Aż się nie... kurzy

W każdym sklepie AGD znajduje się kilkadziesiąt modeli odkurzaczy. Jednak szeroki asortyment wcale nie ułatwia zakupu. Czym się więc kierować przy kupnie odkurzacza?

W każdym sklepie AGD znajduje się kilkadziesiąt modeli odkurzaczy. Jednak szeroki asortyment wcale nie ułatwia zakupu. Czym się więc kierować przy kupnie odkurzacza?

Przed rozpoczęciem wędrówki po stronach internetowych i sklepach trzeba dobrze określić swoje potrzeby. Warunki, w jakich będziemy używać odkurzacza, powinny mieć decydujące znaczenie przy wyborze właściwego modelu. Wpływ na naszą decyzję – poza finansami – powinny mieć:

- metraż, który będzie odkurzany,
- typ odkurzanego podłoża (kafelki, drewno, dywany itd.),
- rozkład pomieszczeń (np. schody),
- stan zdrowia domowników (np. alergie).


Typy odkurzaczy

Tradycyjne – kurz składowany jest w workach papierowych wykonanych ze specjalnej włókniny (zaletą jest higieniczna obsługa, wadą koszt związany z ich częstą wymianą) lub umieszczonych wewnątrz na stałe (nie trzeba ich wymieniać, ale czyszczenie jest kłopotliwe i niehigieniczne). W tego typu modelach siła ssąca spada proporcjonalnie do poziomu zapełnienia worka.


Bezworkowe – wewnątrz odkurzacza znajduje się wyjmowany pojemnik, do którego śmieci zasysane są na zasadzie tzw. „cyklonu”(wewnątrz urządzenia powietrze zostaje wprawione w ruch wirowy, co powoduje oddzielenie od niego śmieci i osadzenie ich na dnie pojemnika). Pojemnik trzeba często opróżniać i myć. Za to moc ssania jest jednakowa niezależnie od poziomu zapełnienia pojemnika. Nie trzeba też wydawać pieniędzy na wymienne worki.


Piorące/wodne – wewnątrz znajduje się pojemnik na wodę. Pełni on jednocześnie funkcję filtra i zbiornika na śmieci, które osadzają się na dnie. Tego typu odkurzacze czyszczą, zbierają wodę, myją okna, piorą (przy użyciu specjalnych płynów) dywany i tapicerki. Ich wadą jest duży rozmiar i waga.


Tajemnicze parametry

Odkurzacze różnią się parametrami silnika, systemem filtracji oraz sposobem zbierania śmieci. Jak rozumieć podane przez producentów informacje?


Moc silnika:

1400 – 1600 W – dobrze sprawdza się przy odkurzaniu drewnianych podłóg, paneli, kafli,
1700 – 1800 W – świetnie sprawdza się przy dywanach i wykładzinach w mniejszych mieszkaniach,
1900 – 2200 W (i więcej) – sprawdza się wszędzie, dobrze czyści też szczeliny i zakamarki,
1000 – 1200 W – pozwala odkurzyć małe pomieszczenie bez dywanów.

Dobrze wiedzieć, że im większa moc silnika, tym dłuższa praca odkurzacza bez przegrzania.


Filtry

Zadaniem odkurzacza jest zbieranie kurzu oraz zatrzymywanie go wewnątrz – pomagają w tym filtry. Tego typu zabezpieczenia z reguły mieszczą się tuż za pojemnikiem na śmieci, a przed silnikiem (wlotowe) oraz za silnikiem (wylotowe). Obecnie stosuje się kilka typów filtrów:


Filtry fizelinowe lub gąbkowe – znajdują się w tańszych typach odkurzaczy, są mało skuteczne i wymagają częstego wymieniania. Jeżeli w domu nie ma alergików – wystarczają.


HEPA (antyalergiczne) – są zbudowane z włókna szklanego i zatrzymują zanieczyszczenia, nawet do 99,9 proc. Dobry filtr antyalergiczny powinien być przystosowany do czyszczenia pod bieżącą wodą.


Filtry wodne – bardzo skutecznie zatrzymują wszystkie zanieczyszczenia. Mankamentem są duże rozmiary i konieczność mycia filtra po każdym użyciu.


Rozmiar się liczy

Ciężar odkurzacza jest istotny, kiedy trzeba go przenosić po schodach. Najcięższe są odkurzacze z filtrami wodnymi – z pełnym pojemnikiem ważą około 10 kg. Warto też zwrócić uwagę na wielkość pojemnika na śmieci – nie zawsze duży odkurzacz oznacza dużo miejsca na zanieczyszczenia. Pojemność worków papierowych lub z materiału w tradycyjnych odkurzaczach waha się od 1 do 4 litrów. Odkurzacze piorące mają pojemność nawet do 10 litrów.

Autor: Joanna Wereszczyńska
dom