​Badanie dna oka – cena, wyniki. Jak wygląda badanie dna oka?

Badanie dna oka (oftalmoskopia, wziernikowanie dna oka) to badanie okulistyczne, które pozwala ocenić stan tylnego odcinka oka. Istnieją dwa rodzaje badania dna oka: oftalmoskopia bezpośrednia i pośrednia. Badanie dna oka pomaga zdiagnozować nie tylko choroby siatkówki, ale też takie choroby jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i cukrzyca. Ile kosztuje i jak przebiega badanie dna oka?

Badanie dna oka (oftalmoskopia, wziernikowanie dna oka) to badanie okulistyczne, które pozwala ocenić stan tylnego odcinka oka. Istnieją dwa rodzaje badania dna oka: oftalmoskopia bezpośrednia i pośrednia. Badanie dna oka pomaga zdiagnozować nie tylko choroby siatkówki, ale też takie choroby jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i cukrzyca. Ile kosztuje i jak przebiega badanie dna oka?

Badanie dna oka jest prostym badaniem diagnostycznym, które umożliwia ocenę stanu siatkówki oka i pomaga w diagnostyce wielu zaburzeń ogólnoustrojowych. Wskazaniem do wykonania badania są przede wszystkim choroby naczyniowe.


Inne nazwy badania dna oka to: oftalmoskopia, fundoskopia i wziernikowanie dna oka. Wyróżnia się oftalmoskopię: bezpośrednią, pośrednią oraz a pomocą funduskamer Non-Mydriatic.


Czytaj też: Ciśnienie w oku – norma. Jak obniżyć ciśnienie w oku?


Badanie dna oka – co diagnozuje? Jakie są wskazania?

Wskazania do wykonania badania dna oka:


 • odklejenie siatkówki;
 • zaburzenia wzroku;
 • zaburzenia ostrości widzenia;
 • choroby plamki;
 • choroby siatkówki;
 • zapalenie nerwu wzrokowego;
 • zapalenia błony naczyniowej;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • cukrzyca;
 • miażdżyca;
 • nadciśnienie wewnątrzczaszkowe.


Badanie dna oka – wziernikowanie bezpośrednie

Jednym z rodzajów badania dna oka jest wziernikowanie bezpośrednie. W tym przypadku korzysta się z wziernika ocznego (oftalmoskopu), kieruje do oka pacjenta światło, które oświetla dno oka. Dzięki temu badanie może być użyteczne w diagnostyce miażdżycy, cukrzycy i nadciśnieniu - wszelkie zmiany, rozpoznanie chorób błony naczyniowej czy plamki żółtej możliwe jest już w trakcie badania.


Badanie dna oka – wziernikowanie pośrednie

Badanie dna oka metodą oftalmoskopii pośredniej wykonuje się za pomocą soczewki skupiającej o dużej mocy - w zależności od mocy soczewki okulista widzi z odległości powiększony i odwrócony obraz dna oka.


Badanie dna oka – funduskamer Non-Mydriatic

To najnowocześniejsza metoda badania dna oka, w przebiegu której nie jest koniecznie stosowanie kropli rozszerzających źrenice. Metoda ta może być wykonana tylko u osób, u których źrenica ma średnicę większą niż 2,5 mm. Urządzenie umożliwia wykonanie kolorwego zdjęcia dna oka, dzięki czemu możliwa jest szczegółowa analiza diagnostyczna narządu wzroku. W Polsce metoda badania dna oka z wykorzystaniem funduskamerów non-mydriatic stosowana jest od kilku lat.


Przebieg badania dna oka – przygotowanie do badania

Badanie dna oka poprzedza wywiad lekarski, ponieważ wykonanie oftalmoskopii z użyciem atropiny nie jest możliwe u każdego pacjenta (np. u pacjenta z jaskrą).


Jak wygląda badanie dna oka? Przed badaniem dna oka pacjentowi podawane są krople z atropiną - celem jest rozszerzenie źrenic, zaś skutkiem - gorsze widzenie i zaburzenia wzroku. Dlatego na badanie dna oka zaleca się przyjść z osobą towarzyszącą. Dobrze jest wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne (po badaniu może wystąpić chwilowa nadwrażliwość na światło). Badanie dna oka odbywa się w zaciemnionym pokoju, nie jest bolesne, a umożliwia ocenę nie tylko kondycji narządu wzroku i ryzyka wystąpienia jaskry, ale też stanu naczyń sercowych i mózgowych.


Nowy cykl Swiat-zdrowia.pl #JakPrzygotowaćSięDoBadań

jak przygotowac sie do badania, profilaktyka, interpretacja wynikow, normy w badaniach

Chcecie wiedzieć, jak przygotować się do badań? Macie obawy? Kiedy ostatnio robiliście badania? Śledźcie nasz hasztag #JakPrzygotowaćSięDoBadań


Zapraszamy serdecznie!


#JakPrzygotowaćSięDoBadań to cykl, z którego dowiecie się, jak odpowiednio przygotować się do różnego typu badań. Skorzystaj z naszych poradników, aby przygotować swój organizm do badań oraz wykonać je o odpowiedniej porze.Odpowiednie przygotowanie zwiększa efektywność oraz wiarygodność wyników badania. Pozwala to na szybszą i lepszą diagnozę, oraz ocenę stanu zdrowia naszego organizmu.


 • Kolonoskopia - jak się przygotować do badania?
 • Jak czytać wyniki lipidogramu?
 • Cukrzyca – badania laboratoryjne
 • Jak przebiega gastroskopia? Czy gastroskopia boli?
 • Badania na pasożyty: diagnostyka
 • Cytologia - jak się przygotować?
 • USG jamy brzusznej – przygotowanie

 • Czy po badaniu dna oka można prowadzić samochód?

  Po badaniu dna oka nie można prowadzić samochodu - ze względu na zaburzenia widzenia po podaniu atropiny.


  Ile trwa badanie dna oka?

  Badanie dna oka trwa od 5 do 15 minut.


  Badanie dna oka – ceny

  Cena prywatnego badania dna oka zależy od metody oraz przychodni, w której wykonywane jest badanie. Zazwyczaj jest to wydatek od 50 do 200 zł.


  Badanie dna oka – wyniki

  Wyniki badania dna oka najczęściej otrzymuje się nawet w czasie badania - podobnie jak np. w czasie badania USG lekarz ocenia na bieżąco stan oka.


  Badanie dna oka w ciąży – czy jest bezpieczne?

  Badanie dna oka jest badaniem często pomijanym w okresie ciąży - co nie znaczy, że nie jest ważne. O konieczności wykonania badania dna oka powinien powiadomić lekarz prowadzący ciążę. Badanie powinno być wykonane szczególnie w przypadku ciężarnych w grupie ryzyka odwarstwienia siatkówki w trakcie porodu (np. u kobiet w ciąży z wysoką krótkowzrocznością) – umożliwia określenie kondycji oka i wczesnego wykrycia zmian degeneracyjnych na obwodzie siatkówki.


  Czytaj też: Ból głowy w ciąży – 1. trymestr, 2. trymestr, 3. trymestr

  Autor: Jacek Krajl