale też nie odstawiać tych dotychczas stosowanych, zwłaszcza przy chorobach przewlekłych). Tuż przed badaniem należy zjeść posiłek, by nie spadł poziom cukru w organizmie, co mogłoby wpłynąć na wynik.

Przed samym badaniem pacjentowi zadawane są szczegółowe pytania, np. o posiłki, jakość snu, zażywane leki, ogólne samopoczucie itd. Te wszystkie dane pomogą w interpretacji wyników. Następnie, pacjentowi, który jest w pozycji siedzącej lub leżącej, umieszcza się na powierzchni głowy od 16 do 25 elektrod (w zależności od stosowanego sprzętu w poszczególnych gabinetach) pokrytych żelem lub pastą dla lepszego efektu przewodnictwa elektrycznego. W niektórych pracowniach stosuje się czepki z elektrodami. Mają one urządzenia nagrywające, które przetwarzają impulsy elektryczne na serię fal zapisywanych na wykresach. Ich specyfikę (m.in. częstotliwość, amplitudę) interpretuje potem lekarz. Na ogół zaleca się, by pacjent był zrelaksowany, po przespanej nocy – z wyjątkiem, gdy badane mają być dzieci w wieku do 6 lat lub osoby, z którymi trudno się skontaktować – te są badane we śnie.

Osoby świadome powinny być podczas badania w bezruchu, poza krótkimi momentami, podczas tzw. prób aktywizujących zapis EEG, gdy zostaną poproszone o wzmożone oddychanie lub otwieranie i zamykanie oczu przez kilka minut lub będą stymulowane migającym światłem. Całe badanie potrwa od 60 do 90 minut.

Wynik badania EEG należy rozpatrywać uwzględniając inne dane o pacjencie, bowiem badanie EEG może mieć ograniczoną wartość diagnostyczną (zwłaszcza jeśli wpływ na stan pacjenta mają przyjmowane leki lub przebieg choroby albo chorób) i wskazuje na stan pacjenta tylko w danej chwili.

Autor: opr. Renata Mazurowska Fot. Pixabay