Badania spirometryczne

Badanie spirometryczne jest nieinwazyjne i niebolesne, trwa zaledwie kilka minut. W ramach programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia spirometria jest bezpłatna dla osób powyżej 40 roku życia, palących papierosy.

Badanie spirometryczne jest nieinwazyjne i niebolesne, trwa zaledwie kilka minut. W ramach programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia spirometria jest bezpłatna dla osób powyżej 40 roku życia, palących papierosy.

Na badanie to można się także zgłosić nieodpłatnie podczas wielu akcji prozdrowotnych organizowanych na terenie całego kraju i regionalnie, np. „Głęboki oddech”, „Zdrowie Twoich Płuc” oraz z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu i Międzynarodowego Dnia Rzucania Palenia. To dym tytoniowy jest bowiem główną przyczyną przedwczesnego starzenia się płuc. Dlatego też każda osoba paląca papierosy, która ukończyła 40 lat, powinna mieć wykonane badanie spirometryczne. Pozwala ono wcześnie wykryć POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, dawniej opisywaną jako przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz rozedma płuc.

Palenie papierosów jest uważane za najważniejszy czynnik ryzyka POChP – drugiej po nadciśnieniu tętniczym najczęstszej przewlekłej choroby w Polsce, prowadzącej do inwalidztwa i przedwczesnej śmierci. Jest to czwarta główna przyczyna zgonów, ale szacuje się, że już za 10 lat choroba ta stanie się trzecią przyczyną zgonu w Polsce i na świecie. W naszym kraju na POChP choruje ponad 2 miliony osób.

Niestety większość ludzi zgłasza się do lekarza zbyt późno, kiedy choroba jest już zaawansowana. Chorzy bagatelizują zwykle pierwsze objawy, czyli poranny kaszel. Nie przejmują się też przewlekłym kaszlem, a nawet odkrztuszaniem plwociny. Dopiero duszność uniemożliwiająca codzienną aktywność skłania palaczy do wizyty u lekarza. Ale wtedy choroba jest już zaawansowana. Tylko wczesna wizyta u lekarza i zaprzestanie palenia zahamuje dalszy rozwój POChP.

2010 rok został ogłoszony Rokiem Płuc. 14 października po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Spirometrii. 17 listopada będziemy obchodzić Światowy Dzień POChP, a 18 listopada – Międzynarodowy Dzień Rzucania Palenia. To doskonałe okazje, aby zrobić sobie badanie spirometryczne, a może na zawsze pożegnać się ze śmiertelnym nałogiem?

Konsultacja medyczna: dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, ordynator Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, prezes Fundacji „Oddech Nadziei”, przewodnicząca Sekcji Antynikotynowej Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Autor: Barbara Kozber